Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie będzie dronową potęgą?

Beata Terczyńska
Bartłomiej Bernaciak (II rok automatyki i robotyki, Wojciech Rączka (V rok lotnictwa i kosmonautyki), Michał Szepke (V rok lotnictwa i kosmonautyki) i Łukasz Wielgosz (II rok lotnictwa): Liczymy na sukces
Bartłomiej Bernaciak (II rok automatyki i robotyki, Wojciech Rączka (V rok lotnictwa i kosmonautyki), Michał Szepke (V rok lotnictwa i kosmonautyki) i Łukasz Wielgosz (II rok lotnictwa): Liczymy na sukces K.Łokaj
W gminie Boguchwała ma powstać lotnisko dla bezzałogowców, jednocześnie ośrodek badawczy. Czy Podkarpacie zostanie dronową potęgą?

Drużyna studentów z Politechniki Rzeszowskiej wczoraj pakowała drona w długą podróż do Chin. Jadą na międzynarodowe zawody IMAV 2016. Ich bezzałogowiec będzie musiał sobie poradzić podczas akcji ratunkowej po awarii na morskiej platformie wiertniczej.

- Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach: wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń - mówi Michał Szepke, lider zespołu, student V roku lotnictwa i kosmonautyki, specjalności pilotaż. - Jako że jest to nasz pierwszy start w tych zawodach, zdecydowaliśmy się tylko na część „indoor”.

Laserowy czujnik skanujący

Wirnikowiec teamu Euroavia z PRz będzie musiał wykonać takie zadania, jak np. start z poruszającej się platformy i lądowanie na niej, wlot do nieznanego wcześniej budynku przez okno, drzwi lub komin oraz mapowanie wnętrza. Ważącego ok. 3 kg drona, o rozpiętości ramion 78 cm, wyposażyli w zestaw napędowy ze śmigłami o średnicy 12 cali, 3 kamery, chwytak służący do transportowania obiektów, wykonany w technologii druku 3D i laserowy czujnik skanujący.

- Nawet tak prosta z pozoru rzecz jak utrzymanie pozycji jest wyzwaniem. Dzisiejsze bezzałogowce korzystają z GPS, który nie może zostać użyty wewnątrz pomieszczeń. Główną częścią projektu było więc stworzenie specjalnego oprogramowania, które da obiektowi możliwie największy stopień autonomiczności - tłumaczą.

Prace przy dronie zajęły im ponad pół roku. Do Chin leci kilka osób, m.in.: Michał Szepke, Łukasz Wielgosz, Bartłomiej Bernaciak i Wojciech Rączka, ale zaangażowanych w przygotowania było więcej osób.

- Nasz wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc prof. Jarosława Sępa, dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, firmy Safran i drony.net.

Zawody rozgrywane będą od 17 do 21 października.

Lotnisko dla statków bezzałogowych

Dronową potęgę na Podkarpaciu chcą budować firmy z Preinkubatora Akademickiego i Inkubatora Technologicznego PPN-T Aeropolis w Jasionce. Jedną z pierwszych osób, które zaczęły pracować nad dronami, jest Grzegorz Łobodziński. Na studiach na politechnice tworzył bezzałogowe samoloty, m.in. Gacka i Wiewióra. Założył FotoACC, która zajmuje się m.in. produkcją bezzałogowców, budowaniem, opracowywaniem rozwiązań i wdrażaniem ich nie tylko na rynek cywilny. Dwa lata później z Wojciechem Pola-rem utworzył Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych i Klaster Systemów Bezzałogowych. Skupia ono prawie 20 firm, których działalność związana jest z bezzałogowcami, ale też takie, które choć zajmują się inną branżą, mogą pomóc w produkcji bezzałogowców.

Centrum chce stworzyć lotnisko dla bezzałogowców. - Ponieważ Inkubator Technologiczny znajduje się blisko lotniska rejsowego, co powoduje konflikty między małym a dużym lotnictwem oraz zagrożenie w ruchu samolotów, postanowiliśmy szukać lokalizacji bardziej przyjaznej - mówi Grzegorz Łobodziński. - Znaleźliśmy je w gminie Boguchwała. Rozmowy trwają.

Lotnisko ma być także ośrodkiem kształcenia i certyfikacji urządzeń bezzałogowych. A drony mają przyszłość w różnych dziedzinach. Od przewożenia pizzy po ratowanie życia przy pomocy zautomatyzowanych systemów. Nasze firmy wykorzystują je do wykonywania filmów, zdjęć, map. Drony trafiają też do służb mundurowych. Czy staniemy się dronową potęgą?

- Wszystko zależy od ludzi i chęci, ale - także dzięki politechnice - jest możliwe zbudowanie u nas dronowego zagłębia - uważa Łobodziński.

Impreza Dron Show 2016 na stadionie miejskim w Rzeszowie.

Dron Show Rzeszów 2016. Zdjęcia z imprezy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24