Plogging a Ekologia: czy jest plogging?

Materiał informacyjny
Nadchodzi wiosna, a wraz z nią piękna pogoda, która zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Skandynawowie sprawdzali, czy miłość do sportu można skutecznie połączyć z sympatią do środowiska naturalnego i najbliższego otoczenia. W ten sposób narodziła się idea ploggingu. Czym jest ten nowy rodzaj aktywności i jak można go uprawiać?

Czym jest plogging?

Plogging to jednoczesne bieganie (z języka angielskiego: jogging) i podnoszenie (z języka szwedzkiego plocka upp). Jego miłośnicy przemierzają parkowe alejki i leśne ścieżki z workiem, do którego pakują śmieci. To zupełnie nowy rodzaj sportu, skoncentrowany na ekologii, który pozwala zadbać jednocześnie o kondycję biegacza oraz o środowisko naturalne. Plogging jest niezwykle atrakcyjny, ponieważ osoby ćwiczące wyznaczają swoje trasy w niewielkiej odległości od domu, a zbierając śmieci, mają realny wpływ na wygląd swojej najbliższej okolicy.

Skąd się wzięła moda na plogging?

Plogging stał się modny w Europie za sprawą Skandynawów. Za ojca ruchu uznaje się Szweda, Erika Ahlstroma, który jest aktywnym działaczem na rzecz ekologii. Erik przeprowadził się z górskiego miasteczka Are do – jego zdaniem pełnego śmieci – Sztokholmu. Tak powstał pomysł, by połączyć nudne zbieranie śmieci z modnym joggingiem i w ten sposób zaangażować znajomych do aktywnego sprzątania okolicy. Nie brakuje również Polaków, którym idea ploggingu przypadła do gustu. W 2018 roku z okazji Dnia Ziemi pierwsze, aktywne bieganie i sprzątanie śmieci dla początkujących odbyło się w Parku Śląskim.

Jak uprawiać plogging?

Przygotowanie do uprawiania ploggingu wymaga niewiele więcej przygotowań niż do tradycyjnego i lubianego joggingu. Do wygodnego stroju sportowego i porządnych biegowych butów trzeba dorzucić worek na śmieci – najlepiej wykonany z biodegradowalnych i kompostowalnych składników roślinnych oraz rękawiczki. Warto zaplanować trasę, która biegnie przez zaśmiecone rejony – wówczas plogging ma sens. Po odpowiedniej rozgrzewce można ruszyć do parku lub lasu, gdzie leżą śmieci. Ten ekosport najlepiej uprawiać w grupie, by zadbać o bezpieczeństwo i aktywizację jak największej liczby osób. Warto pokazać znajomym i sąsiadom, że każdy może mieć wpływ na to, jak wygląda jego najbliższa okolica. Wspólne zbieranie śmieci to ponadto świetne wyzwanie sportowe i przyjemność.

Plogging a ruch zero waste

Wymyślając plogging, Szwedzi doskonale trafili w zataczającą coraz szersze kręgi ideę zero waste. Ograniczenie do minimum odpadków i robienie rozsądnych zakupów ma przyczyniać się do zmniejszania ilości wytwarzanych śmieci oraz do lepiej zorganizowanego recyklingu. Chodzi o to, by zrezygnować z plastiku i szukać produktów biodegradowalnych lub takich, które znajdują się opakowaniach z surowców wtórych. Coraz mniej dziwi pakowanie warzyw do woreczków z firanek, czy przesypywanie suszonych owoców do własnego słoika. Siatki z bawełny powoli wypierają torebki foliowe, a opakowania szklane – wszechobecny plastik. Miłośnicy ruchu zero waste mówią o naprawianiu zepsutych rzeczy, robieniu własnej chemii i kosmetyków. Segregacja i recykling to w ich życiu standard. Działania zero waste angażują gospodarstwa domowe w walkę o dobro planety. Więcej danych i przydatnych informacji na temat segregacji odpadów można znaleźć tutaj: https://pl.coca-colahellenic.com/pl/.

Plogging to świetne połączenie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu z troską o najbliższe otoczenie i środowisko. Szwedzi zmobilizowali się już do dbania o swoje osiedla – teraz kolej na aktywizację mieszkańców Europy i Polaków.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie