Podlaski ONR kontra Prezydent Białegostoku. Chcą zadośćuczynienia (zdjęcia, wideo)

Maciej Łozowski
Maciej Łozowski

Wideo

Zobacz galerię (10 zdjęć)
Białostocki ONR uważa, że Prezydent Białegostoku naruszył ich dobre imię. Chcą przeprosin. - Faszyzm i nazizm jest nam odległy. Nie zgadzamy się z opinią prezydenta - mówił Mateusz Magnuszewski.

Dzisiaj, o godz. 10:30 pod Urzędem Miejskim w Białymstoku odbył się briefing prasowy białostockiego ONR. Chodziło o sytuację związaną ze zbojkotowaniem przez prezydenta miasta białostockich obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Wczoraj wieczorem wysłaliśmy do Pana Prezydenta oficjalne pismo przedprocesowe z wezwaniem o przeprosiny. Chcemy też zadośćuczynienia w postaci wpłaty 10 tys. zł na Caritas - oświadczył koordynator ONR Podlasie, Mateusz Magnuszewski. Dodał, że czują się urażeni stwierdzeniem, jakoby organizacja, do której przynależą, nawiązywała do symboliki i retoryki faszystowskiej.

Przypomnijmy, że podczas wspomnianych uroczystości Prezydent Białegostoku nakazał zgromadzonym na wydarzeniu członkom ONR, by schowali flagi swojej organizacji. - Jedyną flagą, jaka może się pojawić na takich obchodach, jest flaga Polski - argumentował. Na stronie Urzędu Miejskiego w Białymstoku pojawiło się jego oficjalne oświadczenie w tej sprawie:

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Tadeusz Truskolaski postawił się ONR (wideo)

„Nie zgadzam się na to, by obchody ważnych wydarzeń dla naszej historii i wszystkich Polaków, bez względu na przekonania polityczne, były zawłaszczane w imię partyjnych interesów. Szczególnie, że mieliśmy do czynienia z organizacją jawnie nawiązującą do symboliki i retoryki faszystowskiej”

Podlaski ONR żąda od Tadeusza Truskolaskiego opublikowania przeprosin oraz zapłaty 10 tys. zł na rzecz Caritas, powołując się na
art. 23 i 24 w zw. z art. 448 Kodeksu Cywilnego, który stanowi o naruszeniu imienia osobistego. Według narodowców, prezydent miasta działał na szkodę organizacji.

Tadeusz Truskolaski odniósł się do zarzutów. Po dzisiejszej konferencji dotyczącej Ćwiczeń "Woda 2017" udzielił nam komentarza:

Tadeusz Truskolaski odpiera zarzuty ONR

Więcej przeczytasz w jutrzejszym papierowym wydaniu "Gazety Współczesnej"

Materiał oryginalny: Podlaski ONR kontra Prezydent Białegostoku. Chcą zadośćuczynienia (zdjęcia, wideo) - Gazeta Współczesna

Komentarze 55

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Artur

Truskolaski to ty i twój synalek psujecie wizerunek nie tylko białegostoku ale i całej Polski.Nazatrudniałeś jako doradców esbeków.Stary czas miejsca ci poszukać na grób,dziadu.

C
Cynek

Onr faszystowskie niedojeby życiowe

G
Gość
W dniu 10.08.2017 o 23:03, Herbatnik napisał:

Czekaj, czekaj, bo czegoś nie rozumiem. Piłsudski, który dokonał zamachu majowego i przejął władzę chciał zdelegalizować ONR bo też chciała rządzić Polska?

 

A dlaczego by nie?

Znasz takie powiedzenie,że "zwycięzców nikt nie pyta o prawo" (no i rzecz jasna o sprawiedliwość :) )?

 

Józef Piłsudski był zaciekłym wrogiem zarówno skrajnej prawicy, którą nazywał faszystami jak też skrajnej lewicy nazywanej komunistami. To dla nich zorganizował polski obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej, gdzie zamykał praktycznie każdego bez sądu (sic!!!), którego zakwalifikował jako komunistę lub faszystę.

Dodatkowo np. Obóz Radykalno-Narodowy (ONR) wywodzący się ze Stronnictwa Narodowego Romana Dmowskiego budził  w nim szczególną nienawiść bo jego promotorem był największy  rywal w polityce i w uwodzeniu kobiet... :D

G
Gość
W dniu 11.08.2017 o 06:23, Zagórski napisał:

Z Marszałkiem sprawa nie jest tak prosta jak się wydaje.. Po jego śmierci odbyła się w Berlinie msza żałobna, na której obecny był Adolf Hitler, a  po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1939r. Wermacht wystawił wartę honorową przy grobie Marszałka Piłsudskiego.To świadczy o jego silnych związkach Piłsudskiego z hitlerowskimi Niemcami i stawia tę postać w bardzo złym świetle, które i tak jest fatalne.

Sprawa jest prosta (z Panem Marszałkiem).

 

Józef Piłsudski nie miał nigdy silnych związków z hitlerowcami chociaż był pierwszym politykiem zagranicznym, który złożył gratulacje Hitlerowi z okazji objęcia funkcji rządowej w Niemczech w roku 1933. Nie przeszkadzało mu to wcale kilka miesięcy temu czynić przygotowania do wojny prewencyjnej Polski z Niemcami, która z pewnością by wybuchła, gdyby Piłsudskiemu udało się zdobyć poparcie Francji.

Natomiast Hitler w rzeczywistości był bardzo nieufny wobec Piłsudskiego bo pamiętał dobrze jego areszt niemiecki, zerwanie umowy o "polnische Wehrmacht" oraz jego "wysiadanie na przystanku Niepodległość". Atencja Niemców wobec śmierci Piłsudskiego oraz warta honorowa przed jego grobem po zajęciu Polski miała znaczenie wyłącznie instrumentalne albowiem najpierw Niemcy mieli nadzieję na sojusz z Polską przeciwko ZSRS a potem (po zajęciu Polski) na powołanie polskiego marionetkowego państewka pod niemieckim knutem a postać Piłsudskiego była przecież przez Polaków niezwykle szanowana.

Ostatecznie Hitler po wizycie w Warszawie (październik 1939, defilada i magistrat Warszawy ze Starzyskim na czele jako zakładnicy w celu zapobieżenia zamachów na Hitlera) i po zobaczeniu żydowskiego charakteru miasta ostatecznie zrezygnował z tworzenia niemieckiego państwa polskiego).

G
Gość

Linię "polityki" wielkiego Strategosa - Litwaka prowadził też płk.Beck.Wóda,balangi ,żarcie strzelanie do dzikich zwierząt w Puszczy Białowieskiej z hitlerowcami.

Potem przyszedł rozkaz z Londynu i NY i chazary dały dyla na zachód i do Rumunii.

Z
Zagórski
W dniu 10.08.2017 o 21:44, Gość 2 napisał:

Gościu, nie ma infantylnych pytań.Są tylko ludzie, którzy nie umieją odpowiedzieć na pytanie i wówczas nazywają to pytanie infantylnym. A więc marszałek Piłsudski nazywał ONR organizacją o charakterze faszystowskim, ponieważ chcieli obalić rządzący w Polsce obóz piłsudczyków?Ciekawe.Czyli każdy, kto nie był zwolennikiem Piłsudskiego był faszystą? No dobrze, ale to było ponad 80 lat temu.Piłsudski dawno nie żyje, sanacji dawno nie ma, obecny ONR nie jest tamtym ONR-em, dlaczego więc nadal uważasz ich za faszystów? 

Z Marszałkiem sprawa nie jest tak prosta jak się wydaje..

 

Po jego śmierci odbyła się w Berlinie msza żałobna, na której obecny był Adolf Hitler, a  po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1939r. Wermacht wystawił wartę honorową przy grobie Marszałka Piłsudskiego.

To świadczy o jego silnych związkach Piłsudskiego z hitlerowskimi Niemcami i stawia tę postać w bardzo złym świetle, które i tak jest fatalne.

H
Herbatnik

Czekaj, czekaj, bo czegoś nie rozumiem. Piłsudski, który dokonał zamachu majowego i przejął władzę chciał zdelegalizować ONR bo też chciała rządzić Polska?

G
Gość 2
W dniu 10.08.2017 o 13:52, Gość napisał:

A do "czego" mam ciebie odesłać? Może "do diabła" skoro nie znasz elementarnej historii Polski i Polaków oraz zasadniczych autorów, którzy ją opisują i zadajesz tutaj takie infantylne pytania? W ramach wyjątku (bo naprawdę chcę ciebie posłać "do diabła" za brak wiedzy) odpowiem na pytanie dlaczego Pan Marszałek Józef Piłsudski uważał ONR za organizację o charakterze faszystowskim. Otóż uważał ON tak dlatego, ponieważ ONR chciał obalić sanację przy użyciu siły co jawnie deklarował w swoich odezwach. A dlaczego ja uważam tę organizację za to samo?Dlatego, gdyż popieram poglądy Pana Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

 

Gościu, nie ma infantylnych pytań.

Są tylko ludzie, którzy nie umieją odpowiedzieć na pytanie i wówczas nazywają to pytanie infantylnym.

 

A więc marszałek Piłsudski nazywał ONR organizacją o charakterze faszystowskim, ponieważ chcieli obalić rządzący w Polsce obóz piłsudczyków?

Ciekawe.

Czyli każdy, kto nie był zwolennikiem Piłsudskiego był faszystą?

 

No dobrze, ale to było ponad 80 lat temu.

Piłsudski dawno nie żyje, sanacji dawno nie ma, obecny ONR nie jest tamtym ONR-em, dlaczego więc nadal uważasz ich za faszystów? 

G
Gość 2
W dniu 10.08.2017 o 13:33, rabin z mekki napisał:

Wszyscy komuniści i socjaliści więc Piłsudski również, tych których uważali za wrogów nazywali faszystami. Podobnie czynią Żydzi i wszystkich, których nie lubią określają jako antysemitów. Socjalizm, komunizm ma judaistyczne korzenie.

 

Czy to znaczy, że prezydent miasta TT jest komunistą lub socjalistą?

H
Hej kto ajwaj na bagnety

Larum grają ,larum ajwajum

 

Polscy Żydzi opublikowali swój list do przewodniczącego rządzącej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego z prośbą, by nie dopuścił do wzrostu nastrojów antysemickich w społeczeństwie.

„Z wielkim niepokojem odnotowujemy w ostatnich miesiącach nasilenie antysemickich postaw w Polsce, brutalizację języka i zachowań, których wiele skierowanych jest przeciwko naszej społeczności. Szczególnym oburzeniem napawają nas wydarzenia ostatnich dni, budząc obawy, że żyjemy w coraz mniej bezpiecznej dla nas rzeczywistości"- czytamy w komunikacie opublikowanym przez portal Laboratorium Wiezi

Autorzy listu wspomnieli, że na uroczystościach państwowych często są obecni przedstawiciele Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) z „hasłami nazistowskimi". Poza tym Żydzi poinformowali prezydenta o wpisie na Twitterze umieszczonym przez polityk centrolewicową Magdalenę Ogórek z atakami pod adresem Marka Borowskiego oraz wpisie posła na Sejm z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Bogdana Rzońcy zawierający pytanie „Dlaczego wśród zwolenników aborcji jest tak wielu Żydów pomimo Holocaustu?". 

List został podpisany przez przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Annę Chipczyńską oraz przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Lesława Piszewskiego. 

„Na to wszystko nie ma naszej zgody. Polska jest naszym domem i nie chcemy się czuć w nim niechciani, a coraz częściej odnosimy takie wrażenie… Obawiamy się o nasze bezpieczeństwo i przyszłość w Polsce, nie chcemy powtórki z roku 1968" — napisali w liście.

 

G
Gość
W dniu 10.08.2017 o 13:13, Gość 2 napisał:

Odsyłasz mnie do książki?Czy mam rozumieć, że sam nie potrafisz napisać dlaczego Piłsudski uważał ONR za organizację o charakterze faszystowskim?Czy mam rozumieć, że sam nie potrafisz napisać, dlaczego ty uważasz ONR za organizację faszystowską?

 

A do "czego" mam ciebie odesłać? Może "do diabła" skoro nie znasz elementarnej historii Polski i Polaków oraz zasadniczych autorów, którzy ją opisują i zadajesz tutaj takie infantylne pytania?

 

W ramach wyjątku (bo naprawdę chcę ciebie posłać "do diabła" za brak wiedzy) odpowiem na pytanie dlaczego Pan Marszałek Józef Piłsudski uważał ONR za organizację o charakterze faszystowskim. Otóż uważał ON tak dlatego, ponieważ ONR chciał obalić sanację przy użyciu siły co jawnie deklarował w swoich odezwach. 

A dlaczego ja uważam tę organizację za to samo?

Dlatego, gdyż popieram poglądy Pana Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

r
rabin z mekki
W dniu 10.08.2017 o 11:38, Gość 2 napisał:

A dlaczego marszałek Piłsudski uznał ONR za organizację o charakterze faszystowskim?

Wszyscy komuniści i socjaliści więc Piłsudski również, tych których uważali za wrogów nazywali faszystami. Podobnie czynią Żydzi i wszystkich, których nie lubią określają jako antysemitów. Socjalizm, komunizm ma judaistyczne korzenie.
G
Gość

Faszystowskiej organizacji "Betar" Piłsudski "nie uważał" za faszystowską ,tak jak Sanacja II er-pe.

II er-pe Uzbrajała,szkoliła w podkładaniu bomb i skrytym mordowaniu. W internecie można pooglądać "salut" z 5-ciu piw w wykonaniu w/w.

Punkt widzenia zależny od pozycji leżenia.

Zawsze ajwaj ,zawsze alleluja.

G
Gość 2
W dniu 10.08.2017 o 12:49, Gość napisał:

Władysław Pobóg-Malinowski " Historia Polski 1914-1939"

 

Odsyłasz mnie do książki?

Czy mam rozumieć, że sam nie potrafisz napisać dlaczego Piłsudski uważał ONR za organizację o charakterze faszystowskim?

Czy mam rozumieć, że sam nie potrafisz napisać, dlaczego ty uważasz ONR za organizację faszystowską?

G
Gość
W dniu 10.08.2017 o 11:38, Gość 2 napisał:

A dlaczego marszałek Piłsudski uznał ONR za organizację o charakterze faszystowskim?

 

Władysław Pobóg-Malinowski " Historia Polski 1914-1939"

Dodaj ogłoszenie