Podatki: Przedsiębiorca zapłaci podatek także za skradziony towar. Skarbówka interpretuje kradzież tak samo jak sprzedaż

MIKO
Jeśli przedsiębiorca umówi się na termin płatności za przekazane towary, to musi się liczyć z tym, że skarbówka będzie czekała na należny podatek.
Jeśli przedsiębiorca umówi się na termin płatności za przekazane towary, to musi się liczyć z tym, że skarbówka będzie czekała na należny podatek. 123 RF
Przedsiębiorco, płacz i płać! Od każdej wystawionej faktury przedsiębiorca musi zapłacić podatek CIT od wartości towaru. Nawet jeśli faktura została wystawiona nieuczciwemu nabywcy, a towar został skradziony, a nie kupiony. Skarbówka interpretuje kradzież tak samo jak sprzedaż i nie chce słuchać tłumaczeń sprzedających.

Taką niekorzystną interpretację od fiskusa dostała firma zajmująca się sprzedażą artykułów do wystroju wnętrz, która w pierwszym kwartale tego roku wysłała towar zamówiony przez osobę podającą się za przedstawiciela znanej sieci brytyjskich domów towarowych – informuje "Rzeczpospolita".

Nie doczekawszy się zapłaty, sprzedawca wystąpił o opłacenie faktury, a wówczas dowiedział się, że zamawiający towar jest pracownikiem firmy, ale nigdy nie składał takiego zamówienia. Brytyjska firma poinformowała też polskiego przedsiębiorcę, że zdarzały się już przypadki podszywania się pod jej pracowników i wykorzystanie ich danych osobowych.

Sprawdź też:

Oszukany przedsiębiorca zgłosił sprawę służbom, a fiskusa spytał, czy musi zapłacić podatek od towarów, których faktycznie nie sprzedał. W odpowiedzi fiskus uznał, że o przychodzie można mówić już przed faktyczną zapłatą. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że "przychody będą należne nawet wówczas, gdy podatnik ich nie otrzyma albo zrezygnuje z ich otrzymania lub odroczy termin płatności".

Czytaj też: Bloger może odliczać wydatki na przeloty i hotele

– Fiskus argumentuje, że to na podatniku spoczywa obowiązek zachowania należytej staranności, aby strata w ogóle nie powstała – skomentował interpretację skarbówki adwokat Arkadiusz Stępniewski na łamach "Rzeczpospolitej".

Jeśli więc przedsiębiorca umówi się na termin płatności za przekazane towary, to musi się liczyć z tym, że skarbówka będzie czekała na należny podatek. Niezależnie od tego czy sprzedający dostanie zapłatę za towar, czy też nieuczciwy kontrahent nigdy zapłaty mu nie przekaże.

ZOBACZ TEŻ:

W 24 aplikacjach na telefony wyposażone w system Android wykryto tzw. trojana o nazwie Joker. To złośliwe oprogramowanie, które bez zgody użytkownika rejestruje go w płatnej subskrypcji, która pobiera pieniądze z konta bankowego. Są wśród nich m.in. narzędzia z dodatkowymi funkcjami do robienia zdjęć i filmów, komunikatory, czy popularne ostatnio nakładki pokazujące, jak zmieni się na starość czyjaś twarz.  Jeśli pobrałeś którąś z aplikacji, usuń je jak najszybciej i sprawdź, czy na wyciągach bankowych nie ma podejrzanych działań. Zobacz, o które aplikacje chodzi ---->

Niebezpieczne aplikacje na telefony z systemem Android - usu...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podatki: Przedsiębiorca zapłaci podatek także za skradziony towar. Skarbówka interpretuje kradzież tak samo jak sprzedaż - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl