Podatki od nieruchomości urosły w 2023 roku. Ponad 90 proc. gmin w Polsce podwyższyło opłatę. To więcej, niż w zeszłym roku

OPRAC.: Maciej Badowski/ PAP
Wyższe stawki podatku w 2023 r. wprowadziło 92 proc. gmin w kraju – wykazują w Tygodniu Gospodarczym PIE eksperci.
Wyższe stawki podatku w 2023 r. wprowadziło 92 proc. gmin w kraju – wykazują w Tygodniu Gospodarczym PIE eksperci. Grzegorz Olkowski/ Polska Press
Podatki od nieruchomości w 2023 r. podniosło 92 proc. gmin w kraju. W ubiegłym roku odsetek ten wynosił 88 proc. – wynika z analizy ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jednocześnie podkreślono, że to więcej niż w poprzednich latach. Maksymalną stawkę podatku, zróżnicowaną w zależności od sposobu wykorzystania budynków ustala Ministerstwo Finansów.

Wyższe stawki podatku w 2023 r. wprowadziło 92 proc. gmin w kraju – wykazują w Tygodniu Gospodarczym PIE eksperci. – To więcej niż w poprzednich latach – wskazano i przypomniano, że odsetek ten wynosił 88 proc. w 2022 r. oraz 70 proc. w 2021 r. Jednocześnie analitycy PIE podkreślają, że podwyższona inflacja zachęciła samorządy do aktualizowania wartości opodatkowania dla utrzymania wpływów budżetowych w podobnej proporcji do lat ubiegłych.

Tempo wzrostu opłat zazwyczaj dwucyfrowe

Jak zwrócili uwagę, tempo wzrostu opłat za nieruchomości w 2023 r. przeciętnie było dwucyfrowe. W skali kraju, jak przypomnieli, wysokość podatku od budynków mieszkalnych wynosi przeciętnie 0,82 zł/m kw., budynków pod działalność – 24,42 zł/m kw., a gruntów pod działalność – 1,02 zł/m kw. – Oznacza to wzrost stawek kolejno o: 11,6 proc., 10,3 proc. oraz 11,3 proc. – wskazali.

W tych gminach płacą najmniej

W przeważającej części gmin wysokość stawek podatku oscyluje wokół górnych limitów. Jednak z drugiej strony zwrócono uwagę, że nie brak wyjątków w których danina jest niska.

– To między innymi gminy Mielnik (woj. podlaskie) oraz Wierzbica (woj. mazowieckie) – mieszkańcy płacą tylko 1 grosz za 1 m kw. budynku mieszkalnego – podkreślili. Ponadto dodano, że "wyjątkowo tanio mogą prowadzić działalność w gminie Lipnica Wielka (woj. małopolskie) – stawka dla zabudowy wynosi 9,2 zł/m kw. i jest najniższa w kraju".

Maksymalną stawkę podatku, zróżnicowaną w zależności od sposobu wykorzystania budynków ustala Ministerstwo Finansów (MF). Decyzja uwzględnia wysokość inflacji w I półroczu – w 2022 r. wyniosła ona 11,8 proc. Ostateczna wysokość podatku ustalana jest uchwałami rad gmin. Każda gmina ma możliwość samodzielnie kształtować stawki według przyjętych kryteriów czy określać zwolnienia z podatku - wyjaśniono.

autorka: Magdalena Jarco (PAP)

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl