PKW podała wyniki referendum. Frekwencja wyniosła tylko 7,80...

  PKW podała wyniki referendum. Frekwencja wyniosła tylko 7,80 proc. [VIDEO]

  Dariusz Grzędziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  PKW podała wyniki referendum. Frekwencja wyniosła tylko 7,80 proc. [VIDEO]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Czarek Sokolowski

  [PKW WYNIKI REFERENDUM 2015] W poniedziałek po południu Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki Ogólnokrajowego Referendum zarządzonego przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wzięło w nim udział zaledwie 7,80 proc. Polaków, co czyni wyniki referendum niewiążącymi.

  AIP

  Wbrew sondażowym prognozom, wg których udział deklarowało od 30 do 40 proc. uprawnionych, przy urnie zjawił się mniej niż co dziesiąty uprawniony do głosowania. W zaledwie 5 województwach udało się przekroczyć próg 8 proc.
  uczestnictwa, były to odpowiednio: Pomorskie, Podkarpackie, Mazowieckie, Dolnośląskie i Śląskie. Najmniej zainteresowani referendum byli mieszkańcy Podlasia i Lubuskiego – w tych województwach nie przekroczono nawet 7 proc. frekwencji.

  Niespodzianką nie są wyniki, które choć nie będą miały żadnej mocy sprawczej, dowodzą, że Polacy chcą zmian w ordynacji wyborczej. Za wprowadzeniem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (JOW-ów) opowiedziało się 78,75 proc. głosujących. Na pytanie „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?” twierdząco odpowiedziało aż 94,51 proc. Polaków. Najmniej zwolenników zyskała propozycja utrzymania dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa – chciało tego zaledwie 17,37 proc. biorących udział w referendum obywateli.

  Ogólnokrajowe Referendum ogłosił poprzedni prezydent Bronisław Komorowski, po pierwszej – przegranej przez siebie - turze majowych wyborów prezydenckich. Koszt organizacji wyniósł ok. 100 mln zł.

  ZOBACZ PEŁNE WYNIKI NA STRONIE PKW

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo