Po co takie studia, skoro nie ma pracy?

Bartosz Moch
.
. Przemyslaw Swiderski
Brakuje ofert dla absolwentów najpopularniejszych kierunków. Dlaczego więc młodzi ludzie decydują się na takie studia?

Ostatnia rekrutacja na uczelniach wyższych znów przebiegała według schematu znanego od lat. Na Uniwersytecie Wrocławskim, jak co roku, to dziennikarstwo, psychologia i prawo cieszyły się największą popularnością pod względem liczby zgłoszeń. Czy rynek pracy jest w stanie dalej wchłaniać tak dużą liczbę absolwentów tych specjalizacji?

- Tegoroczna rekrutacja była rekordowa, ponad 25 tysięcy kandydatów zarejestrowało się w naszym systemie, a to o 3 tysiące więcej, niż w roku ubiegłym - mówi Agata Sałamaj z Zespołu do spraw Promocji Uniwersytetu Wrocławskiego. - Czołówka kierunków nie zmienia się u nas od lat, również teraz najpopularniejsze to: prawo, gdzie zapisały się 2142 osoby, potem psychologia - 1983 chętnych, komunikacja wizerunkowa - 1259 oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 1246. Biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń w ogóle nie dostrzegamy niżu demograficznego - dodaje Agata Sałamaj.

Prawnik dobrze zarabia, ale...

Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia wyższe od lat wybierają masowo te same kierunki, co zdaniem przedstawicieli rynku pracy jest dużym błędem.

- Największą bolączką polskiego rynku pracy, poza tym, że się on systematycznie kurczy, to znaczy maleje liczba osób w wieku produkcyjnym, jest bezrobocie strukturalne. Czyli niedopasowanie osób kończących edukację do potrzeb rynku pracy. Wiele osób decyduje się na - ich zdaniem - ciekawe studia i myśli utartymi schematami, że na przykład prawnik dobrze zarabia, a nie patrzy na to, że według wszystkich analiz po takim kierunku ciężko o pracę bez dalszego, często wieloletniego kształcenia - komentuje Andrzej Kubisiak, ekspert Work Service.

I dodaje: - Niektórzy z góry uznają, że i tak będą pracować w innym zawodzie, więc na okres studiów decydują się na przyjemny dla nich kierunek.

Ekspert poleca informatykę

Na jakie kierunki studiów powinny zatem decydować się młode osoby, żeby o pracę było im łatwiej? - Naszym zdaniem najbardziej perspektywiczne kierunki to informatyka, wszelkiego rodzaju specjalizacje związane z inżynierią i studia lingwistyczne, które są alternatywą dla humanistów, bo przecież nie każdy musi nadawać się na politechnikę - mówi Kubisiak.

Te słowa potwierdza również Maciej Sałdacz z Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu: - Z analizy bazy ofert pracy wynika, że bardzo niewiele mamy obecnie ofert dla dziennikarzy, psychologów czy prawników - występują one sporadycznie. Wśród ofert dla osób z wykształceniem wyższym dominuje wykształcenie techniczne lub informatyczne, posiadamy również dużo ofert dla księgowych i specjalistów ds. rachunkowości.

Mimo wszystko osoby, które nie wybiorą bardziej perspektywicznych studiów, nie są wcale skazane na bezrobocie. Ale muszą liczyć się z tym, że - zwłaszcza na początku - może im być trudniej:

- Rynek pracy jest obecnie w tak dobrej kondycji, cechuje się najniższą od lat stopą bezrobocia, że nawet ukończenie innych kierunków, zwłaszcza w dużych ośrodkach jak Wrocław, daje spore szanse na zatrudnienie. Jednak osoby studiujące na kierunkach typu dziennikarstwo, prawo czy psychologia powinny już w trakcie studiów zbierać jak najwięcej doświadczeń zawodowych, by później wykazać się praktycznymi umiejętnościami przed potencjalnym pracodawcą - tłumaczy ekspert Work Service.

Nie każdy musi mieć studia, by odnaleźć się na rynku pracy i mieć wysoką płacę: - W Polsce po transformacji ustrojowej zapanowała moda na wyższe wykształcenie, wobec czego brakuje dziś absolwentów techników i szkół zawodowych - kończy Kubisiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Po co takie studia, skoro nie ma pracy? - Gazeta Wrocławska

Komentarze 80

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
koti
Inżynierów budownictwa jest za duzo. Latwo to sprawdzic wysyłając CV na pracuj.pl. Wyskoczy nam ile było kandydatów na jedno stanowisko. Z reguły jest to od 50 do 100 osób.
k
koti
Musisz to lubiec co ci po informatyce jak potem bedziesz sie meczyl w pracy.
k
koru
cały czas jest zapotrzebowanie na pedagogów tylko trzeba dobrać właściwą specjalność, zobaczcie jak to wyglądam na wyższej szkole bezpieczeństwa, tam mają dobrze to ogarnięte,
p
pewna
Po prawie kanonicznym kobiety nie mają szans na pracę. Te studia są raczej stworzone dla księży (a kuria bądź instytucja kościelna) zawsze wybierze swego aniżeli osobę świecką. Ponadto, w dzisiejszych czasach porady prawne z zakresu kanonistyki udzielane są w parafiach za darmo, a osoba chcąca unieważnić swój związek małżeński na dzień dzisiejszy nie potrzebuje prawnika kanonicznego, skoro przypis mówi, że może sama przodować w sprawie, o ile zeznaje prawdę.
Ponadto po kanonie nie możesz robić aplikacji, a jako magister prawa kanonicznego są nikłe szanse na to, aby dostać pracę w jakiejkolwiek kancelarii tj. świeckiej.
Są to studia bardziej uzupełniające prawo świeckie. Bez cywila nie zrobisz furory w świecie kancelarii, słowo. (i bez znajomości)

ps. Znam adwokat, którą nie chcą nawet wpisać na listę adwokatów kościelnych, bo jest kobietą i wykręcają się tym, że mają komplet. (na liście krajowych adwokatów kościelnych, o ironio)
K
Koti
Ja poszedłem na studia bo chciałem się uczyć. Nie żałuję mojej decyzji. W życiu powinno się robić to co się lubi. Nie patrzeć, że jest dużo specjalistów w jakiejś dziedzinie.
K
Koti
I po prawie kanonicznego.
K
Koti
Bardzo ładnie Radziu. Żuchwy chłopak!
R
Radek
Rynek pracy chce ludzi po studiach, ale juz z doswiadczeniem. Dlatego dziwi mnie rozczarowanie absolwentow, ze nie moga znalezc pracy bez dosiwadcznia. A przeciez da sie pogodzic prace ze studiami. Sam znalazlem przez strefa job dodatkowe zajecie i swietnie sobie poradzilem.
W
Wisienka
Zawsze warto studiować nawet dla samego siebie. Ja zdecydowałam się na Administracje na wsb jestem bardzo zadowolona. W przyszłym roku magisterka. Jeszcze podczas studów skierowano mnie na praktyki gdzie do tej pory pracuje. Studia dały mi awans. Więc zawsze warto próbować.
t
tommy30
Hej, a na informatykę to wybieracie się już z umiejętnością programowania? Ja jestem początkujący i zastanawiam się co mi da szkoła. Dobrą ofertę ma choćby wyższa szkoła bankowa.
P
Prawda
W końcu widać kto zna się na rzeczy i nie mówi bezkrytycznie o kierunkach nawet ich nie znając i nie wiedząc na czym polegają i jaką wiedzę posiadają osoby po takich kierunkach.
O
Obserwator
Po żadnych studiach nie ma pewnej pracy. Jest jednak jeden wyjątek. Z tego, co mi wiadomo, to po teologii jest zawsze praca.
X
Xxxx
żal ci?;)
D
Dramat
Wpierw, a potem sie wypowiadaj. I kup słownik ortograficzny. Komentarzu
D
Dramat
Jak ty. Tyłkami robocie i rozchodząca przyszłych mydlić. Zeby na ten kredyt i rodzinkę 2+1 było. Bo inaczej co powiedzą sąsiedzi?;)
Wróć na i.pl Portal i.pl