PKO Ekstraklasa. Niemożliwe nie istnieje. Podbeskidzie wygrało z Legią po golu Rafała Janickiego!

Piotr Szymański
Przemysław Drewniak
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Legia Warszawa 1:0
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Legia Warszawa 1:0 jacek drost / dziennik zachodni / polska press
PKO Ekstraklasa. Sensacja w niedzielnym meczu 15. kolejki PKO Ekstraklasy. Zamykające tabelę Podbeskidzie Bielsko-Biała pokonało u siebie Legię Warszawa (1:0). Zwycięstwo Góralom zapewnił zakontraktowany zimą Rafał Janicki.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Legia Warszawa 1:0 (31.01.2021)

Robert Kasperczyk przed rozpoczęciem rundy nie chciał zdradzać szczegółów na temat swojego pomysłu na Podbeskidzie. Wspominał jedynie o "taktycznym cwaniactwie", którym Górale mają wiosną przechytrzać ligowych rywali. O tym, co miał na myśli, w pełnej krasie przekonała się w niedzielny wieczór Legia Warszawa. Mistrzowie Polski zdecydowanie dominowali na boisku, ale nie potrafili ani razu pokonać bramkarza beniaminka, który tracił do tej pory średnio 2,7 gola na mecz.

Kasperczyk w zaledwie 40 dni całkowicie odmienił oblicze beniaminka. Niedzielny mecz pokazał, że niekoniecznie będzie ono piękne, ale za to skuteczne. Legia panowała w środku pola, wymieniała mnóstwo podań, ale przed bramką rywala brakowało jej przyspieszenia i dokładności. Mimo ogromnej przewagi, w pierwszej połowie tylko Bartosz Kapustka poważnie zagroził bramce Michala Peskovicia - Słowak wykazał się jednak refleksem po strzale pod poprzeczkę.

Podbeskidzie atakowało rzadko, ale konkretnie. Przed przerwą formę Artura Boruca sprawdzili Marko Roginić i Desley Ubbink, a gospodarze kilkoma odważnymi wyjściami do przodu potrafili stworzyć zagrożenie. Górale szukali szczęścia głównie w kontratakach lub stałych fragmentach gry, i to właśnie w ten sposób zdobyli jedyną bramkę. Po dośrodkowaniu Karola Danielaka z rzutu rożnego piłka odbiła się w polu karnym od Marko Roginicia, szczęśliwie spadła pod nogi Rafała Janickiego, a ten sprytnym strzałem skierował ją do bramki.

Legia w końcówce naciskała coraz mocniej, ale tego wieczoru po stronie Podbeskidzia było nie tylko cwaniactwo, lecz także szczęście. Po sensacyjnym zwycięstwie Górale wciąż zamykają ligową tabelę, ale odzyskali wiarę, że utrzymanie jest w zasięgu ręki.

Jak padła bramka?

• 1:0 (48. minuta) - Doświadczony Rafał Janicki był tam, gdzie być powinien. W zamieszaniu po rzucie rożnym piłka spadła mu pod nogi i z najbliższej odległości pokonał między nogami Artura Boruca.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Legia Warszawa 1:0 (31.01.2021) - WIDEO

Piłkarz meczu: Rafał Janicki