Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Płaca minimalna. Ile pieniędzy partie obiecują wyborcom? Rząd PiS daje 2600 zł brutto od 1 stycznia 2020. Jaka płaca minimalna w Niemczech?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Płaca minimalna stała się w kampanii wyborczej do Sejmu 2019 tematem numer jeden. PiS, który rządzi, wprowadził od 1 stycznia 2020 r. płacę minimalną na poziomie 2600 zł brutto. Główny konkurent, czyli KO, proponuje automatycznie połowę przeciętnego wynagrodzenia. Niektóre komitety wyborcze nie uznały za słuszne, by wpisać temat płacy minimalnej do programu. Zobaczmy też, jak nasze stawki wyglądają na tle innych krajów europejskich.

Politycy sprzeczają się o ty, czy płaca minimalna powinna być regulowana przez państwo, czy też nie. W kampanii wyborczej padają najróżniejsze obietnice. PiS uważa, że zwiększenie płacy minimalnej jest niezbędnym elementem poprawy bytu Polaków co ma doprowadzić do zbudowania polskiego modelu państwa dobrobytu. Dlatego rząd zaproponował zwiększenie płacy minimalnej o kolejne kilkaset złotych. Od 1 stycznia płaca minimalna ma wynieść 2600 złotych brutto.

Na kogo głosować?

Konkurencyjna Platforma Obywatelska zapisała wprawdzie w programie wyborczym ogólny zapis o tym, że minimalne wynagrodzenie powinno wynosić "automatycznie połowę przeciętnego wynagrodzenia" ale lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że pensja minimalna w ciągu najbliższych lat może nawet "skoczyć i do 5 tysięcy”.

Niektórzy politycy uważają natomiast, że temat płacy minimalnej nie jest warty zapisania go w programie lub nie akcentują jej wysokości tłumacząc, że stawiają na inne tematy.

Na kogo głosować?

Płaca minimalna brutto czy netto?

Ponieważ wszystkie wypłaty z tytułu płacy (płacy minimalnej także) są opodatkowane, dlatego wysokość płacy minimalnej o której mówią politycy dotyczy jej wysokości brutto.

Sprawdziliśmy, jak temat płacy minimalnej wygląda w programach poszczególnych komitetów (według numerów wylosowanych przez PKW:

PSL - lista nr 1

Brak jasnego stanowiska w sprawie płacy minimalnej.

PiS - lista nr 2

2600 zł brutto pensji minimalnej od 1 stycznia 2020 r. - (600 euro - przy kursie 4,34 zł)
3000 zł brutto pensji minimalnej (na koniec 2020 r.) - (691 euro)
4000 zł brutto pensji minimalnej (na koniec 2023 r.) - (922 euro)

SLD (Lewica) - lista nr 3

Proponuje 10-letnią strategię ustalenia płacy minimalnej, konsultowanej z przedsiębiorcami i pracownikami. W 2020 r. - 2700 złotych brutto. W 2030 r. na poziomie 60% średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Konfederacja - lista nr 4

Sprzeciwia się sztucznemu ustawianiu pensji minimalnej.

Koalicja Obywatelska - PO .N IPL ZIELONI - lista nr 5

Automatycznie połowa przeciętnego wynagrodzenia.

Prawica - lista nr 6

Brak jasnego stanowiska w sprawie płacy minimalnej.

Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów - lista nr 7

Brak jasnego stanowiska w sprawie płacy minimalnej.

Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy - lista nr 8

Doprowadzenie do wzrostu wynagrodzeń pracowniczych o 20 proc. oraz wzrostu o 15 proc. emerytur i rent.

Skuteczni Piotra Liroya-Marca - lista nr 9

Brak jasnego stanowiska w sprawie płacy minimalnej.

A jak wysokość naszej płacy minimalnej ma się do krajów zachodnich? PiS słowami prezesa Jarosława Kaczyńskiego uważa, że jesteśmy w stanie zbliżyć się, a nawet dogonić, nawet Niemcy. W lipcu 2019 r. płaca minimalna w Polsce wynosiła 2250 zł brutto czyli ok. 518 euro - taka ja w Czechach i na Słowacji (patrz lista poniżej).

Płaca minimalna w Niemczech i innych krajach europejskich

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego płaca minimalna w Niemczech wynosiła (w lipcu 2019) 1557,00 euro czyli 6758 zł.

Jak wygląda płaca minimalna w innych krajach (dane z lipca 2019 r. za Eurostatem):

 • Francja - 1521 euro
 • Turcja - 422 euro
 • Grecja - 758 euro
 • Hiszpania - 1050 euro
 • Portugalia - 700 euro
 • Luksemburg - 2071 euro
 • Słowacja - 520 euro
 • Czechy - 518 euro
 • Węgry - 464 euro
 • Bułgaria - 286 euro
 • Chorwacja - 506 euro
 • Słowenia - 886 euro
 • Malta - 762 euro

Dowiedz się więcej

Trwa głosowanie...

W kampanii wyborczej...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 59

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
20 września, 12:08, Gość:

Wysoka kwota wolna od podatku = więcej w kieszeni pracującego. Minusem tego rozwiązania są znacząco niższe wpływy z podatków, czyli mniej na rozdawnictwo.

Dlatego podnoszenie płacy minimalnej jest jedynym ratunkiem dla finansów obecnie rządzących. Pracodawca będzie musiał wygospodarować skądś kasę na wyższe wypłaty, a kochana władza zaraz nam zabierze większość z wypłaty.

Koalicja nawet się nie zająknie o kwocie wolnej, a to oznacza, że będzie kontynuować politykę rozdawnictwa. Próba odebrania socjalu = śmierć partii/rządu.

Ktokolwiek będzie rządził, musi nakręcać inflację, która zredukuje 500 plus, oczywiście nie ma mowy o rewaloryzacji świadczenia. Jest wielce prawdopodobne, iż zmierzamy ku zachodniemu modelowi, zasiłek na dziecko równy 10% minimalnego wynagrodzenia (w porywach 15%).

Renty i emerytury ulegną spłaszczeniu. Ten, kto pracował 50 lat będzie miał za 10 lat niemalże tyle samo co ktoś ze stażem 25 lat.

Będą temu sprzyjać niskie rewaloryzacje i 13 emerytury, mające na celu uchronienie najuboższych emerytów od wbijania zębów w tynk.

Gdyby waloryzowali o prawdziwą inflację, wysokie świadczenia byłyby nadal wysokie, a to się obecnym młodym wyborcom, pobierającym socjal, żyjącym na koszt innych podatników - bardzo nie podoba. Uważają, że skoro oni w przyszłości mają klepać biedę, poniewaz teraz nie chce się im pracować, to i obecni spracowani starzy ludzie, powinni wbijać zęby w tynk.

Ludzie są wredni i głupi. Sami na siebie kręcą bicz.

Oczywiście wygra PiS, polityczni oponenci mogą sobie tylko pluć w brodę, że nie trzymali ręki na pulsie. Spotkała ich zasłużona kara za pychę, zarozumialstwo, zadufanie. Są w stanie przejąć władzę, ale tylko w razie wybuchu globalnego kryzysu oraz zmian w swojej mentalności i programie. Żadne państwo nie jest w stanie finansować długoterminowo rozdawnictwa na taką skalę. Błędem jest też doprowadzanie do zwiększania liczby niepracujących, ukrywanie prawdziwej skali bezrobocia.

Zarówno PO-KO jak i PiS, wykazują całkowity brak poszanowania pracującego/podatnika. To się musi źle skończyć. Niedługo nikt w tym kraju nie zechce pracować, prowadzić działalności, ponieważ będzie mu się żyło gorzej niż rodzicom bombelków, tudzież emerytom ze stażem 20 lat pracy.

20 września, 16:50, tylko SLD:

Dlaczego nie głosuje na PiS? Bo PiS daje kase z moich podatków bezrobotnej, roszczeniowej, wielodzietnej katolickiej patologii na wódkę i narkotyki zeby kupić ich głosy na wyborach. PiS kradnie kase jak kuchcinski i rydzyk, zniszczyli telewizje publiczna i zmienili ją w partyjne szambo, ciągle afery jak skok wolomin, podkarpacka, wieżowcowa itd. PiS daje kase z budżetu pedofilskiemu rydzykowemu klerowi aby szerzył faszyzm i nienawiść przeciw Europie, gejom, rasizm i prześladuje kobiety przez brak aborcji i poparcie dla przemocy wobec nich. PiS łamie prawo i konstytucję, niszczy demokrację i niezależne sądy, zwalcza wolne media. Nie wierzę debilom którzy z wypadku smoleńskiego zrobili zamach i cynicznie żerują na śmierci swoich bliskich dla politycznej korzyści.

20 września, 18:01, Gość:

Dobrze gadasz

Posłuchaj taśm Neumana z PO, on ci powie kto niszczy sądy .Głosuj dalej na nich,a daleko zajedziesz. Wolę żeby PIS rozdawał moje pieniądze z podatków na socjale dla zwykłych ludzi , niż wzbogacał nimi oligarchów PO. Jak to kiedyś powiedział Rostowski : ''pieniędzy nie ma i nie będzie'' .PIS jednak pokazało że są i będą, tylko że trzeba nimi sprawiedliwie dzielić a nie okradać wyłącznie dla siebie.

G
Gość
22 września, 8:22, Gość:

Wg platformy Polacy = parob bez szkoły do wyzysku za 8zl na godzinę. Nigdy więcej PO u władzy... Sprzedawczyki

22 września, 14:09, Kazek:

Wg PiS-u - kasta stojących ponad prawem i pławiąca się w luksusach komunistycznych oligarchów po 8 mln zł na godzinę, reszta społeczeństwa to parobki, po 8 zł na godzinę

Najpierw sprawdź ile podwyższył PIS stawkę na godzinę w 2019 roku a o 2020 to już nie wspomnę, a potem zabieraj głos w dyskusji pajacu, bo piszesz takie bzdury że czytać się już nie da .

b
bb
22 września, 14:10, Ewa:

Na nic zdadzą się przeraźliwe kwiki i zawodzenia fanatyków i wyznawców sekty smoleńskiej! Cała rodzina i duże grono przyjaciół, spokojnie głosujemy na uczciwych i szlachetnych kandydatów PO. Tylko PO! Ty też głosuj na "piątkę"!!

Właśnie wyszło na taśmach Neumana ,jaka to jest ta PO uczciwa i szlachetna .A ocenie was jako jej elektoratu to nie wspomnę ,bo by ci naiwniaku naprawdę przykro było. To partia własnych interesów a nie własnych wyborców .Im szybciej to zrozumiesz tym lepiej będzie dla ciebie.

b
bb
22 września, 14:12, Dżesika:

Czy cała pisowska oligarchia prowadzi domy publiczne? Bo już nie wiem....

A o taśmach Neumana nie wspomnę. Mam nadzieję ,że to całe PO po wyborach zniknie raz na zawsze ,bo tylko brużdzi na każdym kroku. Partia dotowana przez niemieckie pieniądze ,aby pilnować niemieckich interesów a nie naszych narodowych.

b
bb
22 września, 14:12, Dżesika:

Czy cała pisowska oligarchia prowadzi domy publiczne? Bo już nie wiem....

Ty najpierw oceń zachowanie pana Gawłowskiego z PO , jaki to jest ''świętoszek ''a potem krytykuj innych.

G
Gość

W niemczech 1557 Euro placa minimalna ?Skad wzieliscie taka kwote ??W niemczech nie ma placy minimalnej a jest stawka minimalna na godzine. Dzis jest to 9,50 wiec przy pelnym wymiarze czasu 173 godzin to jest 1643,50 BRUTTO !!!!!! Na reke dostanie 1100-1200 euro ! Lepiej nic nie robic i zyc z socjalu jak milony uchodzcow.

G
Gość

----

G
Gość

%$^

W
WWR

Gazeta polskojęzyczna Kłamie ws Konfederacji. Konfederacja zaproponowała więcej niż banda czworga czyli 1000 plus . Napiszcie o tym niemieckie owczarki.

W
WWR

Gazeta polskojęzyczna Kłamie ws Konfederacji. Konfederacja zaproponowała więcej niż banda czworga czyli 1000 . Napiszcie o tym niemieckie redaktorki.

G
Gość
22 września, 19:12, Łodzianin:

Dla wszystkich hejterów i żelaznego elektoratu GW i TVN:

Mam nadzieję, że PIS osiągnie w nadchodzących wyborach wynik pozwalający na większość konstytucyjną. A to, co teraz dzieje się w polskiej polityce to wynik braku dekomunizacji na początku transformacji Polski (tzw. gruba kreska). Wszelkiej maści anty-polskie totalne maszkary spod znaku SB, sierpa i młota i sowieckiej agentury oraz zwykłych złodziei podnoszą teraz głowę i szkodzą nam wszystkim. SZKODZĄ POLSCE I POLAKOM. Wyborco włącz myślenie. Totalni ci wszystko odbiorą i jeszcze okradną oraz każą pracować do śmierci. W październiku głosujmy na Prawo i Sprawiedliwość.

LISTA NR 2 (czyli druga kadencja dla PIS)

Pozdrawiam bardzo serdecznie

SYF KŁAMSTWO

G
Gość

Czytam te komentarze i prawie się posikałem od płaczu.

PiS rządzi dobrze. Stwarza programy dla rodzin, dla emerytów, dla młodzieży, obniża podatki, podnosi wynagrodzenia, walczy z korupcja i złodziejami.

Logiczne jest, że każdy nowy program wprowadzany w życie musi być po jakimś czasie poprawiony w celu uniknięcia wyludzen, oszustw.

Niestety niektórzy tego nie widzą.

Zmusili by ludzi do pracy za 1000 zł mc do 67 roku albo i dłużej, pozwalaliby okradac Polaków z podatków etc.

Nie narzejajcie bo jak Niemcy zarabiają 1600 euro to tam chleb kosztuje od 1.40 do 2.5 euro. Jak to przeradza się na złotówki... 1600*4.3 =6880 z czego cena chleba od 1.4 x 4.3 =6.02 zł do 2.5 x 4.3=10.75,zl.

Jak będziemy tyle zarabiać to nie dziwmy się że tyle będziemy wydawać na pieczywo.

Logiczne jest ze wraz ze wzrostem wynagrodzeń wzrastaja ceny produktów. Nikt za darmo tego nie robi. Chleb sam się nie robi etc.

Co niektórzy uważają że pensje powinny rosnąć a ceny stać w miejscu a producent powinien oszukiwać aby móc tanio sprzedać.

Tak się nie da.

M
M.
22 września, 19:12, Łodzianin:

Dla wszystkich hejterów i żelaznego elektoratu GW i TVN:

Mam nadzieję, że PIS osiągnie w nadchodzących wyborach wynik pozwalający na większość konstytucyjną. A to, co teraz dzieje się w polskiej polityce to wynik braku dekomunizacji na początku transformacji Polski (tzw. gruba kreska). Wszelkiej maści anty-polskie totalne maszkary spod znaku SB, sierpa i młota i sowieckiej agentury oraz zwykłych złodziei podnoszą teraz głowę i szkodzą nam wszystkim. SZKODZĄ POLSCE I POLAKOM. Wyborco włącz myślenie. Totalni ci wszystko odbiorą i jeszcze okradną oraz każą pracować do śmierci. W październiku głosujmy na Prawo i Sprawiedliwość.

LISTA NR 2 (czyli druga kadencja dla PIS)

Pozdrawiam bardzo serdecznie

Przecież to właśnie Prawo i Sprawiedliwość głosi najbardziej socjalistyczne poglądy. Polska dopiero co wyszła spod rządów komuchów a ty chcesz ją zamknąć w to bagno znów?

G
Gość

Ja już wiele obietnic w życiu słyszałam, ale jako osoba bez studiów zarabiałam w tym kraju głodowe stawki. Jeżdżę do Niemiec do opieki nad seniorami w promedica bo tam potrafią docenić człowieka i jego pracowitość.

D
Dżesika

Czy cała pisowska oligarchia prowadzi domy publiczne? Bo już nie wiem....

Dodaj ogłoszenie