Po spotkaniu Duda-Czarnek. „Mam nadzieję, że się udało”

sc
Minister Przemysław Czarnek
Minister Przemysław Czarnek fot. Adam Jankowski
Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem w sprawie nowelizacji prawa oświatowego. „To Pan prezydent będzie podejmował ostatecznie decyzję. My byliśmy od tego, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości i mam nadzieję, że to się udało” – pisał minister po rozmowach w mediach społecznościowych.

Nowelizacja, zwana również pod potoczną nazwą „lex Czarnek”, zmierza między m.in. do zwiększenia uprawnień kuratorów oświaty i wzmocnienia nadzoru nad zajęciami prowadzonymi w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje.

13 stycznia br. Sejm przegłosował już nowelę ustawy, teraz zajmuje się nią Senat.

W międzyczasie przeciwko ustawie „lex Czarnek” zdążyli już zaprotestować opozycyjny Związek Miast Polskich, uznając że to "zamach na wolną, samorządną, otwartą i nowoczesną szkołę".

Z podobną tezą tydzień temu posłanki KO przyszły na spotkanie z prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotkał ministrem edukacji, Przemysławem Czarnkiem. Szef resortu zapewniał, że była to długa i dobra rozmowa. Uzasadniał też swoje stanowisko. „Cóż jest dziwnego w tym, że chcemy żeby wszyscy poznali to, czego organizacje pozarządowe chcą uczyć nasze dzieci. O tym też długo rozmawialiśmy, bo istotnie chodzi o transparentność. Dziś jej brakuje.” – cytował swoje argumenty z dyskusji z prezydentem.

Według niego rodzice często dowiadują się, czego organizacje pozarządowe uczą ich dzieci dopiero post factum.

Minister Czarnek uznaje również, że jeśli jakaś organizacja chce uczyć dzieci w szkołach na zajęciach dodatkowych, to nie powinna mieć żadnego problemu, by przedstawić dyrektorowi, a w szczególności rodzicom, treści, które chce przekazywać dzieciom.

Zgodnie z proponowaną nowelizacją prawa oświatowego dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator ma 30 dni na wydanie opinii.

Prawo oświatowe nie jest przewidziane na najbliższym posiedzeniu Senatu.

Źródło: tvp.info

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl