PKN Orlen odpowiada TVN24: nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską

Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
PKN Orlen: nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską
PKN Orlen: nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską Adam Jankowski / Polska Press
Nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską - przekazał PKN Orlen w odpowiedzi na artykuł TVN24 pt. „Tak Polska straciła kontrolę nad rafinerią w Gdańsku”. Według spółki, teza zawarta w tytule artykułu jest nieprawdziwa.

PKN Orlne: bezpieczeństwo energetyczne kraju nie jest zagrożone

"Nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską i w związku z tym jest rzekomo zagrożone bezpieczeństwo energetyczne kraju. Przeciwnie, dzięki strategicznemu partnerstwu z Saudi Aramco - największym koncernem paliwowym na świecie, Polska zyskuje m.in. gwarancje stabilnych, długoterminowych dostaw ropy naftowej. W aktualnych okolicznościach geopolitycznych jest to szczególnie istotne" - podkreśliła spółka w poniedziałkowym oświadczeniu. Dodała, że posiadając 70 procent udziałów w Rafinerii Gdańskiej będzie miała decydujący wpływ na podejmowanie decyzji w spółce. "Przedstawiciele PKN Orlen będą stanowili większość członków zarządu oraz rady nadzorczej. Również zaciąganie zobowiązań przez Rafinerię Gdańską wymaga w każdej sprawie udziału członka zarządu wskazanego przez PKN Orlen. W ściśle określonych sprawach wymagane jest współdziałanie obu wspólników, co jest rozwiązaniem zgodnym z powszechnie uznanymi standardami rynkowymi w przypadku spółek joint venture. Jest oczywiste, że członkowie organów spółki, niezależnie od tego przez którego z udziałowców zostali wskazani, z mocy prawa nie mogą szkodzić jej interesom, a w szczególności doprowadzić do paraliżu jej działalności" - napisano.

PKN Orlen zaprzecza doniesieniom TVN24

Spółka ponadto wskazuje, że opublikowane w artykule materiały mają charakter jawny. "Zostały złożone w KRS w toku rejestracji zmian dotyczących spółki Rafineria Gdańska Sp z o.o. w związku z wykonaniem środków zaradczych zaakceptowanych przez Komisję Europejską" - wskazano. Zwrócono uwagę, że zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym, rejestr jest jawny i każdy ma prawo dostępu do danych i akt rejestrowych podmiotów wpisanych KRS. Tworzenie wokół tych dokumentów atmosfery sensacji i tajemnicy jest manipulacją. Manipulacją jest również próba legitymizowania na tej podstawie innych rzekomych dokumentów „ujawnionych” w programie „Czarno na Białym”.

Według PKN Orlen, nie jest również prawdą, że „strona polska nie będzie mogła sama przeprowadzić kontroli w rafinerii i sprawdzić, w jakim dokładnie stanie jest spółka, a jedynie korzystać z dokumentów audytu powołanego przez stronę saudyjską”. Prawo dostępu do informacji przez PKN Orlen, w tym na potrzeby audytu, jest to wprost zagwarantowane w Akcie założycielskim spółki (§ 20 ust. 1): „Każdy Wspólnik może uzyskać dostęp do informacji o działalności Spółki, w tym na własny koszt przeglądać i sporządzać kopie wszelkich ksiąg, rejestrów, rachunków i dokumentów dotyczących działalności i spraw Spółki, w szczególności w celu przeprowadzenia audytu i sporządzenia sprawozdań finansowych zgodnie ze standardami rachunkowości danego Wspólnika lub jego podmiotów powiązanych” - czytamy w oświadczeniu.

Umowy między PKN Orlen a Saudi Aramco

Spółka podkreśla, że całość relacji kontraktowych i uprawnień oraz obowiązków między PKN Orlen a Saudi Aramco regulują dwustronne umowy inwestycyjne i handlowe. "Umowy te stanowią tajemnicę handlową i nie mogą być ujawniane, zaś wyciąganie wniosków odnośnie do mechanizmów współpracy stron wyłącznie ma podstawie umowy spółki, opublikowanej w KRS, jest nieuprawnione" - zaznaczono. Na początku listopada Obajtek informował, że przedstawiciele Grupy Orlen i Saudi Aramco rozmawiają o dostawach ropy naftowej do naszego regionu i perspektywach rozwoju petrochemii.- 30 listopada br. Orlen zakomunikował, że w ramach transakcji, którą zawarł z Saudi Aramco utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl