Po raz pierwszy od ponad pół wieku w Warszawie zabrzmiały obydwie części "Jutrzni" Krzysztofa Pendereckiego

Autor Zewnętrzny Warszawa
Autor Zewnętrzny Warszawa
Wideo
od 16 lat
Cóż to była za wspaniała uczta dźwięków! 25 listopada, w Kościele Wszystkich Świętych odbył się finał V edycji festiwalu Eufonie. Tłumy przybyły na to niezwykłe wydarzenie, aby wysłuchać "Jutrzni" ("Utrenija") Krzysztofa Pendereckiego. Po raz pierwszy od ponad pół wieku w Warszawie zabrzmiały obydwie części kompozycji w wykonaniu 230 artystów.

Krzysztof Penderecki: "Jutrznia"

W sobotę 25 listopada, w Kościele Wszystkich Świętych odbył się wilki finał V edycji festiwalu Eufonie. Przybyli mieliokazję wysłuchać Jutrzni - monumentalnego dzieła oratoryjnego Krzysztofa Pendereckiego. Po raz pierwszy od ponad pół wieku w Warszawie zabrzmiały obydwie części kompozycji w wykonaniu 230 artystów.

Siły połączyli: orkiestra Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej, Poznański Chór Chłopięcy oraz znakomici soliści: Bożena Bujnicka, Agnieszka Rehlis, Tomasz Konieczny, Rafał Bartmiński, Volodymyr Tyshkov. Całością pokierował ceniony dyrygent węgierski Zsolt Nagy.

Publiczność miała okazję wysłuchać tego wieczora znakomitych solistów. W tym gronie znaleźli się: Bożena Bujnicka, sopran; mezzosopranistka Agnieszka Relis; tenor Rafał Bartmiński; Tomasz Konieczny, baryton oraz dysponujący tzw. głębokim basem - basso profondo Volodymyr Tyshkov.

„Teatr śmierci i zmartwychwstania” – tak Mieczysław Tomaszewski zatytułował poświęcony Jutrzni rozdział w książce o Krzysztofie Pendereckim. Monumentalne dzieło religijne, na które składa się powstała na przełomie roku 1969/70 Jutrznia I oraz napisana w 1971 roku Jutrznia II, wyrosła z fascynacji kompozytora teatralnością związaną z obrzędami Wielkiej Nocy w tradycji muzyki prawosławnej. Jak przyznawał „Jutrznia to nie jest wyłącznie skupiona modlitwa, lecz zarazem ekstaza”.

Program koncertu

Krzysztof Penderecki, Jutrznia na sopran, alt, tenor, baryton, chór chłopięcy, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1971)

  • Złożenie Chrystusa do grobu
  • Zmartwychwstanie

Utwory Mistrza wykonywane są podczas każdej edycji Eufonii

Krzysztof Penderecki aktywnie angażował się w powstanie festiwalu Eufonie, od pierwszej edycji brał czynny udział w kreowaniu programu festiwalu, dobór wykonawców. Jego utwory wykonywane są podczas każdej edycji Eufonii – tak jest również w tym roku. Obok wspomnianej Jutrzni, usłyszeliśmy 2 dni temu Koncert na flet i orkiestrę Pendereckiego w wykonaniu Łukasza Długosza (flet) oraz ukraińskiej Orkiestry NUSO z Charkowa pod dyrekcją Jurka Dybała. Wybitny polski flecista jest jednym z niewielu na świecie, którzy podejmują się wykonania tej kompozycji, wielokrotnie ją grywał pod batutą samego Mistrza. Elżbieta Penderecka osobiście uczestniczyła w tym koncercie.

Eufonie 2023

Eufonie to festiwal muzyczny odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej krajów określanych jako Europa Środkowo-Wschodnia, prezentujący bogactwo muzyczne regionu rozciągającego się od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie i skandynawskie. Obszar ten to fascynujący tygiel ścierających się wpływów Wschodu i Zachodu, kipiący energią kulturową, która nieraz określała tożsamość narodów bez własnych państw. W tym roku różnorodna oferta repertuarowa Festiwalu Eufonie nawiązuje do tematu przewodniego, którym są tradycje ludowe. Organizatorem festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl