Po burzy na Śląsku zaginął pociąg PKP Intercity. "Chopin"...

  Po burzy na Śląsku zaginął pociąg PKP Intercity. "Chopin" odnaleziony

  AS, PARA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  1/5
  przejdź do galerii

  ©Fot. Adam Wojnar/Polskapresse

  To niemożliwe, a jednak... PKP Intercity zgubiło pociąg. Przez niemal 6 godzin poszukiwany był zaginiony pociąg międzynarodowy Chopin, który w czasie burzy utknął "gdzieś na Śląsku. Przedstawiciele PKP Intercity twierdzą, że cały czas mieli kontakt z załogą i wiedzieli gdzie pociąg jest.
  AKTUALIZACJA 9 LIPCA, GODZ. 12:30:

  Jak wyglądał transport zastępczy, dzięki któremu pasażerowie mogli kontynuować podróż?

  Na stację w Piasku zostały podstawione trzy autobusy, którymi wczoraj przed godz. 14.00 udali się do Katowic.

  WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

  Międzynarodowy pociąg Chopin - kursujący na trasie Warszawa - Wiedeń - Warszawa zaginął, zgodnie z informacjami PKP Intercity gdzieś między Zebrzydowicami a Katowicami około godz. 3 w nocy. W Katowicach powinien być przed 5 rano, ale się nie pojawił.

  Pociąg utknął na trasie po burzy, podczas której trakcja kolejowa była zrywana przez przewracające się drzewa i połamane konary. Do awarii doszło w jednej z licznych w woj. śląskim "dziur komórkowych" w lasach między Kobiórem a Pszczyną. Pociąg usiłowali też zlokalizować przez całe rano strażacy z Pszczyny. Według naszych informacji na miejscu już są jednostki pomocnicze, które postarają się doprowadzić skład do najbliższej stacji.

  PKP Intercity zapewniło rano o próbach zorganizowania zastępczego transportu, jednak przez ostatnie godziny było to utrudnione. Nie tylko tory, ale okoliczne drogi były nieprzejezdne.

  Jak poinformowało nas biuro prasowe PKP Intercity, nie można mówić o zaginięciu, ponieważ każda lokomotywa wyposażona jest w lokalizator GPS, a obsługa pociągu do kontaktu z nadzorem ruchu wykorzystuje radiotelefon, więc problemy z telefonami komórkowymi nie wpływają na ciągłość kontaktu.

  Oświadczenie w sprawie IC Chopin przesłała w tej sprawie oświadczenie:
  Pociąg przez cały czas znajduje się pod opieką PKP Intercity. Nigdy nie było mowy o jakimkolwiek zagubieniu czy braku kontaktu. Jak napisaliśmy pociąg został unieruchomiony w pobliżu miejscowości Kobiór ( na szlaku Pszczyna - Kobiór). Od tego czasu trwają intensywne prace nad przetransportowaniem pasażerów do Katowic skąd będą mogli kontynuować podróż.
  Sytuacja w rejonie jest na tyle trudna, że dotarcie np. komunikacji zastępczą było przez wiele godzin niemożliwe.


  INTERNET ŚMIEJE SIĘ Z ZAGINIONEGO POCIĄGU. ZOBACZ MEMY

  AKTUALIZACJA 11.06


  PKP Intercity wydało oświadczenie w sprawie zaginionego pociągu międzynarodowego:
  121 pasażerów pociągu IC Chopin relacji Wiedeń - Warszawa musi przesiąść się do autobusów, które przewoźnik zapewni przy współpracy z wojewodą. Pociąg został unieruchomiony w pobliżu miejscowości Kobiór ( na szlaku Pszczyna - Kobiór). Akcja może potrwać kilka godzin. Trasa Pszczyna - Kobior jest nieprzejezdna z powodu powalonych drzew.

  2 pociągi międzynarodowe jadące w stronę Pragi i z Pragi pojadą zmienioną trasą przez Chałupki. Służby techniczne starają się też udrożnić odcinek z Czechowic-Dziedzic do Katowic oraz z Zebrzydowic do Katowic. Regionalni przewoźnicy wprowadzają na tych trasach komunikację zastępczą.

  AKTUALIZACJA 11.30


  Pasażerowie pociągu Chopin, który z uwagi na powalone drzewa utknął w pobliżu miejscowości Kobiór wkrótce przesiądą się do autobusów, które zawiozą ich do Katowic. Tam będzie czekało na nich pomieszczenie w którym będą mogli się odświeżyć, a dla pasażerów, którzy nie zechcą kontynuować podróży zostaną zapewnione miejsca w hotelach.

  AKTUALIZACJA 14.10


  Pasażerowie pociągu IC Chopin ruszyli w dalszą drogę podstawionymi autobusami do Katowic. W Zawierciu będą mogli się przesiąść do pociągu Pendolino, który zabierze ich w dalszą drogę do Warszawy. Podróżnymi cały czas opiekuje się drużyna konduktorska.

  AKTUALIZACJA 16.00


  Dzięki intensywnym pracom służb technicznych zarządcy infrastruktury i PKP Energetyka z 16 nieprzejezdnych rano tras połowa została już udrożniona. Jadą już składy na linii z Tychów do Katowic, z Krakowa Głównego do Kozłowa i do Jaworzna, a także z Chorzowa do Bytomia. Przejezdna jest także linia ze Zwardonia do Bielska-Białej. Prace nad przywracaniem ruchu trwają głównie na liniach lokalnych. Tam pociągi mogą być jeszcze zastępowane autobusami.

  Pasażerowie pociągu IC Chopin o 14.55 ruszyli w dalszą drogę do Warszawy. Specjalnie dla nich na dworcu w Katowicach czekał pociąg Pendolino, który zabrał ich w dalszą podróż z dodatkowym przystankiem w Zawierciu. Podróżnymi od początku opiekowała się drużyna konduktorska.  Zespoły techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz specjaliści z PKP Energetyka przywracają ruch na zablokowanych w wyniku nawałnic trasach. W służbie są 22 pociągi sieciowe i 47 zespołów szybkiego usuwania awarii. Do pomocy wzywana jest także na bieżąco Straż Pożarna. Intensywne prace załóg sieciowych trwają na trasach w regionie śląskim i małopolskim.

  Do tej pory odwołano 172 pociągi, 77 składów jest opóźnionych. Zmniejsza się jednak liczba pociągów opóźnionych powyżej 60 minut – w tej chwili to 11 składów.

  Burze na Śląsku. Zobacz wideo  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo