Pogoda w Polsce, 15 stycznia. Deszcz i silny wiatr. Fatalne warunki, ostrzeżenia dla turystów. Najgorsza sytuacja na południu kraju

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Niedzielna wichura może namieszać w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Niedzielna wichura może namieszać w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wojciech Matusik
Od wczesnych godzin porannych panują w Polsce złe warunki pogodowe. Najbardziej daje o sobie znać wiatr, ale i w niektórych miejscach deszcz również nie ustępuje. Najbardziej niebezpieczna sytuacja ma miejsce na południu kraju, gdzie wiatr osiąga prędkość do stu kilometrów na godzinę.

Spis treści

Żółty alert pierwszego stopnia dla południa

Żółty alert pierwszego stopnia IMGW wydał dla południowych powiatów kraju: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego, Jastrzębia-Zdroju, pszczyńskiego, bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego, suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego.

Ostrzeżenie obowiązuje do godzin porannych w poniedziałek - poinformował IMGW.

Alert pierwszego stopnia oznacza silny wiatr o średniej prędkości 55-70 km/h lub porywy wiatru dochodzące do 70-90 km/h.

Spółka Tauron, która dostarcza energię, podała na swojej stronie, że rejonie Bielska-Białej i Cieszynie nocą doszło do kilku awarii, m.in. na obrzeżach północnej części Bielska-Białej oraz w okolicach Buczkowic, Międzyrzecza, Ustronia, Cieszyna i Goleszowa. Energetycy zapowiadają, że uporają się z nimi do południa w niedzielę.

Intensywny deszcz na Dolnym Śląsku

IMGW wydało również alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

Takie ostrzeżenia zostały wydane dla województwa dolnośląskiego dla powiatów: lubańskiego, lwóweckiego, karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych i kłodzkiego.

Prognozuje się od 30 do 40 litrów wody na metr kwadratowy - razem z opadami, które nastąpiły nocą. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 19:00.

Wiatr utrudnia górską turystykę i skoki narciarskie

Od rana bardzo niekorzystne warunki pogodowe panują w górach, gdzie niemal w każdym miejscu turyści i narciarze muszą mierzyć się z utrudnieniami.

W Beskidach z powodu wichury zatrzymały się niektóre kolejki linowe. Do odwołania zatrzymały się m.in. gondole na Szyndzielnię. Zamknięto trasy i wyciągi w największym ośrodku Szczyrk Mountain Resort. Nadal można wjechać na Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Tam jednak funkcjonuje kolej linowo-terenowa, a nie linowa.

W Beskidach obowiązuje ostrzeżenie synoptyków z IMGW przed silnym wiatrem. Prognozują, że do godzin wieczornych w niedzielę wiatr może wiać z średnią prędkością od 30 do 40 km na godz. W porywach może osiągnąć do 75 km na godz.

W Karkonoszach trudne warunki utrudniają natomiast piesze wędrówki. Wieje bardzo silny wiatr, a w wyższych partiach gór na szlakach zalega pokryta świeżym śniegiem warstwa lodu. W szczytowych partiach Karkonoszy temperatura spadła w niedzielę do minus 2 stopni Celsjusza, ale wiejący z południowego zachodu bardzo silny wiatr powoduje, że odczuwalna temperatura jest niższa. W porywach wiatr osiąga ponad 100 kilometrów na godzinę.

Zachmurzenie jest duże, a mgły ograniczają widoczność. W ciągu dnia prognozowane są opady śniegu. W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

W nocy z soboty na niedzielę w Tatrach zaczął wiać silny wiatr, osiągający prędkość w porywach do 100 km/h. Temperatura na szczycie spadła do -8 st. C. Z uwagi na warunki wietrzne, wstrzymano kursowanie kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

W niedzielę na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zaplanowano konkurs Pucharu Świata w skokach, któremu mogą towarzyszyć trudne warunki spowodowane silnym wiatrem. Po południu podmuchy wiatru mają jednak słabnąć, ale konkurs stoi pod znakiem zapytania.

Deszczowo i wietrznie może być jednak w całym kraju

Jak przekazał PAP Jakub Gawron z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, za sprawą niżu z centrum nad południową Szwecją, w niedzielę do Polski napywać będzie nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie. W poniedziałek spodziewane są kilkustopniowe spadki temperatur.

"W niedzielę strefa opadów przesunie się z zachodniej nad wschodnią połowę kraju. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, w całym kraju, możliwe są opady deszczu. Nieco intensywniejsze opady prognozowane są nad Polską centralną i wschodnią. Na Warmii i w Małopolsce suma opadów może dojść do około 10 mm. W obszarach podgórskich będą to opady deszczu ze śniegiem. W wyższych partiach Sudetów może spaść do 5 cm białego puchu. Temperatura maksymalna wyniesie od 4 stopni Celsjusza na wschodzie kraju i w obszarach podgórskich Karpat do 9 stopni na zachodzie Polski. Wiatr umiarkowany i dość silny, w całym kraju porywisty, osiągający do 60 km/h. W obszarach podgórskich może osiągać od 70 do 80 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru dochodzić będą w Karpatach do 100 km/h, w Sudetach do 110 km/h" - powiedział Jakub Gawron z IMGW-PIB.

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl