PO i Nowoczesnej wyrasta rywal. Europejscy Demokraci łączą siły z SD i PD

Agaton Koziński
Jacek Protasiewicz został przewodniczącym stowarzyszenia Europejscy Demokraci
Jacek Protasiewicz został przewodniczącym stowarzyszenia Europejscy Demokraci Fot. Michał Dyjuk
Rozpoczyna się proces konsolidacji politycznej drobnicy. Ma powstać jedna wspólna szalupa, na której chcą dopłynąć do Sejmu w 2019 r. Pozyskując mandaty kosztem Platformy i Nowoczesnej.

Informację o tym, że w piątek złożono wniosek o rejestrację stowarzyszenia Europejscy Demokraci, można by przyjąć ze wzruszeniem ramion jako doniesienie z politycznego życia chrząszczy. Posłowie, którzy niedawno byli w Platformie (Jacek Protasiewicz, Michał Kamiński i Stanisław Huskowski zostali z niej wyrzuceni, Stefan Niesiołowski sam odszedł), zdecydowali się stworzyć samodzielny byt polityczny. Tworzą stowarzyszenie, ale docelowo chcą je przekształcić w partię polityczną.

Założyciele ED od samego początku szukają pomysłu na to, by nie stać się po prostu kolejną partią kanapową. I rozmawiają z potencjalnymi sojusznikami. Z ustaleń „Polski” wynika, że na razie udało się znaleźć dwóch: Stronnictwo Demokratyczne oraz (prawdopodobnie) Partię Demokratyczną. Z ugrupowaniem Pawła Piskorskiego Europejscy Demokraci podpisali już porozumienie techniczne, z kolei z PD prowadzą intensywne rozmowy o formie współpracy - jest szansa, że ich finał nastąpi nawet w tym tygodniu.

Oczywiście, trudno uznać koalicję ED+SD+PD za nową siłę, zdolną zmienić bieg spraw w polityce. Ale w tym konkretnym przypadku poświęcenie im artykułu w gazecie jest uzasadnione. Przede wszystkim dlatego, że taka nowa formacja jeszcze bardziej skomplikuje i tak bardzo zagmatwane relacje wśród ugrupowań opozycyjnych. A to z kolei już kwestia szalenie istotna w perspektywie wyborów w 2019 r. Z prostej przyczyny. Jeśli zjednoczona prawica utrzyma sojusz do tych wyborów, to tylko wspólne listy opozycji są w stanie nawiązać z nią wyrównaną walkę o zwycięstwo. A im bytów po stronie opozycyjnej więcej, tym trudniej takie wspólne listy będzie stworzyć.

- Spróbują obejść Petru z lewej strony - mówi jeden z polityków PO przyglądających się tworzeniu nowej koalicji

Najpierw dwa słowa o porozumieniu trzech formacji. Co je właściwie łączy? Odpowiedź oczywista - każde z nich osobna jest bezradne w starciu z dużymi rywalami napędzanymi dotacjami budżetowymi. Nawet w sojuszu ED/SD/PD dalej ważą bardzo niewiele. Ale już odrobinę więcej. Wprawdzie dodawanie do siebie zer dalej daje zero (to a propos notowań tych formacji w sondażach), ale też polityki nie można ograniczać tylko do badań opinii publicznej. Ważne są też struktury oraz program - gdy w tych dwóch punktach zaczyna się kleić, wcześnie lub później przekłada się to na sondaże.

A tworzenie sojuszu tych trzech formacji właśnie tym dwóm ostatnim celom ma służyć. Dla Stronnictwa i PD związanie się z ED jest jak podłączenie się do butli ze świeżym politycznym powietrzem. Przede wszystkim dlatego, że zyskują dostęp do mównicy sejmowej. Czterech banitów z Platformy ma ważne mandaty poselskie, dzięki którym SD oraz PD zyskają możliwość przedstawiania swoich propozycji programowych w Sejmie (to w aporcie do koalicji wnosi ED).

Z kolei silną stroną Stronnictwa są struktury. Przede wszystkim rozsiane po całym kraju siedziby partii, które znajdują się w należących do niej budynkach (spadek po latach PRL-u, gdy SD - jako partia koalicyjna PZPR - zdołał zapewnić sobie duży majątek). Choćby z tego powodu jest cennym sojusznikiem dla dopiero raczkujących Europejskich Demokratów.

Partia Demokratyczna majątku nie ma, ale jej atutem jest rodowód. Kontynuuje ona tradycje Unii Demokratycznej (później Unii Wolności) - najważniejszej polskiej partii lat 90. Członkami tego ugrupowania w przeszłości byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń, Leszek Balcerowicz, Bronisław Geremek, czy Janusz Onyszkiewicz (obecnie pełniący funkcję przewodniczącego Rady Politycznej PD). - Przecież marsze KOD-u odbywają się pod hasłami, które kiedyś głosili Kuroń, czy Geremek. Możliwość odwołania się do ich dziedzictwa byłaby dla nas zaszczytem - mówi jeden z posłów ED.
Porozumienie tych trzech formacji nie jest precyzyjne - w tym sensie, że nie oznacza ono, że wystawią wspólne listy wyborcze, nie regulują też żadnych wspólnych punktów programowych. To bardziej deklaracja intencji współpracy (w przypadku PD jeszcze ostatecznie nie potwierdzonych) niż konkretna umowa wiążąca wszystkie strony.

Ale też mają one świadomość, że dziś, gdy do wyborów trzy lata, bliższe deklaracje nie mają większego znaczenia. Tym bardziej, że działają one w ramach większej całości, a więc koalicji Wolność Równość Demokracja, która powstała przy okazji marszów KOD, i która zrzesza wszystkie najważniejsze partie opozycyjne w kraju (oprócz Platformy, która do WRD nie dołączyła).

Tyle, że WRD nie ma wyrazistego lidera. Takich ambicji nie zgłasza Mateusz Kijowski, który skupia się na KOD. Podobnie jak Ryszard Petru, skoncentrowany na Nowoczesnej. Właśnie w tym swoją szansę upatrują mniejsze partie i właśnie w tym celu zawiązują współpracę. Stąd takie eksponowanie Kuronia i Geremka jako poprzedników tej wielkiej formacji. Stąd też próby jeszcze poszerzenia nowej koalicji (ED rozmawia o współpracy m.in. z Janem Hartmanem).

W jaki sposób nowa koalicja zamierza walczyć z najważniejszymi graczami po stronie opozycyjnej? Z Nowoczesną - prezentując podobny do niej program gospodarczy, ale zachowujący większą wrażliwość społeczną. - Spróbują obejść Petru z lewej strony - mówi jeden z polityków PO przyglądających się tworzeniu nowej koalicji. Biorąc pod uwagę słabość formacji stricte lewicowych (błądząca Barbara Nowacka, niezdefiniowane SLD, zbyt radykalna Partia Razem) widać tam przestrzeń do działania.

Z kolei punkty Platformie ED chce zabierać wykorzystując słabość tego ugrupowania, przede wszystkim wewnętrzny konflikt w partii. Część posłów ciągle nie jest w stanie zaakceptować stylu przywództwa Grzegorza Schetyny. - Gdy nam drgnie w sondażach, zobaczą, że mamy choć 3-4 proc. poparcia, zaczną do nas przechodzić - przekonuje poseł ED.

Wiadomo, że wszystkie te ugrupowania spotkają się na rozmowach o wspólnej liście przed wyborami w 2019 r. Ale wiadomo też, że duży może więcej. Właśnie dlatego mniejsze ugrupowania próbują dziś nabrać możliwie jak najwięcej masy - by więksi przy tych rozmowach musieli się z nimi liczyć. Dla Nowoczesnej i Platformy może to stanowić problem - oczywiście jeśli plany koalicyjne okażą się czymś więcej niż kilkutygodniową fanaberią.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
i który nieco poniżej
Ja doliczyłam się aż 114 organów, które to chciały pozyskać od ludu rękojmę na dożywotnie dolce vita. Jednak mądry lud pogonił je do archiwum, i owszem, bo nieraz wiele za późno. Oto i lista:
·Akcja Polska, Akcja Wyborcza Solidarność, Alternatywa Ruch Społeczny
·Bezpartyjny Blok Wspierania Reform, Białoruskie Zjednoczenie Demokratyczne, Blok dla Polski
·Centrolewica Rzeczypospolitej Polskiej
·Demokratyczna Partia Lewicy, Dom Ojczysty
·Federacja Polskiej Przedsiębiorczości
·Forum Emerytów i Rencistów, Forum Obywatelskie Chrześcijańska Demokracja, Forum Polskie, Forum Prawicy Demokratycznej
·Inicjatywa dla Polski, Inicjatywa RP
·Katolicki Komitet Wyborczy "Ojczyzna”
·Koalicja Konserwatywna, Koalicja Republikańska
·Komisja Porozumiewawcza
·Konfederacja (ugrupowanie polityczne), Konfederacja Ruch Obrony Bezrobotnych
·Kongres Liberalno-Demokratyczny
·Konwent Świętej Katarzyny
·Krajowa Wspólnota Samorządowa, Krajowe Porozumienie Emerytów i Rencistów RP
·Lewica i Demokraci
·Libertas Polska
·Liga Prawicy Rzeczypospolitej, Liga Republikańska
·Naprzód Polsko, Naprzód-Piast
·Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców, Narodowy Kongres Polski
·Nowa Lewica
·Obóz Patriotyczny, Ogólnopolska Koalicja Obywatelska
·Partia Centrum (Polska), Partia Chrześcijańskich Demokratów, Partia Emerytów i Rencistów "Nadzieja", Partia Konserwatywna (Polska), Partia Ludowo-Demokratyczna, Partia Republikanie, Partia Wolności (Polska), Partia X, Partia Zielonych (Polska)
·Podkarpacie Razem
·Polska Jest Najważniejsza, Polska Konfederacja – Godność i Praca, Polska Niepodległościowa, Polska Partia Posiadaczy Magnetowidów, Polska Partia Przyjaciół Piwa, Polska Zielonych, Polska Plus, Polska Racja Stanu, Polska Unia Gospodarcza, Polska Unia Pracujących, Polska Front Narodowy, Polska Unia Socjaldemokratyczna, Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”, Porozumienie 11 Listopada, Polskie Stronnictwo Ludowe „Odrodzenie”, Polskie Stronnictwo Ludowe (wilanowskie), Polskie Stronnictwo Ludowe - Porozumienie Ludowe, Polskie Stronnictwo Ludowe (Mikołajczykowskie)
·Porozumienie Centrum, Porozumienie dla Przyszłości, Porozumienie Polskich Chrześcijańskich Demokratów
·Prawica Narodowa
·Przymierze dla Polski (koalicja), Przymierze Narodu Polskiego, Przymierze Prawicy, Przymierze Społeczne
·Racja Polskiej Lewicy, Razem Polsce, Razem dla Przyszłości
·Republikańska Partia Społeczna
·Rodzina-Ojczyzna
·Ruch Demokratyczno-Społeczny, Ruch dla Rzeczypospolitej, Ruch dla Rzeczypospolitej – Obóz Patriotyczny, Ruch Ludzi Pracy, Ruch Obrony Bezrobotnych, Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna, Ruch Odbudowy Polski, Ruch Palikota, Ruch Patriotyczny, Ruch Patriotyczny Ojczyzna, Ruch Solidarni w Wyborach, Ruch Społeczny (partia polityczna), Ruch Stu, Ruch Trzeciej Rzeczypospolitej
·Samoobrona Patriotyczna, Samoobrona Ruch Społeczny, Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
·Sekretariat Ugrupowań Centroprawicowych
·Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej
·Stronnictwo Gospodarcze, Stronnictwo Demokracji Polskiej, Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe, Stronnictwo Ludowo-Chrześcijańskie, Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne (po 1989), Stronnictwo Polityki Realnej
·Suwerenność-Praca-Sprawiedliwość
·Unia Demokratyczna, Unia Wolności
Ostatni organ na liście nosi nazwę „Nowoczesna”, czyli w archiwum jest już 114 organów!
d
demokracją w nazwie.
Ilu to mieliśmy tych demokratów, to już nawet nie zliczę.
Ale pamiętam, że każda demokracja został przez nich szybko przerobiona na dupokrację, pedokrację
a nawet pajdokrację.
G
Gość
Trupa spod logo SD&PD, partyjnych turystów, nie zyska aplauzu nawet na Marsie, a cóż dopiero stać się konkurencją.
0+0+0= nadal 0
W wyborach parlamentarnych w 2001 UW uzyskała 3,1% głosów i nie weszła do Sejmu. Pięciu jej kandydatów zostało natomiast senatorami w ramach Bloku Senat 2001.

List Andrzeja Celińskiego do Demokratów 4 CZERWCA 2012 R.

Po dziewięciu miesiącach przygotowań do „Nowego Otwarcia" Partii Demokratycznej, środowisk odwołujących się do tradycji ROAD, UD i UW, ludzi otwartych na wyzwania przyszłości, na to co nowe, chcemy spotkać się 10 listopada. Po to, by politycznie i symbolicznie odnotować naszą gotowość do publicznej aktywności dla przywrócenia polskiej polityce, zwłaszcza polskiemu systemowi partyjnemu wartości, które ponad dwadzieścia lat temu, u progu wielkich zmian, dawały nadzieję, że polityka może być służbą dobru wspólnemu, obywatelom, własnemu państwu, solidarności, demokracji, sprawiedliwości.
Dodaj ogłoszenie