Podczas referendum odpowiemy na cztery pytania. Kiedy poznamy wszystkie?

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Wideo
od 16 lat
- Uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania - mówi rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek. Od piątku PiS prezentuje pytania w referendum.

W piątek Prawo i Sprawiedliwość opublikowało pierwszy z serii spotów dotyczących referendum, które mogłoby się odbyć wraz z wyborami parlamentarnymi 15 października. "Dla nas decydujący jest głos zwykłych Polaków. Głos zwykłych obcych polityków, w tym niemieckich, nie ma żadnego znaczenia, dlatego w sprawach kluczowych chcemy się odwołać do państwa bezpośrednio, w referendum" - mówi w spocie wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jak brzmi pierwsze pytanie w referendum?

"Pierwsze pytanie będzie brzmiało: Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" - poinformował prezes PiS. "Niemcy chcą osadzić Tuska w Polsce, aby wyprzedawać wspólny majątek. Jego zaplecze mówi o tym wprost" - podkreśla.

Jak przekazał PAP rzecznik PiS, "uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania, które będą systematycznie w najbliższych dniach prezentowane". "Elementem immanentnym każdej demokracji jest głos obywateli i to obywatele wypowiadać się w sprawach ważnych i dlatego te sprawy, które będą postawione w tym referendum dotyczą kwestii kluczowych z punktu rozwoju państwa polskiego i kierunków w jakim powinien podążać nasz kraj" - podkreślił Bochenek. "Chcielibyśmy, aby to Polacy mieli w tej sprawie prawo do decyzji, wypowiedzenia się, a to referendum - jeśli będzie wiążące - będzie wiązało ręce każdej władzy" - dodał.

Kiedy poznamy kolejne pytania?

Przez kolejne dni (12, 13 i 14 sierpnia) będą publikowane filmy z kolejnymi pytaniami referendalnymi, a najbliższe posiedzenie Sejmu, gdzie PiS mogłoby złożyć projekt uchwały, odbędzie się w dniach 16-17 sierpnia.

Bochenek odniósł się także do głosów krytycznych polityków opozycji. "To pokazuje, że to pytanie i ta sprawa jest bardzo trafiona. Dobrze, że to pytanie zostało postawione" - powiedział.

"To oburzenie, ta awantura, którą dzisiaj próbuje wywołać opozycja wokół prywatyzacji, wyprzedaży majątku państwowego pokazuje, że ich to bardzo boli, nosili się pewnie z tym zamiarem, skoro protestują i kontestują tę sprawę, zwłaszcza, że wiele razy z ich środowiska politycznego płynęły głosy, że trzeba prywatyzować, komercjalizować instytucje publiczne" - dodał.

Jak zaznaczył rzecznik, Prawo i Sprawiedliwość prowadzi odmienną politykę, gdzie inwestuje się w duże państwowe koncerny strategiczne, które gwarantują obywatelom bezpieczeństwo w różnych obszarach.

Co ze sprawą migrantów?

W czerwcu wicepremier Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w UE musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.

Trwa głosowanie...

Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych?

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nobody63
12 sierpnia, 4:23, Villa -plus:

Drugie pytanie; Czy jesteś za delegalizacją PiS?

Referendum, których nie chce zamieścić PiS.

Czy jesteś za przerwaniem Wielkiego Resetu (realizacji: Agendy 2030, energetycznego lockdownu – czy jesteś za unieważnieniem wszystkich pakietów klimatycznych, przywracając korzystanie z naturalnych i tanich źródeł energii?

Czy jesteś za wyproszeniem z Polski wszystkich osób niepracujących, żyjących na koszt Polaków, w tym niepracujących mężczyzn w wieku poborowym z Ukrainy?

Czy jesteś za zmianą zapisów zawartej w 2016 roku w tajemnicy przed opinią publiczną umowy nakładającej na Polskę zobowiązanie do nieodpłatnego przekazywania Ukrainie strategicznych zasobów polskiego uzbrojenia [link]. Nie chodzi o świadczenie pomocy humanitarnej!

Czy jesteś za wszczęciem śledztwa w sprawie 250 tys. zgonów nadmiarowych spowodowanych wprowadzeniem nieuzasadnionego i tragicznego w skutkach lockdownu w „Służbie Zdrowia”?

Czy jesteś za ukaraniem osób odpowiedzialnych za promocję toksycznych preparatów „big-pharmy” oraz za malwersacje środków finansowych z budżetu państwa?

Czy jesteś za prawnym zakazem głoszenia ideologii totalitarnych zawierającej m.in. elementy neomarksizmu (“antykultury”) i „zielonego faszyzmu” w formie promocji gender i rzekomej ochrony klimatu?

Czy jesteś za karaniem molestowania nieletnich w formie „edukacji seksualnej” będącego wstępem do pedofilii?

https://ekspedyt.org/2023/08/11/pytania-na-referendum-odrzucone-przez-jaroslawa-kaczynskiego/

K
Krul Bul
Do hymnu!

t.ly/apSR9
V
Villa -plus
Drugie pytanie; Czy jesteś za delegalizacją PiS?
M
Mmm
11 sierpnia, 17:53, Krul Bul:

Zacząć należy od oczywistości - to nie rząd PiS, a PO-PSL chciał sprzedać Lotos Rosjanom. Rząd Donalda Tuska sprzedał ponad 950 spółek skarbu państwa. Statystyka jest zabójcza: gdy w 2007 roku Platforma Obywatelska przejmowała władzę, skarb państwa miał udziały w 1343 spółkach, a w 2015 roku pozostało ich tylko 393.

Warto wspomnieć o sprzedanej w 2015 roku spółce OTP, największym przewoźniku drogowym paliw płynnych w Polsce. W 2021 roku rządowi Zjednoczonej Prawicy udało się przejąć kontrolę nad OTP. To około 25 milionów złotych oszczędności każdego roku!

Druga ważna kwestia to zakup części Lotosu przez Saudyjski koncern Saudi Aramco. Biorąc pod uwagę to, że PO chciała sprzedać 100 procent akcji Lotosu Rosjanom, co najmniej hipokryzją jest podnoszenie larum, gdy saudyjczykom sprzedano 30 procent tychże akcji.

Częstokroć "diabeł tkwi w szczegółach", warto więc także przypilnować odpowiedniej terminologii. Politycy PO mówią o "sprzedaży Lotosu Orlenowi", tymczasem sprzedaży nie było, była fuzja. Jedyna sprzedaż, jaka miała miejsce, to sprzedaż 30 procent dotychczasowego Lotosu spółce Saudi Aramco.

Co więcej, do interesów z Saudyjczykami doszło tylko dlatego, że wymagają tego przepisy Unii Europejskiej, na którą tak często powołują się politycy opozycji. Wszelkie wytyczne Komisji Europejskiej zostały spełnione, a w umowach Orlenu z Saudi Aramco znalazły się zapisy, uniemożliwiające dalszą odsprzedaż (np. Rosjanom). Zresztą sytuację chronią też przepisy ustawy o kontroli niektórych inwestycji z 24 lipca 2015 roku.

A jak to było z tą sprzedażą Rosjanom? Zaledwie tydzień po wygranych przez Platformę wyborach w 2011 roku podjęto temat. Mówi o tym odtajniona notatka ówczesnego ministra skarbu, Aleksandra Grada. Zakładano sprzedaż 100 procent akcji rosyjskiej spółce OJSC TNK-BP (która została następnie przejęta przez Rosneft). Strach co by było dziś, gdyby wtedy się udało.

Pojawiają się też zarzuty, że przez fuzję Orlenu z Lotosem, Skarb Państwa utracił kontrolę nad strategicznymi aktywami państwa. I co? Kulą w płot... Fuzje Orlenu z Lotosem, a później z PGNiG sprawiły, że udział państwa w Orlenie wzrósł z 27,52 procent do niemal 50 procent (konkretnie 49,9%). Zważywszy na to, że spółka stała się dużo silniejsza na rynku, daje to zauważalnie większą kontrolę wspomnianych aktywów.

Dzięki fuzji Orlenu i Lotosu możliwe było powstanie mulitienergetycznego koncernu i uniezależnienie od rosyjskich surowców. Dywersyfikacja dostaw spowodowała, że w 2023 roku po raz pierwszy Polska nie importuje z Rosji ani gazu ziemnego, ani ropy naftowej.

Lata 2008-2015 - prezes Krawiec

- zysk Orlenu: 2,9 miliarda złotych (w 2008 i 2014 firma przynosiła straty)

- inwestycje: 24 miliardy złotych

- pensja Jacka Krawca: ok. 26 milionów zł

Lata 2015-2022 - prezes Obajtek

- zysk Orlenu: 70,5 miliardów złotych

- inwestycje: 57,5 miliardów złotych

- pensja Daniela Obajtka: ok. 10 milionów zł.

Taka prawda. Sam naliczamy w Orlen.

P
Pol
Powinno być 5..w tym zniesienie immunitetów sędziom i posłom.
S
Sumo
11 sierpnia, 19:56, Andy:

Pierwsze pytanie jest sformułowane przez debila dla łykających bzdury debili.

"Oficjalnie przedsiębiorstw państwowych jest 18 (tak, osiemnaście), z czego osiem ma status "w likwidacji" bądź "w upadłości". Nie ma na tej liście Orlenu, PGNiG czy LOT-u, gdyż te spółki są w świetle prawa prywatne, zaś Skarb Państwa posiada w nich co najwyżej udziały i wpływ na skład zarządów czy rad nadzorczych".

Te i inne absurdy

https://www.money.pl/gospodarka/nieprzyzwoity-plebiscyt-opinia-6929481797544736a.html

Andy jak zwykle musi coś żenującego napisać. Myślę, że nawet na leczenie jest zbyt późno. Podłość, pogardę wysączyłeś zapewne z mlekiem matki.

A
Andy
11 sierpnia, 17:04, Cmoknijmniewpompe:

Dobre pytanie dla obajtka , który państwowy Lotos opchnął arabom.

Obajtka? Oto jak zareagował na to pytanie.

https://pbs.twimg.com/media/F3PXD_6XEAAaYyX?format=jpg

G
Gość
11 sierpnia, 18:55, Andrzej:

Pisowcy przebijają Goebbelsa w propagandzie i jednocześnie pokazują jakie zdanie mają o poziomie intelektualnym swojego elektoratu.

Pis zlikwidował Lotos kompletnie bez uzasadnienia a resztki praktycznie oddał Arabom i ruskim.

Żaden uczciwy ekonomista nie jest w stanie uzasadnić tej decyzji a Kaczyński zrobił prezesem Orlenu złodzieja który okradał własną rodzinę i tylko pisowi zawdzięcza że nie siedzi.

Gospodarka za pisowców jest na poziomie bananowych krajów a długi będą spłacać nasze wnuki.

Anżej, Anżej a leki już dzisuaj wziąłeś POpaprańcu?

K
Krul Bul
11 sierpnia, 19:56, Andy:

Pierwsze pytanie jest sformułowane przez debila dla łykających bzdury debili.

"Oficjalnie przedsiębiorstw państwowych jest 18 (tak, osiemnaście), z czego osiem ma status "w likwidacji" bądź "w upadłości". Nie ma na tej liście Orlenu, PGNiG czy LOT-u, gdyż te spółki są w świetle prawa prywatne, zaś Skarb Państwa posiada w nich co najwyżej udziały i wpływ na skład zarządów czy rad nadzorczych".

Te i inne absurdy

https://www.money.pl/gospodarka/nieprzyzwoity-plebiscyt-opinia-6929481797544736a.html

Nie ośmieszaj się, niemiecki pachołku.

