PKO Ekstraklasa. Piast Gliwice przełamał się w derbach. Górnik pokonany w Zabrzu

Krzysztof Kowalski
Rafał Musioł
Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:2
Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:2 Lucyna Nenow / Polska Press
PKO Ekstraklasa. Pierwsza wygrana Piasta Gliwice w lidze. Drużyna Waldemara Fornalika długo oczekiwane zwycięstwo odniosła w derbowym starciu z Górnikiem Zabrze. Na bramki Jakuba Świerczoka i Sebastiana Milewskiego zabrzanie odpowiedzieli honorowym trafieniem Jesusa Jimeneza.

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:2 (0:1)

Gospodarze pod presją popełniali błędy i często tracili piłkę w środku boiska. Największa pomyłka przytrafiła się jednak Romanowi Prochazce w 29 minucie. Źle ustawiony przed bramką podbiciem piłki głową zaliczył asystę, bo Jakub Świerczok lobem pokonał Martina Chudego.

Marcin Brosz zżymał się przy linii bocznej, ale na niewiele się to zdawało. Piast miał przewagę, a w 40 minucie powinien zadać drugi cios. Michał Rostkowski wybił jednak już niemal z bramki piłkę uderzoną przez Sebastiana Milewskiego.

W przerwie Brosz dokonał trzech zmian. Na murawie pojawili się Jesus Jimenez, Erik Janża i Filip Bainović. Ta roszada dodała zabrzanom wigoru i udało im się przejąć inicjatywę. Piast skupił się na zabezpieczeniu tyłów, ale wypatrywał szansy. I doczekał się jej w 66 minucie. Martin Konczkowski wykorzystał złe ustawienie obrony, a wynik podwyższył Milewski.

Gospodarze odpowiedzieli szybko. Bainović kapitalnym podaniem z kilkudziesięciu metrów posłał piłkę do Jimeneza, a ten w sytuacji sam na sam nie dał szans Frantiskowi Plachowi. Taki rozwój wydarzeń gwarantował duże emocje w końcówce.

Górnik atakował, Piast te próby neutralizował, a czas pracował na korzyść zespołu Waldemara Fornalika. Gliwiczanie dość spokojnie przetrwali do ostatniego gwizdka, chociaż w doliczonym czasie gry Plach musiał się wykazać po strzale Bainovicia, i odnieśli pierwsze zwycięstwo w tym sezonie, a zabrzanie przegrali po raz trzeci. I wynik meczu był sprawiedliwy, bo to goście zaprezentowali się jako zespół bardziej poukładany.

Jak padły bramki?

• 0:1 (29 min) - "Wielbłąd" piłkarzy Marcina Brosza w środku pola. Do piłki ruszył Jakub Świerczok i "podcinką" w stylu Tomasza Frankowskiego pokonał wychodzącego z bramki Martina Chudego.
  • 0:2 (66 min) - Sebastian Milewski idealnie "nakrył" piłkę wolejem po zagraniu Martina Konczkowskiego. Wyciągnięty jak struna Martin Chudy nie zdołał sięgnąć "odchodzącej" piłki zmierzającej do bramki przy lewym słupku.
  • 1:2 (72 min) - Idealne diagonalne zagranie Filipa Bainovica z własnej połowy na lewe skrzydło do Jesusa Jimeneza. Hiszpan uciekł Martinowi Konczkowskiemu i plasowanym uderzeniem w dalszy róg wpisał się na listę strzelców.

Atrakcyjność meczu: 6/10
Piłkarz meczu: Jakub Świerczok

EKSTRAKLASA w GOL24

Reprezentacja Polski. Czasu do Euro 2020 pozostało niewiele; to raptem kilka miesięcy. Jeszcze w listopadzie kadra zakończy drugą edycję Ligi Narodów. Przed samym turniejem rozegra zatem jedynie mecze towarzyskie.Skład powoli się krystalizuje. Bezpośrednie zaplecze składu - także. Poznajcie listę zawodników, których do niedawna selekcjoner Jerzy Brzęczek powoływał, a nawet dawał grać w meczach, a którzy dzisiaj mają nikłe szanse na Euro.

Reprezentacja Polski. Tych piłkarzy Jerzy Brzęczek nie weźmi...