Pociągi wracają na trasę z Krakowa do Zakopanego. Ile czasu zajmie podróż w góry koleją?

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Stacja Kraków Główny
Stacja Kraków Główny Andrzej Banas / Polska Press
Na wakacje, od 26 czerwca br., na trasę Kraków – Zakopane wracają pociągi. W rozkładzie przewidziano 10 połączeń dalekobieżnych m.in. z Gdyni, Gdańska i z Warszawy oraz 40 regionalnych, w tym m.in. ze stolicy Małopolski, Suchej Beskidzkiej, Chabówki i Nowego Targu. Czas przejazdu będzie jednak wciąż bardzo długi.

FLESZ - Fala upałów przeplatana burzami

od 16 lat

Przez ostatnie miesiące - ze względu na trwającą modernizację kolejowej "zakopianki" - pociągiem nie dało się dojechać bezpośrednio pociągiem z Krakowa do Zakopanego.

Na okres wakacji połączenia bezpośrednie zostaną przywrócone (od września realizowane będą kolejne fazy prac, co będzie skutkowało ograniczeniem ruchu), ale nawet najszybsze pociągi nie dojadą ze stolicy Małopolski pod Tatry w czasie krótszym niż 3 godziny.

W PKP PLK przekonują jednak, że są już widoczne efekty prowadzonych robót. - Podróżni łatwiej wsiądą do pociągów z nowych, wyższych peronów w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce. Obiekty są oświetlone oraz wyposażone w wiaty, ławki i czytelne oznakowanie. System ścieżek naprowadzających zapewni dogodny dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dostępność do pociągów zwiększą przebudowane dojścia do peronów - wylicza Dorota Szalacha z PKP PLK. I dodaje, że nowymi torami pociągi pojadą ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej oraz na odcinkach Sucha Beskidzka - Maków Podhalański, Bystra Podhalańska – Jordanów, Chabówka – Sieniawa, Nowy Targ - Szaflary.

Podczas letnich wyjazdów na Podhale podróżni skorzystają także z wcześniejszych efektów prac –komfortowych stacji i przystanków: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Sieniawa, Lasek, Nowy Targ.

Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni ponad 80 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych między Skawiną a Suchą Beskidzką oraz Chabówką i Zakopanem. Na trasie wymieniana jest także sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Remontowane są mosty i przepusty.

Modernizacja kolejowej "zakopianki" ma się zakończyć w 2023 roku. Wtedy czas przejazdu pociągów wynieść ma niewiele ponad 2 godziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pociągi wracają na trasę z Krakowa do Zakopanego. Ile czasu zajmie podróż w góry koleją? - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl