PKO Ekstraklasa. Warta idzie na puchary! Domowa wygrana z Jagiellonią dała awans na 4. miejsce

Piotr Szymański
Maciej Lehmann
Warta Poznań - Jagiellonia Białystok 2:0
Warta Poznań - Jagiellonia Białystok 2:0 Grzegorz Dembiński/Polska Press
PKO Ekstraklasa. Warta Poznań celuje w europejskie puchary! Piłkarze trenera Piotra Tworka pokonali w niedzielę Jagiellonię Białystok (2:0) i awansowali na 4. miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy. Bramki dla Zielonych zdobyli Łukasz Trałka i Makana Baku, który był bohaterem spotkania.

Mecz Warta Poznań - Jagiellonia Białystok 2:0 (25.04.2021)

Początkowo Zieloni największe zagrożenie stwarzali po dobrze egzekwowanych przez Adama Zrelaka stałych fragmentach gry. Bombę Czyżyckiego udało się sparować Pavelsowi Steinorsowi, ale przewaga podopiecznych Piotra Tworka rosła z minuty na minutę i Jagiellonia niewiele mogła zrobić, by to zmienić.

Co prawda w 27. minucie po dośrodkowaniu Macieja Makuszewskiego z prawej strony Bartosz Bida wyskoczył wyżej od Jakuba Kuzdry i uderzył głową uderzył tuż obok bramki, ale odpowiedź gospodarzy była niemal natychmiastowa. Po rzucie rożnym piłka wylądowała na nodze Jakuba Kiełba, który strzelił bez zastanowienia. Zmierzającą do bramki piłkę wybił tuż przed linią Tomas Prikryl.

W 40. minucie kapitalnym rajdem lewą flanką popisał się Makana Baku, który "ściął" do pola karnego i zagrał do stojącego przed polem karnym Łukasza Trałki. Doświadczony pomocnik popisał się precyzyjnym płaskim strzałem, po którym piłka wpadła do bramki tuż przy prawym słupku.

Warta prowadziła 1:0, a mogła nawet wyżej, bo tuż przed końcem pierwszej odsłony Aleks Ławniczak wygrał powietrzny pojedynek i główkował tuż obok prawego słupka.

Po zmianie stron Jagiellonia była groźniejsza. - Nie przyjechaliśmy tu tylko pograć w piłkę, ale też po punkty - mówił w przerwie przed kamerami Canal+ Taras Romańczuk i goście wzięli sobie do serca słowa swojego kapitana. Najbliżej wyrównującego gola był Imaz, ale Adrian Lis popisał się świetną interwencją.

Potem znów groźniejsza była Warta. Nieznacznie pomylił się Mateusz Czyżycki, a po kontrze Jakub Kuzdra z lewej nogi uderzył technicznie w górny róg, ale jego strzał obronił Steinbors. Jagiellonia miała jeszcze okazję, kiedy po zamieszaniu w polu karnym uderzał Romańczuk. Znakomicie zablokował to uderzenie Aleks Ławniczak.

W 86. minucie było już wszystko jasne. Maciej Żurawski wyprowadził zabójczą kontrę, podał do Makany Baku, a ten z zimną krwią wykorzystał sytuację i Warta wygrała 2:0.

Jak padły bramki?

• 1:0 (40. minuta) - Kapitalnym rajdem lewą flanką popisał się Makana Baku, który "ściął" do pola karnego i zagrał przed linię 16. metra do Łukasza Trałki. Ten przyjął, popatrzył, po czym uderzył płasko nie do obrony tuż przy prawym słupku.
  • 2:0 (86. minuta) - Zabójcza kontra gospodarzy. Makana Baku dostaje piłkę na prawej stronie pola karnego i uderzył płasko w środek bramki, nie dając szans Pavelsowi Steinborsowi.