Podkarpacie. Budowa przejścia Malhowice-Niżankowice ma się zakończyć w tym roku

PAP/Wojciech Huk
PAP/Darek Delmanowicz
Budowa drogowego przejścia granicznego z Ukrainą w Malhowicach na Podkarpaciu ma się zakończyć jeszcze w tym roku, a nie, jak pierwotnie planowano, w 2025 r. – poinformował PAP w sobotę rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

Zgodnie z wciąż obowiązującą umową z wykonawcą, firmą Strabag, realizacja inwestycji zakończyć się ma w II kwartale 2025 r. „Trwają jednak działania ukierunkowane na przyspieszeniem jego realizacji i zakończenie budowy w 2023 r.” – dodał.

Aneks w tej sprawie ma być podpisany w najbliższy poniedziałek w Przemyślu.

Rzecznik podkreślił, że infrastruktura przejścia będzie zlokalizowana po stronie polskiej w Malhowicach. „Przez przejście przekraczać granicę będą mogły pojazdy osobowe, ciężarowe o masie całkowitej do 3,5 t i autobusy” – podkreślił.

Według szacunków w ciągu dobry przez przejście przejeżdżać będzie ponad 4 tys. pojazdów osobowych i 100 autobusów. Trwają uzgodnienia ze stroną ukraińską, aby na przejściu umożliwić przekraczanie granicy również pieszo.

Do otwarcia nowego przejścia z Ukrainą przygotowuje się Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu. Jego rzecznik ppor. Piotr Zakielarz powiedział PAP, że SG od momentu podjęcia przez władze RP decyzji o budowie przejścia granicznego w Malhowicach przygotowuje się do przyszłych zadań zarówno pod względem kadrowym, jak i logistycznym.

„Kluczowa będzie doświadczona i odpowiednio przygotowana kadra. Aktualnie mundurowi zdobywają doświadczenie na istniejących podkarpackich przejściach granicznych” – dodał.

W 2023 r. BOSG wcieli w sumie 135 nowych funkcjonariuszy, część z nich będzie pracowała na nowym przejściu.

Jak podkreślił ppor. Zakielarz, na przejściu granicznym w Malhowicach będzie pełniło służbę blisko 200 strażników.

„Z myślą o zapleczu logistycznym dla mundurowych w 2021 r. zakończyła się rozbudowa siedziby placówki w Hermanowicach, która obsługiwać będzie przejście w Malhowicach. M.in. zwiększono liczbę pomieszczeń służbowych oraz zainstalowano nowoczesne wyposażenie” – zaznaczył.

W Malhowicach, odprawy graniczne i celne będą dokonywane przez służby polskie i ukraińskie w jednym miejscu w tzw. systemie potokowym.

Także Krajowa Administracja Skarbowa jest już przygotowana do obsługi nowego przejścia. Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska powiedziała PAP, że w nowym przejściu prace znajdzie w sumie 75 funkcjonariuszy KAS.

„Proces rekrutacji do służby w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym zakończył się w styczniu br. Nowoprzyjęci funkcjonariusze trafią m.in. na przejście w Malhowicach. Konieczne jest także zapewnienie obecności w tym miejscu doświadczonych funkcjonariuszy, którym powierzone będą zadania bardziej złożone, wymagające szerszej wiedzy i umiejętności. Takie osoby, m.in. na stanowiska kierownicze, będą delegowane do Malhowic z innych przejść granicznych” – dodała.

Przejście w Malhowicach kosztować będzie niemal 105 mln zł.

Odprawa na granicy w Malhowicach pod Przemyślem ma ruszyć je...

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podkarpacie. Budowa przejścia Malhowice-Niżankowice ma się zakończyć w tym roku - Nowiny

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Darek X
Nie wiem jak ktoś te 4tys pojazdów obliczył w ciągu "DOBRY" skoro dużo większe przejścia podkarpackie tyle nie mają:) a chyba przede wszystkim chodzi żeby dobrze i z zachowaniem wszelkich standardów prowadzić kontrolę a nie na ilość? Bo jeśli to drugi to taniej byłoby wybudować drogę bez EWIDENCJONOWANIA :)
Wróć na i.pl Portal i.pl