Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Początek Lata 2016: o godzinie 0.34 słońce wejdzie w znak Raka

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Dzisiejszej nocy rozpocznie się astronomiczne lato
Dzisiejszej nocy rozpocznie się astronomiczne lato Tomasz Bolt/archiwum Polska Press
Już tylko godziny dzielą nas od rozpoczęcia lata. 34 minuty po północy, czyli już we wtorek Słońce wejdzie w znak Raka i tym samym rozpocznie się astronomiczne lato. Przed nami 94 dni najcieplejszej pory roku. Ale w naszym klimacie lato to też czas ulewnych deszczów, burz i wichur.

Początek lata oznacza najdłuższe dni w roku. Dziś Słońce wzeszło w Łodzi o godz. 4.23, a zajdzie o godz. 21.04. Oznacza to, że dzień będzie trwał 16 godzin i 41 minut. Noc trwać będzie tylko 7 godzin i 19 minut. Jednak nocne ciemności trwają dużo krócej i nie są głębokie - na naszej szerokości geograficznej nie występuje noc astronomiczna, czyli całkowita słoneczna ciemność. Słońce jest tak nisko pod horyzontem, że część jego światła dociera do ziemi, nawet nocą.

Jeszcze jaśniej jest na północnych krańcach Polski. Na północ od Gdyni o tej porze roku nie występuje zmierzch żeglarski. To znaczy, że z powodu znajdującego się tuż pod horyzontem Słońca widać linię brzegową.

POGODA NA WAKACJE 2016: Znów zapowiada się gorące i suche lato

Jednak już wkrótce noc będzie się wydłużać. Najbliższa sobota będzie o minutę krótsza. Słońce wzejdzie o godz. 4.24. Ostatniego dnia lata, czyli 21 września dzień będzie trwał już tylko 12 godzin i 18 minut.

Zabawa na początek lata

Najkrótsza noc w roku to okazja do obchodzenia nocy świętojańskiej. 23 czerwca, w wigilię św. Jana, w całym regionie łódzkim rozpalane będą ogniska. Mieszkańcy będą śpiewać i biesiadować, ciesząc się z najkrótszej w roku nocy.

Obecne spotkania przy ogniskach to pozostałość po pogańskich jeszcze obchodach sobótki, zwanej też nocą kupalną, które przeniknęły do chrześcijańskich zwyczajów ludowych. Tego dnia kobiety plotły wianki i puszczały je na wodę. Chłopcy zaś skakali przez ogień. Stałym elementem święta było szukanie kwiatu paproci, który kwitł w tę jedną noc, a znalazcy przynosił szczęście. W tradycji ludowej noc sobótkowa była czasem łączenia się w pary. Dlatego etnografowie nazywają ją „polskimi walentynkami”.

Wakacje 2016 nad Bałtykiem będą rekordowo drogie

Wyjątkowo hucznie początek lata obchodzą narody skandynawskie. W Szwecji Midsommar, obchodzony w weekend najbliższy zimowemu przesileniu, jest jednym z ważniejszych świąt w roku. W tym dniu buduje się ozdobny, udekorowany zielenią i kwiatami słup, wokół którego urządza się tańce. Zabawa w Midsommar jest obowiązkowa: Szwedzi jedzą śledzie, truskawki ze śmietaną i wypijają sporo alkoholu.

Gdy pogoda szaleje

W Polsce okres przesilenia letniego to czas szybkich zmian pogody - intensywnych deszczów i burz. To tzw. deszcze świętojańskie. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą w tym roku. Są jednak potrzebne, bo w Polsce już trzeci rok z rzędu panuje susza.

Jakie natomiast będzie lato? W województwie łódzkim w lipcu i sierpniu temperatura waha się od kilku stopni nad ranem do 38 stopni Celsjusza w upalne popołudnia. 27 sierpnia 1993 r. w Łodzi termometry pokazały zaledwie 3,3 stopnia Celsjusza. Natomiast 8 sierpnia 1993 roku w Sulejowie było aż 38 stopni.

Tegoroczne lato wciąż jest wielką niewiadomą. Meteorolodzy nie przewidują pogody na dłużej niż dwa tygodnie. Jak podkreśla Jarosław Turała, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Meteorologii, pogody na lato w naszym klimacie nie można przewidzieć.

- Może się zdarzyć, że będzie bardzo gorąco i sucho, a może być wilgotno i chłodno - mówi Turała. - Niestety nie jest to klimat równikowy, w którym codziennie jest 30 stopni w dzień, wieczorem spada deszcz i tak przez cały rok - tłumaczy.

Jak wyjaśnia Turała lata mogą być bardzo różne. - Bywają lata, że lipiec jest bardzo deszczowy, a w sierpniu pogoda się stabilizuje - mówi Turała. - Ale bywa też odwrotnie: po gorącym maju i czerwcu z każdym kolejnym miesiącem robi się chłodniej - dodaje. Dlatego jego zdaniem należy po prostu... zaakceptować pogodę taką, jaka się na urlopie przytrafi.

- Ja potrafię znaleźć sobie zajęcie na urlopie, nawet jeśli pada - mówi Turała. - Natomiast ludzie czytają prognozy, biorą pod ich kątem urlopy, a potem okazuje się, że pogoda jest jednak zupełnie inna i narzekają - mówi Turała.

Znając rozkłady temperatur w Polsce, można tak wybrać miejsce wypoczynku, by było najcieplej.

Darmowe pociągi z Łodzi do Spały już w wakacje

- Wiadomo, że rekordy temperaturowe zdarzają się na południowym zachodzie, południu i południowym wschodzie kraju - mówi Turała. - Nad morzem temperaturę obniża bryza z północy, a w górach - wysokość - dodaje.

Jaka będzie pogoda

Jednak Zdzisław Cyganiak, obserwator pogody z Wartkowic (powiat poddębicki), od lat przepowiada pogodę na podstawie zachowania roślin i zwierząt. Jego zdaniem tegoroczne lato będzie raczej ciepłe, ale bez rekordów ciepła. Temperatury będą powyżej 20 stopni, ale nie powinny przekroczyć 30 stopni.

Nie będzie długich okresów deszczowych, ale mogą zdarzyć się częste zawirowania pogody. W lipcu prawdopodobne są gwałtowne burze, nawałnice i wichury, które mogą spowodować zniszczenia.

- Najlepiej brać urlop od 20 lipca do końca sierpnia - uważa Cyganiak. - Sierpień jest w centralnej Polsce miesiącem stabilnym. Od 10 sierpnia nie ma już nawałnic, burz i męczących upałów. Pogoda się stabilizuje, choć dni są już nieco krótsze - dodaje Cyganiak.

Lato 2016 ma być za to bardzo długie. - Ciepła będzie jeszcze pierwsza i druga dekada września - przewiduje Cyganiak.

Urlop dłuższy o sześć dni?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki