Płk Piotr Płonka i płk Przemysław Wachulak nowymi generałami w Wojsku Polskim. Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Na stopień generała brygady Wojska Polskiego mianowani zostali płk Piotr Płonka oraz płk Przemysław Wachulak
Na stopień generała brygady Wojska Polskiego mianowani zostali płk Piotr Płonka oraz płk Przemysław Wachulak twitter.com/MON_GOV_PL
Prezydent Andrzej Duda, na wniosek wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka, wręczył nominacje generalskie dwóm oficerom Wojska Polskiego. Na stopień generała brygady Wojska Polskiego mianowani zostali płk Piotr Płonka oraz płk Przemysław Wachulak. We wtorek przypada Dzień Podchorążego.

Nowi generałowie w Wojsku Polskim

192 lat temu w Warszawie wybuchło Powstanie Listopadowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W rocznicę wybuchu powstania obchodzony jest Dzień Podchorążego, ustanowiony na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii. Był to początek Powstania Listopadowego.

Podczas wtorkowych uroczystości na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczył nominacje generalskie dwóm oficerom Wojska Polskiego.

Na stopień generała brygady Wojska Polskiego mianowani zostali: Rektor–Komendant Akademii Wojsk Lądowych płk Piotr Płonka oraz Rektor–Komendant Wojskowej Akademii Technicznej płk Przemysław Wachulak.

Prezydent: Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „jesteśmy dzisiaj w niezwykle ważnym czasie’ – Niezwykle ważnym, bo niezwykle poważnym. Za naszą granicą, na wschodzie toczy się wojna. Państwo, które wtedy w 1830 roku było zaborcą - Rosja, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną, niepodległą Ukrainę, próbuje dokonać zaboru kolejnych części tego państwa, odebrania ludziom wolności, przymuszenia ich do pracy na swoją rzecz, do życia w czymś, co Rosjanie nazwali sobie ruskim mirem, a co u nas wywołuje dreszcz gniewu na karku – podkreślił.

Andrzej Duda podkreślił, że Polska i inne narody Europy Środkowej wiedzą, co znaczy „ruski mir”. – Wiemy o tym, że pod tym słowem dla nas nie kryje się nic dobrego. Wiemy, że to oznacza niewolę, wiemy o tym, że to oznacza brak wolności, wiemy o tym, że to bardzo często oznacza więzienie, cierpienie i śmierć, bo takie doświadczenia wynieśliśmy z naszej historii – mówił.
Prezydent dodał, że „patrzymy w zupełnie inną stronę, jesteśmy częścią Zachodu, cywilizacji wolności, cywilizacji demokracji, cywilizacji moralności i etosu”. – Byliśmy nią, jesteśmy nią od ponad 1050 lat, odkąd jesteśmy państwem chrześcijańskim, przynależącym właśnie do wspólnoty Zachodu – wskazał.
– Jesteśmy gotowi bronić się przed sowieckim czy rosyjskim ciemiężcą – zadeklarował prezydent, wskazując, że jest to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi od stuleci przed polskim żołnierzem i przed tym, kto jest za niego odpowiedzialnym, czyli za polskim oficerem.

Andrzej Duda podkreślał także, że „decydując się na naukę i służbę w szkołach oficerskich, decydując się na służbę w polskim wojsku, na tym właśnie oficerskim poziomie, przyjmujecie zarazem na siebie odpowiedzialność za kształt polskiego wojska, za prowadzenia polskich żołnierzy, jeżeli trzeba będzie - to prowadzanie ich na szlak bojowy w obronie ojczyzny”.

Szef MON: Postawa podchorążych z 1830 r. stanowi wzór dla dzisiejszych oficerów Wojska Polskiego

Z kolei wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał, że w takim uroczystym dniu mógł wręczyć nagrody podchorążym, ale też studentom i licealiście, którzy wyróżnili się w konkursach. – To bardzo symboliczne wydarzenie, bo tak jak mówił pan prezydent, Dzień Podchorążego nawiązuje do postawy patriotycznej, wykazanej przez podchorążych w 1830 roku, postawy, która stanowi wzór dla dzisiejszych oficerów Wojska Polskiego – powiedział.

Mariusz Błaszczak dodał, że oprócz tego, że uczelnie wojskowe kształtują postawy patriotyczne, dają także studentom cywilnym i wojskowym szansę rozwoju wiedzy i możliwości prowadzenia badań naukowych. Dodał, że konkursy mają pobudzać ambicję przyszłych oficerów polskiego wojska. Mówił, że do konkursu zakwalifikowane zostały 23 projekty, a zwycięzcy zostali nagrodzeni. Jak podkreślił, życzył studentom, by wstąpili do Wojska Polskiego, ponieważ - jego zdaniem - jest to najlepsza droga, by służyć ojczyźnie.

Wicepremier, szef MON zachęcał tych, którzy nie podjęli jeszcze decyzji, co do swojej przyszłości, by związali ją z wojskiem.

od 16 lat

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl