Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PO kontra "Solidarność". Spór się nasila

Mateusz Pilarczyk
24 czerwca w Wielkopolskim Dniu Protestu "Solidarności" wzięło udział ok. 700 związkowców. To przygrywka przed wrześniem.
24 czerwca w Wielkopolskim Dniu Protestu "Solidarności" wzięło udział ok. 700 związkowców. To przygrywka przed wrześniem.
Konflikt na linii "Solidarność" - Platforma Obywatelska pogłębia się. Kolejne wypowiedzi polityków rządzącej partii i szefa związku zawodowego dolewają oliwy do ognia. Do tej retoryki dołączył poznańskich senator Platformy.

- Będziemy nękać ten rząd non stop, trzeba zrobić z nim porządek - mówił wczoraj Piotr Duda, przewodniczący Solidarności w TVN24. I dodawał, że gdyby nie związki, to społeczeństwo samo wyszłoby na ulice.

- Ludzie mówią, że już mają tego wszystkiego dosyć i że trzeba zakasać rękawy i jechać do Warszawy i zrobić porządek z tym rządem - uważa Piotr Duda.

Czytaj także:

Wielkopolska Solidarność protestowała przeciwko polityce rządu [ZDJĘCIA]

Poznański senator Platformy Jan Filip Libicki, który wcześniej był członkiem PiS, na swoim internetowym blogu nazwał Piotra Dudę politycznym bandytą, a związki politycznymi gangami. Zaapelował też do klubu PO: "pozwólcie mi wreszcie napisać tę antyzwiązkową ustawę!". Z kolei wcześniej na zjeździe PiS szef "S" określił premiera Tuska mianem tchórza i kłamcy. Czy to początek wojny między PO a związkami?

- Działania pana Dudy mają charakter polityczny, ale ocenę jego zachowania pozostawiłbym związkowcom i nie szedł tak daleko w wypowiedziach jak senator Libicki. Jeśli chodzi o prawo dotyczące związków zawodowych, to nie jest to odpowiedni moment na zmiany - mówi Rafał Grupiński, szef klubu parlamentarnego PO i poseł z Poznania.

Adam Szejnfeld: Solidarność gra politycznie z PiS

Powracają jednak głosy dotyczące ograniczenia części przywilejów związkowych na czele z tzw. etatami związkowymi. Platforma nie chce jednak, aby dyskusja na ten temat była kojarzona z obecnym konfliktem na linii rząd - Solidarność. Związek mógłby odczytywać takie działania jako odwet za protesty. Na razie nie ma więc mowy o jakichkolwiek zmianach.

Kwestia etatów związkowych dotyczy w dużej mierze spółek związanych ze skarbem państwa, bo od lat działają w nich silne organizacje pracownicze.

Przykładem takiej spółki w Wielkopolsce jest Enea, która nie tylko w naszym regionie zatrudnia ponad 10 tys. osób, a 70 procent z nich należy do związków. Zapytaliśmy firmę, ile rocznie przeznacza na działalność związków zawodowych, ale zasłoniła się poufnością danych finansowych. Pytaliśmy też m.in. o średnie wynagrodzenie związkowców - Enea też nie zdradza takich informacji.

- Ataków dotyczących związków zawodowych na pewno będzie się w najbliższym czasie pojawiało coraz więcej. Wiadomo jaka jest sytuacja w kraju - mówi Piotr Olbryś, przewodniczący "S" w Volkswagenie Poznań. Tylko w tej firmie związek zrzesza ponad 4 tys. osób, a zatem ustawowo etatów jest 5.

- Uważam, że tych etatów jest za mało, jeśli organizacja funkcjonuje tak jak nasza i współdecyduje o zarządzaniu przedsiębiorstwem - my naprawdę mamy co robić. Jako organizacja zakładowa sami zatrudniamy dodatkowe osoby i płacimy im ze związkowych pieniędzy. Podam taki przykład: w Niemczech, w naszej fabryce matce, w Hanowerze jest ponad 30 członków rady zakładowej i wszyscy są na etatach opłacanych przez pracodawcę, a tam zatrudnionych jest ponad 10 tys. pracowników - dodaje Piotr Olbryś.

Sytuacja pracowników VW Poznań jest stabilna, ale i oni w referendum opowiedzieli się za ogólnopolską akcją protestacyjną między innymi przeciwko uelastycznieniu czasu pracy. Wycofanie rządzącej koalicji PO-PSL tej propozycji z parlamentu jest dla "Solidarności" podstawowym warunkiem, po którego spełnieniu związkowcy mogą wrócić do rozmów. Do tego raczej nie dojdzie. Wrzesień minie więc w Polsce pod znakiem protestów i manifestacji zapowiadanych nie tylko przez "Solidarność". Według zapowiedzi ich skala powinna zostać dostrzeżona nie tylko w kraju.

- Przypomnę, że kiedy związkowcy protestowali przed Sejmem przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego, to przyjechało ich na tyle mało, że musieli uciec się do blokady Sejmu. W porównaniu do Francji czy innych zachodnich państw siła związków jest u nas zdecydowanie mniejsza - uważa Rafał Grupiński.

Rekordowe zarobki związkowców:
Ponad 20 tys. złotych - takie mają być rekordowe zarobki związkowców z państwowej spółki KGHM.
Takie nieoficjalne informacje obiegły Polskę przy okazji przetasowań w miedziowym gigancie. Średnia wypłata na etacie związkowym miała wynosić w tej firmie 12 tys. złotych miesięcznie. Teraz jedna z organizacji zabiega, aby pracownicy mieli swojego przedstawiciela w zarządzie. Biorąc pod uwagę zarobki kierownictwa KGHM mógłby on liczyć na wynagrodzenie w granicach 80 tys. zł na miesiąc. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego rozwiązania nie popiera zakładowa "Solidarność". Za to według portalu moja-pensja.pl zawodowy działacz organizacji związkowej zarabia ok. 3,3 tys. zł.

Czym są związkowe etaty?
Dużych firm, które mają silne związki zawodowe, jest mało, ale część z ich pracowników w rubryce zawód może wpisać związkowiec. Jeśli w firmie pracuje mniej niż 150 osób zrzeszonych w związku zawodowym, to szefowi organizacji związkowej przysługują tzw. godziny związkowe - po jednej na każdego pracownika. W większych przedsiębiorstwach i przy większych organizacjach związkowych pojawiają się etaty, za które płaci pracodawca, a wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy związkowej nie może być niższe niż przed objęciem takiej funkcji. W firmach, gdzie związek liczy od 150 do 500 pracowników, mówimy o jednym etacie. W przedziale od 501 do 1000 są to dwa etaty, do 2000 osób - trzy, a powyżej tej liczby za każdy rozpoczęty nowy tysiąc przysługuje kolejny etat. Nie jest jednak powiedziane, że pracą dla związku nie mogą się zajmować inne osoby z firmy. Godziny wynikające ze związkowych etatów można dzielić na poszczególnych pracowników. Za zniesieniem tego ustawowego rozwiązania, które przerzuca część kosztów finansowania związków na firmy, są organizacje zrzeszające pracodawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski