Podwójny rocznik w szkołach średnich. Lekcje będą trwać nawet do godziny 17

Redakcja
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
W przyszłym roku o przyjęcie do liceów, techników i szkół branżowych będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz absolwenci ostatniej klasy gimnazjum. Już teraz dyrektorzy myślą, jak poradzić sobie z podwójnym rocznikiem. Wiadomo jednak, że w szkołach będzie ciasno.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone odrębnie, co oznacza, że nie będą rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Będą ubiegać się o miejsca przewidziane tylko dla absolwenta konkretnej szkoły.

Uczniowie, którzy w czerwcu 2019 r. ukończą naukę w szkole podstawowej, mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia.
W pierwszym etapie rekrutacji będą obowiązywały następujące kryteria: wyniki egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu gimnazjalnego, oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum) z języka polskiego i z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora szkoły przeprowadzającego rekrutację, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum z wyróżnieniem oraz szczególne osiągnięcia w nauce.

Kryteria rekrutacyjne dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum są takie same, ale inny jest sposób będzie ich punktowania. Wynika to z odmiennego zakresu egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty. W pierwszej kolejności do szkół zostaną przyjęci laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratora oświaty oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych.

Już teraz dyrektorzy myślą, jak poradzić sobie z podwójnym rocznikiem. Izabela Koziej, dyrektorka IX LO mówi, że w tym roku szkolnym przyjęto 11 pierwszych klas. Teraz robione są różne symulacje, ilu nowych uczniów będzie w stanie przyjąć szkoła przy ul. Piotra Skargi.

- W czerwcu odejdzie w sumie 12 klas - 10 maturalnych i dwie gimnazjalne. Przymierzamy się do otwarcia po 6 lub 7 klas odpowiednio dla uczniów szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych. Jesteśmy teraz na etapie ustalania, ilu uczniów będziemy ostatecznie w stanie zmieścić w murach naszej szkoły. Pewne jest już jednak, że będziemy musieli wydłużyć czas pracy szkoły. Zajęcia lekcyjne najprawdopodobniej będą odbywać się od godz. 7 do 17.

Danuta Daszkiewicz-Ordyłowska, dyrektorka XII LO, przy pl. Orląt Lwowskich informuje, że szkoła na pewno otworzy siedem klas pierwszych dla absolwentów gimnazjów. Ile będzie klas dla uczniów podstawówek? - Postaramy się otworzyć 5 lub 6 oddziałów. Na pewno będzie ciasno. Pewne jest też, że będziemy potrzebować więcej nauczycieli - mówi pani dyrektor.

Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty uspokaja i mówi, że żadnego „upychania dzieci po szkołach nie będzie”.
- W szkołach branżowych i w technikach będzie sporo wolnych miejsc. W niektórych liceach, np. w V, IX, czy XIII LO były zespoły szkół. Po likwidacji gimnazjów będzie więcej przestrzeni. Niektóre licea zyskają budynki po gimnazjach. Tak będzie np. w VIII LO, które przejmie budynek po Gimnazjum nr 30 - wylicza kurator i dodaje, że kuratorium będzie prowadzić akcję informacyjną, aby dokładnie wytłumaczyć rodzicom i uczniom wszystkie zmiany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podwójny rocznik w szkołach średnich. Lekcje będą trwać nawet do godziny 17 - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl