PKN ORLEN: multienergetyczna odpowiedź na wyzwania „Zielonego ładu”

Materiał informacyjny Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A.
Udostępnij:
Europejski Zielony Ład to wyzwanie, jakiemu w najbliższych latach muszą podołać wszystkie kraje Unii Europejskiej. Uczestnicy jednego z paneli Kongresu 590 wskazali, że odpowiedzią naszego kraju na tę transformację jest m.in. tworzenie multienergetycznego koncernu, który powstanie z połączenia trzech polskich spółek: PKN ORLEN, Grupy Lotos i PGNiG.

Wiceprezes Grupy Lotos do spraw fuzji i przejęć Krzysztof Nowicki zaznaczył podczas panelu „Zielona transformacja: wyzwanie dla nowego, silnego koncernu multienergetycznego”, że mamy do czynienia z wieloma działaniami unijnych instytucji, które mają na celu przyspieszenie „energetycznej rewolucji”.

– Dlatego dążmy do tego, aby multienergetyczny koncern powstał, to jest najważniejsze. Można rozważać, czy gdybyśmy podjęli się tego wyzwania wcześniej, to bylibyśmy już w innym miejscu. Jednak już w początkowym okresie nowy koncern będzie i tak dysponował kwotą około 200 mld zł przychodów i 20 mld zł EBITDA – podkreślił Nowicki.

Wiceprezes Lotosu zaznaczył, że koncern multienergetyczny będzie miał zdywersyfikowane źródła dochodów.

- Nowa struktura pozwoli nam patrzeć odważnie na przyszłość sektora rafineryjnego. Liczymy, że połączenie PKN ORLEN, Grupy Lotos i PGNiG będzie podstawą do tworzenia przyszłości tej branży – mówił.

Z kolei Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN ORLEN tłumaczył podczas dyskusji, że powstały po fuzjach koncern będzie mógł ułożyć nowe i dotychczasowe linie biznesowe w taki sposób, aby każdy z podmiotów mógł robić jak najlepiej to, w czym się specjalizuje. Taki układ ma także umożliwić utworzenie i efektywne działanie centrów kompetencyjnych, które będą rozwijać nowe obszary działalności firmy, jak biogaz, technologie wodorowe czy paliwa alternatywne.

Karol Wolff wskazał także, że budowa koncernu multienergetycznego będzie wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) w energetyce czy paliw alternatywnych w transporcie. Z kolei w rozmowie z Polska Press Wolff podkreślił, że niebawem czeka nas transformacja energetyczna, która spowoduje rewolucyjne zmiany dla naszych gospodarek, zarówno w energetyce, jak i w transporcie.

– Paliwa oparte o węglowodory, które stosowaliśmy do tej pory, będą musiały zostać ograniczone tak, abyśmy byli w stanie realizować nasze ambicje osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej w perspektywie roku 2050 – mówił.

Dopytywany o to, jakie technologie będą dominujące w bliższej i dalszej przyszłości, Wolff odpowiedział, że nie widzi „jednego złotego środka”, który będzie w stanie zastąpić obecne paliwa płynne.

– Prawdopodobnie będziemy mieli mix paliw, które do tej pory stosowaliśmy, ale wejdą też paliwa alternatywne, wejdzie elektromobilność oraz wodór – mówił. – My jako koncern musimy angażować się we wszystkie te obszary – podkreślił.

Jednym z panelistów był także Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Regulacji Artur Cieślik, który zaznaczył, że gaz będzie paliwem przejściowym epoki transformacji, stając się ważnym źródłem dla energetyki i ciepłownictwa.

- W dalszej perspektywie pokładamy nadzieję w biogazie i - w odleglejszej przyszłości - w wodorze – mówił Cieślik.

Artur Cieślik wskazał, że energetyka i ciepłownictwo z powodu rosnącej presji dekarbonizacyjnej będą przechodzić szybką transformację energetyczną.

– Jedynym źródłem zapewniającym stabilność przy tym tempie jest paliwo gazowe: zapewnia stabilność systemu i bezpieczeństwo energetyczne a także stabilne ciepłownictwo – przekonywał.

Wideo

Dodaj ogłoszenie