Pociąg XXI wieku. Z Łodzi do Warszawy w 13 minut

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Archiwum
Z Łodzi do Warszawy w 13 minut, a do Wrocławia w 21 minut? O pociągu XXI wieku myśli miliarder Elon Musk i... łódzcy studenci.

Hyperloop to środek transportu wymyślony przez miliardera Elona Muska, twórcy firmy SpaceX, która zajmuje się systemami kosmicznymi. Polega on na wpuszczeniu kapsuły do specjalnej rury z obniżonym ciśnieniem atmosferycznym, co daje niewielkie opory powietrza. Kapsuła mogłaby mknąć z prędkością ponad 1000 km/godz. Polscy naukowcy przystąpili do projektu Hyperloop One. Wyłoniono dziewięć projektów, które mają szansę na realizację. Wśród nich jest koncepcja budowy takiego tunelu między Warszawą i Wrocławiem przez Skierniewice, Łódź, Sieradz i Oleśnicę.

Wśród dziewięciu projektów Hyperloopa polski jest stosunkowo krótki. Całkowita długość odcinka między Warszawą i Wrocławiem to 415 km. Czas przejazdu z przystankami to 37 minut. Autorzy projektu szacują, że pokonanie 55 km z Warszawy do Skierniewic zajęłoby 6 minut, dalsze 70 km do Łodzi to 7 minut. Z Łodzi do Wrocławia przejazd miałby trwać 21 minut. Z Łodzi do Sieradza 6 minut.

**Zobacz też:

Łódzka Kolej Aglomeracyjna z biletem MPK. Pociąg jak tramwaj i autobus

**

W konkursie Hyperloop One znalazło się też połączenie po obwodzie Niemiec przez największe miasta. To projekt o najdłużej trasie - blisko 2 tys. km. Do ich pokonania wystarczyłyby zaledwie 142 minuty. Wśród wyłonionych projektów są też trzy trasy oplatające niemal całą Wielką Brytanię. Jest też projekt holenderski, łączący Korsykę z Sardynią, Maroko z Hiszpanią oraz Estonię z Finlandią. Ten ostatni ma najkrótszą trasę, bo zaledwie 90 km.

Zanim te projekty staną się realne, to pierwsza linia wysyłająca kapsuły w tubie bez oporu powietrza może powstać w Dubaju. Tam prace projektowe są już zaawansowane. Jak podaje Tomasz Domański z portalu Spider’s Web, Hyperloop ma połączyć Dubaj, Abu Zabi i kilka innych miast w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pierwszy odcinek to Dubaj - Abu Zabi. Inwestor, którym jest jeden z największych operatorów portowych na świecie, wyłożył na tę inwestycję 50 mln dolarów. W Europie znajduje się na razie tylko 30-metrowy tunel testowy.

Czytaj też:Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Nowe pociągi dojadą z końcem 2018 r.

- Zanim zaczniemy skakać z radości, że Hyperloop powstanie w naszym kraju, przypominam, że nie ma na to żadnych gwarancji. Dziewięć zaprezentowanych lokalizacji w Europie spełnia po prostu wszystkie kryteria inżynieryjne, jeśli chodzi o budowę tras dla Hyperloopa. Optymizm z pewnością trochę zelżeje po obliczeniu kosztów takiego przejazdu i podaniu orientacyjnych cen biletów. Ale na razie ekscytujmy się samym czasem dojazdu. 37 minut z Warszawy do Wrocławia. Na taki wynik warto czekać. Choćby i następne 5 lat - napisał na swoim blogu Tomasz Domański.

Ciekawostką jest, że na początku tego roku na forum parlamentu poseł Piotr Liroy-Marzec pytał o szanse na polski Hyperloop. Napisał interpelację do ministra rozwoju.

- Czy może pan zobowiązać się do uczynienia z budowy Hyperloopa priorytetowego przedsięwzięcia infrastrukturalnego, które pozwoli nadrobić wieloletnie opóźnienia w budowie szybkich dróg oraz remontów sieci kolejowej w Polsce? - zapytał poseł w interpelacji.

**Czytaj:

Nowe połączenia kolejowe z Łodzi. Będzie lepiej, ale najpierw czekają nas utrudnienia

**

Odpowiedzi udzieliła Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

- Pragnę pana zapewnić, iż polski rząd również z zainteresowaniem obserwuje postępy prac nad stworzeniem polskiego modelu Hyperloopa - czytamy w odpowiedzi na interpelację. Ministerstwo przekazało informację, że powstał zespół Hyper Poland przy Politechnice Warszawskiej i realizuje projekt z Politechniką Wrocławską i ekspertami. Zaangażowało się w niego 30 osób. - Wszystko wskazuje na to, że Hyperloop to już nie science fiction. Podróż z Krakowa do Gdańska może trwać tylko 35 minut - czytamy w piśmie ministerstwa rozwoju do Liroya-Marca.

