Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Platforma Obywatelska krytykuje nowe propozycje gospodarcze rządu Prawa i Sprawiedliwości (zdjęcia, wideo)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
Jeżeli wygramy wybory zostawimy 500 Plus, ale nie będziemy wydawali pieniedzy z budżetu państwa, tak jak dzisiaj rząd Prawa i Sprawiedliwości. Taką obietnicę złożył w Białymstoku główny ekonomista Platformy Obywatelskiej prof. Andrzeja Rzońca.

Profesor oceniał wczoraj nowy program gospodarczy, którego realizację zapowiedział na sobotnim zjeździe PiS premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreśla Rzońca, zdecydowana większość propozycji premiera to "po prostu pic". - Zacznijmy od podatku CIT, który dla małych firm ma być obniżony z 9 do 15 proc. Pan premier zapomniał, że małe przedsiębiorstwa, w zdecydowanej większości, płacą PIT, co oznacza, że (na podstawie danych z 2015 r.) z proponowanej przez premiera obniżki CIT skorzystałoby 135 tys. firm, a w Polsce mamy 2,3 mln przedsiębiorstw. Czyli nie skorzystałoby z tego 94 proc. firm - mówi prof. Andrzej Rzońca.

Zobacz też: Wybory samorządowe 2018. Żalek, Wnorowski, Putra, Paszkowski i Gromko. PiS rozmyśla nad kandydatem na prezydenta Białegostoku

Dodał, że PiS to nie jest partią, która obniża podatki, ale je systematycznie podnosi. - Nowe rodzaje podatków, to m.in.: bankowy - od kredytów, od polis ubezpieczeniowych, od galerii handlowych i biurowców oraz nowe opłaty za prąd, wodę czy nowe składki, np. na pracownicze programy kapitałowe. Wprowadzają zmiany, które gmatwają system i przykręcają śrubę przedsiebiorstwom - wylicza główny ekonomista PO.

Profesor źle ocenia też zapowiedź niższych składek na ZUS dla firm (do 2,5 krotności płacy minimalnej, a składka ma być naliczana proporcjonalnie do dochodu). To oznacza, że każdy przedsiębiorca, którego dochód przekracza 2665 zł i 80 gr (tyle wynosi tzw. podstawa wymiaru składki) zapłaci... większy ZUS.
Prof. Rzońca krytykuje też zapowiedź budowy 100 tys. mieszkań do 2019 r. w ramach Mieszkania Plus. Wypomina, ze to PiS zlikwidował program MdM, który umożliwił 110 tys. młodych rodzin mieszkanie na swoim. A był to program wprowadzony za rzadów PO. - Dziś przykręca się tabliczki do mieszkań budownych w ramach MdM i twierdzi, że to właśnie Mieszkanie Plus - podkreśla profesor.

Z kolei 5 mld zł, za które PiS chce budować drogi lokalne, to jego zdaniem powrót do schetynówek. - To mało wiarygodna wypowiedź, bo partia premiera znacząco obcięła fundusze na inwestycje publiczne - dodaje główny ekonomista PO.

Zobacz też: Program Mama Plus: darmowe leki dla kobiet w ciąży. Na czym polega Program Mama Plus?
Jak zapewnia prof. Rzońca, jeśli Platforma dojdzie do władzy będzie realizowała swój program, którego podstawą jest m.in.: "Dekalog gospodarczy" oraz propozycje poszerzenia kompetencji samorządu (wraz z przekazaniem im pełnych wpływów z CIT i PIT). - Nie zamierzamy rywalizować na obietnice i populizm z PiS. Będziemy jednak chcieli rozszerzenia Programu 500 plus na pierwsze dziecko, wprowadzenia 13 emerytury (jak 13 pensja) oraz przywrócenia handlu w niedzielę - przyznaje prof. Andrzej Rzońca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna