PKO Ekstraklasa. Śląsk Wrocław lepszy w derbach Dolnego Śląska. Wrocławianie spędzą zimę na fotelu lidera tabeli

Bartosz Głąb
Śląsk Wrocław spędzi zimę na fotelu lidera.
Śląsk Wrocław spędzi zimę na fotelu lidera. PAP/EPA
PKO Ekstraklasa. Śląsk Wrocław wygrał derby Dolnego Śląska z Zagłębiem Lubin 2:1 i zimę spędzi na fotelu lidera tabeli. Przebieg meczu mógł potoczyć się inaczej, bo w pierwszej połowie strzał przewrotką Dawida Kurminowskiego wybronił Rafał Leszczyński. Kibice bramki zobaczyli dopiero po przerwie. Więcej strzelili ich wrocławianie i w świetnych nastrojach spędzą przerwę zimową.

PKO Ekstraklasa. Zagłębie - Śląsk 2:1 (0:0). Dawid Kurminowski blisko bramki sezonu

Śląsk chciał zakończyć rok na pozycji lidera PKO Ekstraklasy, ale naprzeciw stanął zespół, który latem znalazł sposób na wrocławian. Pierwsze minuty meczu w Lubinie były dość wyrównane. Jedni i drudzy nie chcieli się zbytnio otworzyć, by nie narazić się na kontratak. Kibice oglądali więcej gry w środku pola, a nieco mniej emocji.

Po pół godzinie gry "Miedziowi" zaczęli oddawać strzały z dalszej odległości. W 32. minucie bliski szczęścia był Marko Poletanović, ale jego potężna bomba z dystansu minęła światło bramki gości. Potem tego samego próbowali Serhij Bułeca i Damian Dąbrowski, ale za każdym razem efekt był taki sam. Tuż przed przerwą Zagłębie powinno prowadzić. Świetne dośrodkowanie z bocznej strefy trafiło do Dawida Kurminowskiego, ten idealnie złożył się do przewrotki, ale świetną interwencją popisał się Rafał Leszczyński.

PKO Ekstraklasa. Zagłębie - Śląsk 2:1 (0:). Wrocławianie spędzą zimę na fotelu lidera

Tuż po przerwie Śląsk pokazał dlaczego jest liderem PKO Ekstraklasy. Dośrodkowanie w "szesnastkę" gospodarzy trafiło na głowę Luisa Maty, ale ten próbując wybić piłkę, zagrał wprost pod nogi rywala. Michał Rzuchowski, który po przerwie zmienił partnera, mocnym strzałem umieścił piłkę w bramce.

Dziesięć minut później wrocławianie mogli prowadzić już różnicą dwóch bramek. Po dośrodkowaniu z lewej strony Erika Exposito, piłka trafiła wprost na głowę Martina Konczkowskiego. Jednak ten z bliskiej odległości, uderzył wprost w Jasmina Burića.

W kolejnych minutach obraz gry wrócił do tej sprzed przerwy. Zagłębie rozgrywało piłkę, ale niewiele z tego wynikało. W 71. minucie do wrzutki w pole karne Śląska chciał dopaść Juan Munoz, ale gracz gości przegrał pojedynek z Rafałem Leszczyńskim, który był pierwszy przy futbolówce.

Cztery minuty później goście przeprowadzili perfekcyjny kontratak, po którym Erik Exposito mógł cieszyć się z podwyższenia prowadzenia.Wrzutka z prawego skrzydła trafiła na głowę Piotra Samca-Talara, ten uderzył wprost w bramkarza, ale do piłki dopadł jeszcze hiszpański napastnik i zdobył swoją 14. bramkę w tym sezonie PKO Ekstraklasy.

Gdy wydawało się, że goście spokojnie dociągną dwubramkowe prowadzenie, "Miedziowi" zdobyli kontaktową bramkę. Juan Munoz dostał piłkę tuż przed polem karnym rywali i oddał sytuacyjny strzał, który zupełnie zaskoczył Rafała Leszczyńskiego.

Zagłębie do końca spotkania, ale nie zdołało już trafić na remis. Zwycięstwo Śląska oznacza, że zakończy ten rok na fotelu lidera tabeli i piłkarze z Wrocławia mogą w świetnych nastrojach udać się na święta Bożego Narodzenia. Natomiast Zagłębie rok zakończy w połowie tabeli.

Oceny piłkarzy po meczu Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław (w skali 1-6):

Zagłębie Lubin

• Jasmin Burić - 3
  • Mateusz Grzybek - 3
  • Bartosz Kopacz - 3
  • Aleks Ławniczak - 3
  • Luis Mata - 2, (Bartłomiej Kłudka - 3)
  • Kacper Chodyna - 3, (Tomasz Pieńko - 2)
  • Marko Poletanović - 3, (Tomasz Makowski - bez oceny)
  • Serhij Bułeca - 3
  • Damian Dąbrowski - 3
  • Mateusz Wdowiak - 3
  • Dawid Kurminowski - 3, (Juan Munoz - 4)