Warto zaznaczyć, że wkład w polskiego Hyperloopa mają naukowcy łódzkich uczelni. Studenci Politechniki Łódzkiej opracowali nawet projekt kapsuły, która może osiągnąć prędkość 1000 km/godz. Powołali zespół HyperLodz Team. Czy ich praca spowoduje, że będziemy mogli błyskawicznie przemieszczać się po kraju?

- Jeśli ten system po wdrożeniu będzie konurencyjny pod względem czasu przejazdu i ceny, to się przyjmie - mówi łódzki poseł Cezary Grabarczyk (PO). - Czy wyprze szybką kolej i transport lotniczy? Nie sądzę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pociąg XXI wieku. Z Łodzi do Warszawy w 13 minut - Dziennik Łódzki

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec Andrzejowa
Super pomysł z tą kapsułą aby to się przyjęło . Mam prośbę do władz miasta Łodzi pani prezydent Zdanowskiej ( żeby nie było kontrastów) o zajęcie się stanem jezdni na peryferiach Łodzi ( Andrzejów od 30 lat należy do terenów Łodzi ) .Rokicińska jest w opłakanym stanie jej remont jest przekładany z roku /rok oraz remonty pozostałych ulic na tych terenach . Ulica Taborowa do granicy miasta nie ma położonego asfaltu i po za wyrównywaniem dziur , nic tu się nie robi !!!! Zgroza poruszać się po tej ulicy .Zarząd Dróg i Transportu oraz Inwestycji tłumaczy się brakiem środków w budżecie , ponieważ ogromne środki przekazywane są na upiększanie Centrum , 400 mln przeznaczono na rok 2017 . Zycie na tych terenach przypomina nam XIX wiek !!!!!!!!!!!! Wstyd pani Prezydent i urzędnicy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
n
nn
hyperloop musi poruszać się w próżni - pytanie w jaki sposób wytworzyć próżnię na odcinku 415 km i co się stanie w przypadku kiedy taka instalacja się rozszczelni? jak na razie ten projekt można włożyć między bajki
j
jak nie pada...
w 13 minut? to chciałbym przejechać obojętnie czym z Retkini na Widzew, albo chociaż Teofilów...
A
Adrian Electrolit
Póki co fajną opcją jest bezpłatna autostrada, odcinek z Łodzi do Wawy i niech tak zostanie :)
.
Remont jest planowany w tym roku, ma się rozpocząć jesienią. Kiedy się zakończy, tego nikt nie wie. Nie wiem czy kadencja pani Mikołajec tak długo potrwa, że przetnie wstęgę.
Ł
ŁodzianinPK
A lobby lotnicze z pewnością na to pozwoli.....
G
Gość
kiedy remont Rokicińskiej w Andrzejowie???
G
Gość
Najlepszym środkiem pomocniczym będzie zgrzewka albo dwie piwa ..albo skrzynka ballantines
G
Gość
Rozklekotanym tramwajem łódzkim do warsiawy bo ile by to trwało łącznie z naprawami ?? Tydzień ???
G
Gość
Na drugi ?i z trzeciego na drugi i z drugiego na czwarty ?
K
Kasiora tylko to
Nowe Sp.z.o.o. z udziałem kapitału miasta ,
- wnuki szukają roboty
K
Krzysztof
W AKCJI
b
brrrum
Zarzewska - szkoda gadać.
A tu o jakichś dyrdymałach.
G
Gość
PO DRODZE JEST KRAŃCÓWKA I JAKBY KIEROWCA SIĘ UPARŁ TO BY TRZEBA BYŁO WYSIADAĆ A TRASA PODAWANA JEST TYLKO DO KOŃCOWEGO PRZYSTANKU I NIE WIADOMO JAK I ILE SIĘ JEDZIE. NATOMIAST 85B JEDZIE 2 MINUTY A CZEKA SIĘ 90 MINUT. TO DOPIERO WYZWANIE DLA MILIARDERA I NAUKOWCÓW ! Przez 92 minuty zdaje się,że pół Japonii można przejechać. K... ile czasu dziennie traci się na zasraną komunikacje a jeszcze nie dość że jeździ jak z łaski to kolejny raz po święcie w środku tygodnia piątek jest w empeka rekreacyjną sobotą. Pewnie 2 wolne soboty to spełnienie postulatów z jakimi solidarne warchoły obalali socjalizm. Jak się okaże, że jednak 57 nie wróci na Bałuty i w innych miejscach nie powrócą połączenia jakie są potrzebne to trzeba będzie zrobić rewolucję w magistracie, bo to w głowie się nie mieści, żeby ludziom tak utrudniać życie.
R
Rządy PO = kataklizm
Ustawią katapultę na fabrycznym i będą wystrzeliwać ludzi drogą powietrzną do Warszawy. Trzeba będzie jednak kupić bilet lotniczy i zapłacić bezpartyjnej Pani Prezydent Z z PO za taką usługę ,żeby mogła spłacić ten pusty dworzec.
Wróć na i.pl Portal i.pl