Podejrzane ogłoszenia w niemieckiej prasie. Kto za nimi stoi?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Szczepienie przeciw COVID-19
Szczepienie przeciw COVID-19 fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
W kilku niemieckich gazetach codziennych ukazały się liczne ogłoszenia o pracę wystawiane przez rzekomo niezaszczepionych pielęgniarzy i pielęgniarki. Sprawę opisuje niemiecki portal RND i zastanawia się, czy nie jest to zorganizowana akcja antyszczepionkowców.

W niektórych niemieckich gazetach codziennych pojawiła się duża liczba ogłoszeń o pracę, której mają poszukiwać rzekomo nieszczepieni pielęgniarze i pielęgniarki. Kilka mediów i dziennikarzy donosi o niespotykanej kumulacji bardzo podobnych ogłoszeń, co budzi podejrzenie, że przynajmniej niektóre z nich mogą być fałszywe lub są to skoordynowane działania przeciwników szczepień przeciwko COVID-19.

Dziennik "Fraenkische Tag" odnotował w sobotę ponad 50 tego typu ogłoszeń. "To nagromadzenie jest niezwykłe. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zostało to uzgodnione" – powiedział Gerhard Staudt, kierownik zespołu ds. zarządzania zamówieniami w grupie medialnej Oberfranken.

Oznaki planowanych działań

The Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) również poinformował w weekend o "ponad 100 zbliżonych do siebie ogłoszeniach o pracę w gazetce reklamowej". Dziennikarz RBB Andreas Rausch opisał w raporcie, jak w sobotę próbował dotrzeć do niektórych ze 126 reklamodawców. Trzy czwarte reklam ma numery telefonów komórkowych, niektóre mają numery stacjonarne. Dziennikarz pisze, że niektóre numery są niekompletne czy nieistniejące, zdarza się też, że nikt nie odbiera telefonu.

"Fraenkische Tag" doniósł, że na lokalnym czacie grupa przeciwników koronawirusowych obostrzeń wezwała nieszczepione pielęgniarki do "zalewania" gazety ogłoszeniami o pracę. Nie ma jednak niezbitych dowodów na związek tej informacji z nagromadzeniem podobnie brzmiących reklam.

Podobne doniesienia pojawiły się w innych mediach w ciągu ostatnich kilku dni.

Problemy w służbie zdrowia

Z drugiej strony istnieją dowody na to, że wielu pracowników sektora opieki poszukuje nowego zatrudnienia. Na przykład portal pracy Stepstone poinformował, że w niedawnym badaniu przeprowadzonym w grudniu i styczniu 42 procent personelu pielęgniarskiego stwierdziło, że szuka nowej pracy.

W połowie grudnia podjęto decyzję o obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 dla osób pracujących w służbie zdrowia. Muszą oni udowodnić do 15 marca 2022 r., że zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub posiadają status ozdrowieńca.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl