13/16
Ci, którzy planują zakup samochodu elektrycznego lub...
fot. pixabay.com

Dopłaty do zakupu auta

Ci, którzy planują zakup samochodu elektrycznego lub napędzanego wodorem, mogą w 2020 roku zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko dlatego, że jeszcze w listopadzie ubiegłego roku w życie weszły przepisy, które umożliwiają otrzymanie dofinansowania na zakup takiego pojazdu.

Ma ono wynieść 30 proc. ceny zakupu samochodu, przy czym auto elektryczne może kosztować maksymalnie 125 tys. zł (dofinansowanie wyniesie 37,5 tys. zł), zaś wodorowe – 300 tys. zł (dofinansowanie wyniesie 90 tys. zł).

Tańsze będą też pojazdy hybrydowe – dla nich stawki podatku akcyzowego obniżono o 50 proc. Dla kierowców będzie to oszczędność kilku tysięcy złotych.

14/16
Od 2018 roku rząd przyzwyczaja nas do niedziel bez zakupów....
fot. Pawel Relikowski / Polska Press

Całkowity zakaz handlu w niedziele

Od 2018 roku rząd przyzwyczaja nas do niedziel bez zakupów. Najpierw były dwie niedziele handlowe na miesiąc, potem jedna, zaś w 2020 roku możemy właściwie zapomnieć o niedzielach handlowych – od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedziele.

W całym roku sklepy będą otwarte tylko w 7 niedziel. W pozostałe niedziele czynne będą tylko sklepy na stacjach paliw, punkty pocztowe (i sklepy działające jako placówki pocztowe), cukiernie, apteki, a także sklepy zlokalizowane przy dworcach kolejowych.

15/16
2020 rok to kolejne etapy wprowadzania w życie Pracowniczych...
fot. pixabay.com

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

2020 rok to kolejne etapy wprowadzania w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Już 1 stycznia 2020 r. objęte systemem zostały firmy, w których zatrudniono 50-249 osób. Przedsiębiorcy muszą do 24 kwietnia podpisać umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową, a do 11 maja – umowę o prowadzenie PPK.

1 lipca 2020 r. do systemu PPK zostaną włączone firmy zatrudniające co najmniej 20 osób.

PPK to system długoterminowego oszczędzania, w którym udział bierze pracownik, pracodawca i państwo. Na prywatny rachunek PPK pracownika państwo wpłaca opłatę powitalną (250 zł) oraz opłaty roczne (240 zł). Pracownik i pracodawca co miesiąc zasilają konto kwotą naliczaną procentowo od wynagrodzenia (to odpowiednio 2 proc. i 1,5 proc.).
Udział w PPK dla pracownika jest dobrowolny, ale by z niego zrezygnować, należy złożyć odpowiedni wniosek w dziale kadr swojego pracodawcy.

16/16
Na wyższe ceny paliw powinni przygotować się kierowcy....
fot. Aneta Zurek / Polska Press

Zdrożeje paliwo

Na wyższe ceny paliw powinni przygotować się kierowcy. Wszystko przez to, że 1 stycznia 2020 r. wzrosły opłaty paliwowe. Co prawda dotyczy ona m.in. producentów paliw, ale ci mogą przerzucić ją na klientów, podnosząc ceny paliwa. Dodatkowy wpływ na ceny na stacjach benzynowych mają kurs dolara i ceny ropy, które również mogą wzrosnąć.

Polecamy

Najseksowniejsi panowie na Wyspach Brytyjskich. Jest nowy ranking

Najseksowniejsi panowie na Wyspach Brytyjskich. Jest nowy ranking

Toyota Yaris Cross 2024. Teraz już tylko z hybrydami

Toyota Yaris Cross 2024. Teraz już tylko z hybrydami

Placki rabarbarowe na podwieczorek. Ten przepis zrobią nawet kulinarni debiutanci

Placki rabarbarowe na podwieczorek. Ten przepis zrobią nawet kulinarni debiutanci

Zobacz również

Karetka na sygnale zderzyła się z autem. Są ranni

Karetka na sygnale zderzyła się z autem. Są ranni

Najprostsza pasta jajeczna z awokado. Takie śniadanie dodaje wigoru

Najprostsza pasta jajeczna z awokado. Takie śniadanie dodaje wigoru