Podatek cyfrowy. Nowy podatek na spełnienie obietnic PiS-u? Rząd szykuje projekt. Czy będzie jednolity podatek cyfrowy? [14.03.2019 r.]

js
Podatek cyfrowy - czy będzie wprowadzony w Polsce?
Podatek cyfrowy - czy będzie wprowadzony w Polsce? flickr
Podatek cyfrowy przyniesie miliard złotych? Takie obietnice składał premier Mateusz Morawiecki. Opodatkowanie technologicznych gigantów miałoby pomóc w spełnieniu wyborczych obietnic. Jak donosi „DGP” nie uda się szybko ściągnąć daniny. Wiele wskazuje na to, że podatek cyfrowy (digital tax) może zostać wprowadzony w Polsce z dużym opóźnieniem.

Podatek cyfrowy – Bruksela zablokowała projekt

Dotychczas mogliśmy przypuszczać, że podatek cyfrowy zostanie wprowadzony odgórnie. Jednakże wtorkowe posiedzenie (12.03.2019 r.) unijnych ministrów dotyczące wprowadzenia zunifikowanej daniny skończyło się fiaskiem. Wiemy już, że nie będzie żadnego, unijnego podatku cyfrowego. To na polski rząd spadnie ściąganie podatków od największych cyfrowych firm na świecie.

O jakie podmioty chodzi? Podatek cyfrowy miałby dotyczyć takich firm jak:

  • Facebook,
  • Amazon,
  • Google.

Pomimo wsparcia Parlamentu Europejskiego projekt zunifikowanego digital tax trafił do kosza. Sprzeciwiły się trzy państwa: Irlandia, Szwecja i Dania.

Podatek cyfrowy – pomysł odrzucono, kontrowersje pozostały

Komisarz ds. podatków i ceł Pierre Moscovici ostrzegał, że odrzucenie projektu grozi narzuceniem rozwiązań przez inne podmioty.

Pierre Moscovici: Odrzucenie pomysłu oznacza zgodę na to, by reformy podyktowali nam inni. Nasz system podatkowy nie jest dostosowany do XXI wieku. Ciągle opiera się na fizycznej obecności i nie pozwala na uchwycenie efektów cyfryzacji i globalizacji, która się nie zatrzymuje.

Dlaczego podatek cyfrowy dla całego UE został odrzucony?

Powodów odrzucenia podatku cyfrowego dla całej Unii jest co najmniej kilka. Duński minister finansów Kristian Jensen przyznał, że obawia się reakcji USA na wprowadzenie podatku.

Jak podaje money.pl: Chip Harter, przedstawiciel Departamentu Skarbu, zdążył poinformować, że Waszyngton śledzi poczynania Wspólnoty i poszczególnych państw, by jak najlepiej odpowiedzieć na opodatkowanie amerykańskich firm.


Europa w różny sposób próbuje radzić sobie z brakiem ujednoliconego podatku cyfrowego:

  • Słowacja w przepisach CIT od roku ma paragrafy nakładające na spółki pośredniczące w dostawie usług obowiązek odprowadzania 21% do budżetu. (Jak na razie przepisy okazały się nieskuteczne).
  • We Włoszech wprowadzono podatek od usług cyfrowych w wys. 3% od przychodu dla firm, które w globalnej skali zapłaciły 750 mln euro.
  • W Hiszpanii próbowano przeforsować podobny podatek do włoskiego odpowiednika. Ze względu na przedterminowe wybory rozmowy zostały jednak wstrzymane.
  • W Wielkiej Brytanii digital tax będzie obowiązywał od kwietnia 2020 r. Ma wynosić 2 % od przychodów uzyskiwanych online przez firmy zarabiające globalnie 500 mln funtów rocznie i 25 mln funtów w GB.

Polska a podatek cyfrowy. Czy w Polsce będziemy mieć digital tax?

Jak podaje money.pl w Polsce możemy mieć problem z wprowadzeniem digital tax. Władze polskie liczyły na odgórne wprowadzenie podatku w całej Europie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że polski digital tax zostanie wprowadzony po jesiennych wyborach.