K
Krul Bul
Zacząć należy od oczywistości - to nie rząd PiS, a PO-PSL chciał sprzedać Lotos Rosjanom. Rząd Donalda Tuska sprzedał ponad 950 spółek skarbu państwa. Statystyka jest zabójcza: gdy w 2007 roku Platforma Obywatelska przejmowała władzę, skarb państwa miał udziały w 1343 spółkach, a w 2015 roku pozostało ich tylko 393.

Warto wspomnieć o sprzedanej w 2015 roku spółce OTP, największym przewoźniku drogowym paliw płynnych w Polsce. W 2021 roku rządowi Zjednoczonej Prawicy udało się przejąć kontrolę nad OTP. To około 25 milionów złotych oszczędności każdego roku!

Druga ważna kwestia to zakup części Lotosu przez Saudyjski koncern Saudi Aramco. Biorąc pod uwagę to, że PO chciała sprzedać 100 procent akcji Lotosu Rosjanom, co najmniej hipokryzją jest podnoszenie larum, gdy saudyjczykom sprzedano 30 procent tychże akcji.

Częstokroć "diabeł tkwi w szczegółach", warto więc także przypilnować odpowiedniej terminologii. Politycy PO mówią o "sprzedaży Lotosu Orlenowi", tymczasem sprzedaży nie było, była fuzja. Jedyna sprzedaż, jaka miała miejsce, to sprzedaż 30 procent dotychczasowego Lotosu spółce Saudi Aramco.

Co więcej, do interesów z Saudyjczykami doszło tylko dlatego, że wymagają tego przepisy Unii Europejskiej, na którą tak często powołują się politycy opozycji. Wszelkie wytyczne Komisji Europejskiej zostały spełnione, a w umowach Orlenu z Saudi Aramco znalazły się zapisy, uniemożliwiające dalszą odsprzedaż (np. Rosjanom). Zresztą sytuację chronią też przepisy ustawy o kontroli niektórych inwestycji z 24 lipca 2015 roku.

A jak to było z tą sprzedażą Rosjanom? Zaledwie tydzień po wygranych przez Platformę wyborach w 2011 roku podjęto temat. Mówi o tym odtajniona notatka ówczesnego ministra skarbu, Aleksandra Grada. Zakładano sprzedaż 100 procent akcji rosyjskiej spółce OJSC TNK-BP (która została następnie przejęta przez Rosneft). Strach co by było dziś, gdyby wtedy się udało.

Pojawiają się też zarzuty, że przez fuzję Orlenu z Lotosem, Skarb Państwa utracił kontrolę nad strategicznymi aktywami państwa. I co? Kulą w płot... Fuzje Orlenu z Lotosem, a później z PGNiG sprawiły, że udział państwa w Orlenie wzrósł z 27,52 procent do niemal 50 procent (konkretnie 49,9%). Zważywszy na to, że spółka stała się dużo silniejsza na rynku, daje to zauważalnie większą kontrolę wspomnianych aktywów.

Dzięki fuzji Orlenu i Lotosu możliwe było powstanie mulitienergetycznego koncernu i uniezależnienie od rosyjskich surowców. Dywersyfikacja dostaw spowodowała, że w 2023 roku po raz pierwszy Polska nie importuje z Rosji ani gazu ziemnego, ani ropy naftowej.

Lata 2008-2015 - prezes Krawiec

- zysk Orlenu: 2,9 miliarda złotych (w 2008 i 2014 firma przynosiła straty)

- inwestycje: 24 miliardy złotych

- pensja Jacka Krawca: ok. 26 milionów zł

Lata 2015-2022 - prezes Obajtek

- zysk Orlenu: 70,5 miliardów złotych

- inwestycje: 57,5 miliardów złotych

- pensja Daniela Obajtka: ok. 10 milionów zł.
C
Czekamy Polacy
Niezbędne jest pytanie o likwidację immuniteu dla sędziów , pidłów i senatorów.
Wróć na i.pl Portal i.pl