Płaca minimalna 2019. Wzrost o 150 złotych, ale dodatek stażowy nadal w ramach minimalnego wynagrodzenia

  • Strefa Biznesu

AIP

2250 zł – tyle od 1 stycznia 2019 r. wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę. To o 150 zł więcej niż w roku poprzednim i o 500 zł więcej niż jeszcze w 2015 r. Minimalna stawka godzinowa wynosi natomiast 14,70 zł. W grudniu do konsultacji publicznych trafił z kolei projekt ustawy zakładający wyłączenie tzw. dodatku stażowego z podstawy wymiaru minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej - Elżbieta Rafalska deklaruje wyłączenie dodatkó stażowych z płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 r.<br>
 Marek Szawdyn / Polska Press

W 2018 r. płaca minimalna wynosiła ona 2100 zł, a minimalna stawka godzinowa – 13,70 zł. – Cieszę się, że wraz z nowym rokiem minimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta do 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa do 14,70 zł. To o 150 zł więcej niż w roku poprzednim i o 500 zł więcej w porównaniu z rokiem 2015 – zaznacza minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Rozczarowani są jednak pracownicy administracji, którzy liczyli że z wynagrodzenia minimalnego wyłączony zostanie dodatek stażowy. Dziś tracą na tym pracownicy z dużym stażem. Minister pracy zgadza się z tym i przypomina, że ustawa wyłączająca dodatek jest w konsultacjach, a przepis wejdzie w życie za rok.

– Dzisiaj dodatek stażowy to fikcja, a pracownik samorządowy z 20-letnim stażem zarabia minimalną krajową – tak samo, jak pracownik, który dopiero rozpoczyna pracę. Chcemy, by dodatek stażowy, czyli w przypadku pensji minimalnej ok. 200 zł, był doliczany do wynagrodzenia. To w naszej ocenie sprawiedliwe rozwiązanie – podkreśla minister Elżbieta Rafalska. Proponowane rozwiązanie miałoby wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2019 r. minimalna płaca wzrasta o 7,1 proc. i stanowi 47,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na rok 2019. – Mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, wynagrodzenia rosną. Wyższy niż w ostatnich dwóch latach wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę pozwoli zachować relację minimalnego wynagrodzenia do przeciętnego – wyjaśnia minister Elżbieta Rafalska.

– W niektórych środowiskach pojawiły się głosy, że płaca minimalna rośnie po to, by część najmniej zarabiających straciła prawo do świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+”. Chcę zdecydowanie zdementować te informacje i uspokoić – w związku ze wzrostem płacy minimalnej nikt nie straci prawa do świadczenia. By nie dopuścić do tego w przyszłości, rozważamy podniesienie kryterium dochodowego w kolejnym roku – wyjaśnia szefowa resortu Rodziny.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Wideo

polecane: FLESZ: Polacy nie spłacają kredytów. Liczba zadłużonych rośnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.02.2019, 12:50

Z tą pracą i podwyżką to jedne wielkie oszustwo Bo ja sobie kapsy po nabijać a dla zwykłych ludzi tylko pracować i nic więcej pracy dokładać człowiek nic nie jest wart i wszystko drożeje i co z tego tylko obiecują a jeszcze na dodatek stażowy wypracowane i doliczają do minimalnego wynagrodzenia Kto to widział Przykro bardzo na to wszystko patrzeć

13.02.2019, 07:35

Podwyżka jest a pracodawca nie płaci tylko zaniza stawkę godz i bierze sobie pozdrawiam

13.02.2019, 00:27

Zeby choc wysluga za staz byla doliczana do najnizszej placy a nie wliczana do minimalnego wynagrodzenia choc to i tak zwrost cen jest malo

12.02.2019, 10:57

To są kpiny z starych pracownikow po 37 latach mam 1 900 w tym moja wysługa i 20,% premi

12.02.2019, 10:36

Wszyscy wiedzą, że jest inna kwota na umowie o pracę (minimalna) a inna wypłacana na rękę.
I to jest oszustwo ogólnopolskie.Nikt na to nie reaguje ?. 

11.02.2019, 22:27

Po 20 latach 1572zł patologiczna pensja.

03.02.2019, 17:50

To są kpiny z starych pracownikow po 30 latach mam 1653

01.02.2019, 10:49

I znowu rząd nas oszukał 36 lat pracy i nie dostanę podwyżki bo mam dodatek stazowy i laik ktory przyjdzie będzie miał na tym samym stanowisku wyższy zarobek!!!!

31.01.2019, 19:31

35 lat pracy zarobek 1630 kto to widział w dzisiejszych czasach podwyzka się nie należy bo staż prscy smiechu warte po tylu latach pracy powinno zarabiać się dwa razy tyle.

29.01.2019, 18:34

Trzeba wyjść na ulicę i strajkować inaczej dalej pracownik z 20 letnim stażem będzie zarabiał minimum.Rząd ma nas za nic.Powinni odwołać Panią Minister.

28.01.2019, 18:43

A czy ktoś docenia sprzątaczki jakby ich nie było to utonęli byście w swoich smieciach

27.01.2019, 16:36

Mam23 lata pracy,a wypłata taka sama jak nowej pracownicy 2250.Żenada.

23.01.2019, 11:31

Studia wyższe, 18 lat pracy i wynagrodzenie zasadnicze takie jak sprzątaczka. I wszystko wg litery prawa i sprawiedliwie.

14.01.2019, 11:52

To prawda, ale cieszy to, że coś się w tym temacie stazowego rusza bo to wielka nie sprawiedliwość. Czekam też na tą zmianę z niecierpliwością.

12.01.2019, 18:19

Polskie państwo jestem po prostu zbyt pazerne i stąd te wszystkie kombinacje.

12.01.2019, 18:11

Niech się wezmą za pseudo biznesmenów z budowlanki płacą najniższa a tu się słyszy o zarobkach po 6000 tys pod stolem

11.01.2019, 21:35

Dlaczego pracownicy że stażem pracy w najniższej krajowej muszą czekać do następnego roku A nauczyciele czy pielęgniarki i inni nie zarabiają najniższej A państwo podwyżki już im daje w tym roku A ci co mają najniższą muszą czekać jeszcze rok jak można ponizyc tak ludzi którzy muszą wiązać koniec z końcem można powiedzieć że na granicy ubóstwa Cyba że rząd myśli że czekali tyle to jeszcze niech rok poczekają to na biedakach jeszcze trochę zarobimy

11.01.2019, 21:34

Dlaczego pracownicy że stażem pracy w najniższej krajowej muszą czekać do następnego roku A nauczyciele czy pielęgniarki i inni nie zarabiają najniższej A państwo podwyżki już im daje w tym roku A ci co mają najniższą muszą czekać jeszcze rok jak można ponizyc tak ludzi którzy muszą wiązać koniec z końcem można powiedzieć że na granicy ubóstwa Cyba że rząd myśli że czekali tyle to jeszcze niech rok poczekają to na biedakach jeszcze trochę zarobimy

11.01.2019, 21:32

Dlaczego pracownicy że stażem pracy w najniższej krajowej muszą czekać do następnego roku A nauczyciele czy pielęgniarki i inni nie zarabiają najniższej A państwo podwyżki już im daje w tym roku A ci co mają najniższą muszą czekać jeszcze rok jak można ponizyc tak ludzi którzy muszą wiązać koniec z końcem można powiedzieć że na granicy ubóstwa Cyba że rząd myśli że czekali tyle to jeszcze niech rok poczekają to na biedakach jeszcze trochę zarobimy

10.01.2019, 19:12

Dajcie wkoncu ludziom co się im należy sobie rząd daje podwyzki nagrody a ludzi mają w d**** rządzący o pamietajcie sie

10.01.2019, 00:51

bo w Polsce za dużo pasożytów i zarobki nie wzrosną

10.01.2019, 00:48

polskie społeczeństwo niszczy się na wzajem
to kpina jestem z it mam gdzieś te podwyżki gdyby nie dobry pracodawca to bym nigdy nie zarobił
za 2 lata będę programistą
kolejna kiełbaska wyborcza

10.01.2019, 00:42

to jakieś kpiny jesteśmy w UE a zarabiamy jak na Ukrainie w firmie tej samej polak szefem 2300 zł a anglik szefem to zarabiam 5000 zł o co tu chodzi i premie 300zł święta polak szefem a anglik to dostałem oprócz 300zł dodatkowe2500zł premii wole pracować u tego drugiego

08.01.2019, 10:26

Pracując u prywaciarza PSB najniższa krajowa na konto resztę pod stołem jak państwo podwyższa to na koncie więcej do ręki mniej tym powinniście się zająć a nie mówić jak to pięknie

07.01.2019, 15:24

PiS miał 3 lata , żeby sprawę dodatku stażowego uporządkować ... To bardzo niesprawiedliwe a trwa nadal. Sami bierzecie różne dodatki a nam do najniższych nic nie kapnie ! Jest obietnica ,że stanie się to od 2020 . Więc ja ze swej strony też obiecuję , że jak PiS to zrobi to ja w wyborach 2023 zogłosuję ns PiS . A tymczasem nie poprę ludzi z PiSu w żadnych wyborach począwszy od samorządowych aż po prezydenckie ! Bo gdzie tu sprawiedliwość ?