Nasze podatki to nic przy tych pomysłach. Nie uwierzysz, za ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Podatek cyfrowy. Nowy podatek na spełnienie obietnic PiS-u? Rząd szykuje projekt. Czy będzie jednolity podatek cyfrowy? [14.03.2019 r.] - Gazeta Wrocławska

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gorszy sort
Precz z kaczyzmem.
Precz z NSDAPiS.
z
za
Gdy POpaprańcy podnosili podatki i kradli, to było OK?
A
Always ON
W robocie trzeba być niewolnikiem i robić na najwyższych obrotach. Pracodawca ma wyzyskać pracownika, a pracownik pracodawce rzadajac pieniędzy za ciężką prace. Tak to się robi, jedyna droga żeby było wszystkim lepiej.
System "czy się stoi czy się leży..." już był i się nie sprawdził. Teraz trzeba zapierd....
m
małpa w czerwonym
muszą być źródła, zabezpieczające kasę dla niepracującego menelstwa. PODWYŻSZYĆ PODATEK NA JABOLE, TO PRZYNAJMNIEJ MENELE DOŁOŻĄ SIĘ DO SWEGO PIJAŃSTWA. Pracy jest dostatek i każdy, kto chce, zawsze ją znajdzie.
G
Gość
JAk YE BAĆ TO TYLKO BIE DNE ELYTY Z KASSty PO KODowy SSRoSHA I GOLDssBERGA Z PEJSSBIOOKA z USSRaELA ARTbee Z PEŁO.POpul LIStyczNY ELYTARYZM PRzeKOZIO RUf KOŁHOZÓÓ ESTABLIŚ MĘTUF uE.
G
Gość
Cześć..
Ja jestem bardzo zadowolona ze swojej pracy i nie uważam ,żeby była niewolnicza .Osobiście jestem zdania ,że swoją pracę przede wszystkim należy traktować jako hobby , wtedy sprawia nam ona wiele satysfakcji . Mój system pracy pozwala mi na wiele przyjemności , gdyż pracuję 4 dni ,a 3 dni mam wolne.Coś wspaniałego , długi weekend , nie każdy tak może mieć jak ja.
z poważaniem Sylwia z Amazon
g
gosc
Nie dość, że już pracownicy pracują jak niewolnicy to jak pojawi sie nowy podatek to juz nigdy nie beda wychodzic z pracy XD
g
gosc
Mateuszek co się z Tobą zrobiło, zPISoczyłeś się strasznie, gdzie człowiek co rozumie dlaczego
jedne kraje żyją w dobrobycie a inne w ubóstwie ?
G
Gość
bardzo proszę o pomoc

pomagam.pl/andrzejkulis
U
Ubruch
A szkopska szczekaczka wciąż ryje POd naszym Rządem. A takie zwierze co ryje jak nic nie znajdzie dobrego to I wyryte GWno zje. Prawo nie weszło w życie a szkopki PO nasiemu klepią.
o
olo
"Wielkiego rozdawnictwa ciąg dalszy, czyli partia rządząca po raz kolejny kupuje (nie wszystkich) wyborców". Warto przeczytać
g
gosc
Mauteuszku Kłamczuszku, transport morski z drugiego krańca świata kosztuje podobnie co przewiezienie tego ładunku z jednego końca końca Polski na drugi.
5000 km a 400 km, Mateuszku a wiesz dlaczego tak się dzieje?
Bo statki pływają po wodach międzynarodowych, tam polytykiery nie mogą nałożyć podatków, tak to się porobiło.
g
gosc
Podatki to płacą ludzie nie firmy, każdy podatek na firmy nałożony, jest rozkładany na konsumentów
w postaci wyższych cen usług, więcej reklam itd itd.
Nie dajcie się nabrać urzędasom.
...
Kiedy w końcu i kto zamiast podnosić i ustalać nowe podatki zmniejszy lub zniesie już istniejący...
o
oler
Kolejne "KOCOPOŁY" z fabryczki TVN-u i Agory !
MR. SOROS - to naciągacze - strata kasy bo skutki odwrotne.
PO to już i tak tylko "stan umysłu" - często w oparach absurdu.
Wróć na i.pl Portal i.pl