Pogoda na lato 2021. Wakacje będą skąpane w słońcu. Długoterminowa prognoza pogody IMGW na czerwiec, lipiec i sierpień

TK
Sprawdź szczegółowe dane pogodowe od IMGW na czerwiec, lipiec i sierpień
Sprawdź szczegółowe dane pogodowe od IMGW na czerwiec, lipiec i sierpień Karolina Misztal
Pogoda w 2021 jest nadzwyczaj zmienna. Zwłaszcza tegoroczna chłodna wiosna nas nie rozpieszcza ze swoją wyjątkowo niestabilną aurą. Jakie zatem będzie lato? Czy czekają nas wakacje pełne słońca, a pogoda zrekompensuje nam dotychczasowe kaprysy? Sprawdź, co mówi długoterminowa prognoza pogody IMGW na czerwiec, lipiec i sierpień i zapoznaj się ze szczegółowymi danymi na grafikach.

Pogoda na lato 2021. Będą ekstremalne upały i burze?

Pogoda na lato w kwietniu jest mocno eksperymentalna, jednak pojawiają się głosy, że stabilne układy wyżowe już w połowie czerwca zablokują niże. To oznacza, że nad Polskę napływać będą gorące masy powietrza, ale pojawią się również burze.

POGODA NA LATO 2021 OD IMGW
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWE DANE NA GRAFIKACH

IMGW przygotowało szczegółową prognozę pogody na lato 2021. Sprawdź w galerii zdjęć grafiki pogodowe, które wskazują, co nas czeka w pogodzie.

Pogoda na czerwiec 2021

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010 (rys.1, tab.1.). Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Na wschodnich krańcach możliwa suma opadów powyżej normy, a na północno-zachodnich poniżej normy.

Pogoda na lipiec 2021

Miesiąc w całym kraju powinien charakteryzować się średnią temperaturą powietrza powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010 (rys.2, tab.2.). Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w normie.

Pogoda na sierpień 2021

W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010 (rys.3, tab.3.).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czerwiec to pierwszy miesiąc meteorologicznego lata. Jednak w tym roku iście letniej pogody nam nie przyniesie. Podobnie jak w kwietniu i maju, średnie temperatury będą niższe od tego, co zazwyczaj mamy o tej porze roku.

Mimo, że IMGW od kwietnia błędnie zapowiada kolejne ciepłe miesiące, my upieramy się przy swoich zupełnie odmiennych prognozach, które wskazują na nietypowe chłody. Co do joty sprawdziły się one w najzimniejszym od 24 lat kwietniu i obecnie w równie chłodnym maju.

Według nas w czerwcu blokada cyrkulacji utrzyma się, a to oznacza dominację napływu powietrza z północy i północnego zachodu, a nie z południa. Temperatury będą przypominać te, które zwykle w tym miesiącu panują w Skandynawii czy na Wyspach Brytyjskich.Jeśli sprawdzi się najmniej korzystny scenariusz, to średnia temperatura będzie nawet o 2 stopnie niższa od normy, więc czerwiec nie zapisze się jako najchłodniejszy od kilku lat, lecz aż od 20 lat, bo ostatni zimny czerwiec mieliśmy w 2001 roku.

Nie tylko u nas będzie tak zimno, również w całej wschodniej części Europy. Jednak Polska będzie jednym z nielicznych krajów, gdzie odchylenie średniej temperatury od normy na minus będzie największe.To oznacza zimne noce i poranki, z temperaturami spadającymi nawet poniżej 5 stopni i groźbą wyjątkowo późnych przygruntowych przymrozków, zwłaszcza na początku miesiąca. Popołudniami musimy się liczyć z zaledwie 15-20 stopniami na termometrach. Gorących dni będzie niewiele.

A co z opadami?

Jeśli czerwiec byłby nie tylko chłodny, ale też deszczowy, szala goryczy z pewnością by się przelała. Jednak tak się nie stanie. Miesiąc zapowiada się sucho, a miejscami nawet bardzo sucho, a przez to również słonecznie.Jednak to właśnie z powodu pogodnego nieba i niewielkich sum opadów, przy napływie powietrza polarno-morskiego i arktycznego, będzie tak nietypowo chłodno. Ciepło z gruntu będzie nocami i o porankach intensywnie promieniować, a to oznacza, że w drodze do pracy nie raz zmarzniemy.

Posucha da się we znaki rolnikom i sadownikom. Całe szczęście ostatnich wiele tygodni było mokrych, a miejscami bardzo mokrych, więc tak źle, jak w poprzednich sezonach letnich, być nie powinno, ale niedostatek opadów podczas pędzącej wegetacji zawsze stwarza zagrożenie.

G
Gość

Super, bez upałów :)

Wróć na i.pl Portal i.pl