Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po zawale nie wszystko stracone

Agata Markowicz
Agnieszka Storch-Uczciwek, fizjoterapeutka
Agnieszka Storch-Uczciwek, fizjoterapeutka Fot. Tomasz Borówka
Gościem Krystyny Bochenek i Czytelników Polski Dziennika Zachodniego jest Agnieszka Storch-Uczciwek, fizjoterapeutka, doktor nauk o kulturze fizycznej, która na co dzień pracuje z osobami chorymi na serce po zabiegach kardiologicznych i kardiochirurgicznych. Poniżej relacja z czatu internetowego, który odbył się w naszej redakcji.

~bill: Jaki rodzaj aktywności fizycznej zalecałaby pani osobom po 60.?
dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek:
Po 60. roku życia generalnie zalecane są wysiłki wytrzymałościowe o charakterze dynamicznym o małej i umiarkowanej intensywności np. spacer, jazda na rowerze, narciarstwo biegowe, nordic walking. Jednak przed rozpoczęciem uprawniania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego warto poprosić swojego lekarza o ocenę aktualnego stanu zdrowia, zwłaszcza jeśli dotyczy to osoby po 60. roku życia , która z różnych przyczyn (zwłaszcza zdrowotnych) nie podejmowała żadnych aktywności ruchowych przez dłuższy czas.

~madzia_21: Co lepiej wpływa na serce: bieganie czy spacery?

dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek:
Zarówno spacery i bieganie są korzystne dla naszego serca. Wszystko zależy od wieku i stanu zdrowia. Ważne jest utrzymywanie podczas wysiłku swojego pulsu w granicach tętna treningowego, które oblicza się wg wzoru (220-wiek) x (od 60% do 75%). Na pewno spokojny spacer wpływa korzystnie na czynność serca i kondycję, ale jedynie u osób starszych. Natomiast osoby młode, aby osiągnąć korzystne efekty zdrowotne wynikające z uprawianej aktywności ruchowej np. wzmocnienie serca, schudnięcie, poprawa wydolności fizycznej powinny biegać 3-5 razy w tygodniu. Mogą również spacerować, ale wtedy muszą zwiększyć tempo spaceru i urozmaicić teren po którym się poruszają np. wzniesienia i pagórki.

~krystynka: Mam 60 lat. Do tej pory byłam aktywna fizycznie, a w tej chwili czuję się apatyczna, nie chce mi się wychodzić z domu. Jak temu zaradzić, jak się zmobilizować, żeby znowu wrócić do formy?
dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek:
Zima i związany z tą porą roku brak słońca może pogarszać nasze samopoczucie i wywoływać niechęć do podejmowania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. W takich sytuacjach często ważny jest czynnik motywujący. Dlatego warto do podjęcia aktywności fizycznej zachęcić koleżankę i wspólnie wybrać się na długi spacer lub na ćwiczenia do pobliskiego klubu fitness. Radziłabym, również skonsultować apatyczny stan ze swoim lekarzem, ponieważ może on wynikać z różnych chorób i wtedy powyższy czynnik motywacyjny do podjęcia aktywności ruchowej nie wystarczy, ponieważ przyczyna może być znacznie poważniejsza.
~Adamus: Jaka aktywność ruchowa jest zalecana dla osób ze wszczepionym rozrusznikiem serca?
dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek:
W większości przypadków wszczepiony stymulator nie ogranicza rekreacyjnej aktywności ruchowej. Najczęściej zalecane są wysiłki fizyczne o intensywności małej i umiarkowanej (taniec, joga, tai chi, jazda na rowerze itp.). Należy jednak unikać: 1. Brutalnych sportów kontaktowych, podczas których można uszkodzić urządzenie (np. piłka nożna). 2. Zajęć związanych z gwałtownymi wstrząsami (np. jazda na koniu). 3. Aktywności składających się z wielokrotnie powtarzanych ćwiczeń intensywnie angażujących górną cześć ciała (np. podnoszenie ciężarów).

~Miska: Poprzez jakie ćwiczenia można zlikwidować bole w obrębie barków, kręgosłupa i pleców?
dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń proszę, aby skonsultowała Pani opisywane dolegliwości z lekarzem w celu wyjaśnienia przyczyn. Jeśli będzie taka potrzeba, to lekarz skieruje Panią do poradni rehabilitacyjnej. Tam poddana zostanie pani odpowiednim zabiegom i na pewno otrzyma właściwe instrukcje dotyczące rodzaju ćwiczeń i sposobu ich wykonywania w domu.

~Lukasz_20: Jaki rodzaj sportu wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego?

dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Jeśli nadciśnienie tętnicze jest wyrównane i skutecznie leczone, można uprawiać różne wysiłki wytrzymałościowe o umiarkowanej intensywności. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach ich wykonywanhttp://s.polskatimes.pl/g/panel/edytor/link.gifia m.in. rozpoczynać ćwiczenia powoli, łagodnie, a przed, w trakcie i po wysiłku kontrolować swoje ciśnienie tętnicze. Przeciwwskazane są sporty związane z silnym oziębieniem organizmu (np. sporty zimowe uprawniane przy bardzo niskich temperaturach), wysiłki krótkotrwałe o bardzo dużej intensywności oraz takie, które zawierają elementy współzawodnictwa.

~bill: Jakie ma pani propozycje aktywności fizycznej dla osób prowadzących siedzący tryb życia, zapracowanych?
dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Nie da się od czasu do czasu jeść, od czasu do czasu spać i od czasu do czasu prowadzić aktywność fizyczną - tak, aby przyniosła ona odpowiedni efekt zdrowotny. Dlatego ważne jest, by znalazł Pan czas przynajmniej trzy razy w tygodniu na ulubiony wysiłek fizyczny. Dobrym początkiem jest zwiększenie tzw. aktywności życia codziennego, czyli spacery do i z pracy, sklepu, zmniejszenie ilości czasu spędzonego w samochodzie, przed telewizorem, komputerem do niezbędnego minimum. Ponadto w celu lepszego przygotowaniu organizmu do pracy można, klika razy w ciągu dnia, wykonywać ćwiczenia oddechowe i rozciągające.
~Colin_23: Czy aktywność ruchowa sprzyja tez walce z depresją? Jaka aktywność jest wtedy zalecana?
dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek:
Badania naukowe wykazały, ze podczas aktywności ruchowej zwiększa się wydzielanie endorfin, tzw. hormonów szczęścia, które wpływają korzystnie na naszą psyche, zmniejszając natężenie i częstość występowania stanów depresyjnych. Dla osób z depresją zalecałabym aktywności fizyczne, które połączone są z możliwością kontaktu z przyrodą (spacer, jazda na rowerze po lesie, czy po parku, wędrówki górskie), ponieważ pachnący świeżością las i śpiew ptaków mogą dostarczyć nam energii, której nie mają w sobie betonowe osiedla.

~fjhdhsffd: Jak wyćwiczyć sobie mięśnie brzucha, bo ostatnio zauważyłem, że robi mi się coraz większy.
dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek:
Mięśnie brzucha może Pan wyćwiczyć np. na siłowni pod fachowym okiem instruktora. Warto jednak najpierw znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego obwód brzucha znacznie się u Pana powiększył. Może należy również zwrócić uwagę na sposób odżywiania, np. spożywać mniej piwa i chipsów, a więcej owoców, warzyw oraz ryb? Wiele badań naukowych przemawia za ważną rolą zarówno wysiłku fizycznego, jak i diety w programach redukcji masy ciała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!