Pizza w Warszawie. Gdzie, co i jak często jemy pizzę?

Materiał informacyjny
W dzisiejszych czasach pizza stała się w światowym jadłospisie mniej więcej tym, czym język angielski w zakresie komunikacji. Jest daniem rozpoznawalnym niemal pod każdą szerokością geograficzną, niezależnie od kuchni regionalnej, funkcjonująca albo obok niej, albo z kolei ją uzupełniająca. Ciężko znaleźć osobę, która pizzy by nie lubiła (oczywiście każdy ma swoje ulubione składniki), a graniczy z cudem, aby ktoś w swoim życiu pizzy nigdy nie próbował. Dla mieszkańców Warszawy, ale również dla turystów jest to bez wątpienia jeden z głównych wyborów daniowych – zwłaszcza biorąc pod uwagę gęstą sieć warszawskich pizzerii.

Każde większe miasto w Polsce ma już dziś z reguły rozbudowaną sieć pizzerii. Choć prawdę powiedziawszy, ciężki już dziś w Polsce znaleźć mniejszej miejscowości, gdzie nie byłoby przynajmniej jednej pizzerii. Naturalnie stolica jest tu niejako predestynowana, aby w liczbie pizzerii przodować (choćby ze względu na prężny ruch turystyczny). W samej Warszawie obecnie jest już ponad 200 pizzerii, rozsianych po wszystkich dzielnicach: od Bemowa do Targówka, od Białołęki przez Centrum do Ursynowa. Zanim jednak przejdziemy do bardziej szczegółowego opisu dostaw pizzy w Warszawie, rzućmy okiem na kilka kwestii ogólnych z pizzą związanych. Dlaczego w ogóle pizza jest taka popularna? Skąd wzięła się w Polsce? Jaki procent Polaków umieszcza ją jako regularne danie w swoim jadłospisie? Które rodzaje pizzy najchętniej wybieramy? W końcu: jak szybko zamówić pizzę w dzisiejszych czasach na przykładzie pizzerii warszawskich.

Krótka lekcja historii

Na początek przenieśmy się o kilka wieków wstecz, kiedy pizza po raz pierwszy zagościła na polskie stoły. Nie jest to oczywiście tradycyjne danie polskiej kuchni, więc fakt ten musiał wiązać się z wpływami zagranicznymi na polskim dworze. Wszystko związane było z żoną Zygmunta Starego, która pochodziła – jakże by inaczej – z Półwyspu Apenińskiego.
– Pierwszym miastem, gdzie pojawiło się to danie był prawdopodobnie Kraków. Pizza trafiła bowiem na stoły królewskiego dworu Zygmunta Starego za sprawą jego żony Bony, która byłą Włoszką. Bona sprowadziła do Polski brokuły, sałatę, a także wpisała do królewskiego menu pizzę, wtedy jadaną z cebulką, kiełbasą i boczkiem, czyli w takiej polskiej wersji. Bardzo popularna w naszym kraju zrobiła się pizza po upadku komunizmu. Kulinarna moda mogła wtedy napływać z Zachodu pełną falą i zaczęto otwierać liczne lokale z pizza.

Kuchnia włoska nad Wisłą

Dziś kuchnia włoska, z którą słusznie kojarzona jest pizza, zajmuje czołowe miejsce we wszelkich kulinarnych rankingach popularności. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że w ogóle kuchnie świata coraz bardziej przypadają do gustu Polakom – o co zresztą w dobie pędzącej globalizacji nie trudno – kuchnia włoska wyraźnie się odznacza. Wystarczy choćby zajrzeć do centrum Warszawy i przejść się reprezentacyjnymi ulicami, takimi jak Nowy Świat czy Krakowskie Przedmieście, aby przekonać się, jak wiele włoskich restauracji można tam znaleźć. Wśród nich królują rzecz jasna pizzerie.

Kuchnia włoska to ulubiona kuchnia. Największą popularnością wśród Polaków cieszą się pizzerie – aż 76 proc. wskazało ten rodzaj lokalu jako najczęściej odwiedzany. Respondenci chętnie jadają również w sieciowych fast foodach (65 proc. przebadanych) oraz restauracjach, np. polskich (52 proc. przebadanych). Na naszych talerzach prym wiodą dania włoskie, za którymi opowiedziało się 81 proc. respondentów, polskie – 80 proc. respondentów i amerykańskie – 63 proc. respondentów – czytamy na portalu „All About Life”.

Pizza w naszych i obcych jadłospisach

Dla lepszej perspektywy warto porównać rodzaje pizzy, jakie jada się w Polsce i za granicą. Choć w menu polskich pizzerii wybór jest całkiem spory, to jednak niektóry przykłady ze świata potrafią zaskoczyć. Pizza z sushi, owczym sercem czy płucami, a także płatkami owsianymi – to tylko niektóre, co bardziej oryginalniejsze przykłady.

W polskich pizzeriach dostaniemy raczej standardowe rodzaje pizzy, jednak na świecie trafiają się pizzę naprawdę dziwne. W Nowym Jorku jadają pizzę razem z bajglem. We Francji lubią połączenie pizzy i chleba, zresztą w Niemczech też – i do tego jeszcze cebula i boczek. W Finlandii pizzę serwuje się z wędzonym reniferem, w Szwecji zaś z bananami i curry. Brazylii można znaleźć pizzę z kukurydzą, groszkiem i sercem palmowym, w Rosji – z sushi, a z kolei w Szkocji dodają owcze serca, płuca, wątrobę z płatkami owsianymi i cebulą. W Australii zajadają się pizzą z kangurem, krokodylem lub strusiem emu – czytamy na stronie https://kuchnia.wp.pl/o-pizzy-w-krakowie-i-na-swiecie-6383022943905409a.

Między capricciosą a hawajską

Pizza w Polsce ma też konotacje polityczne, z czego może nie wszyscy zdawali sobie do końca sprawę. Choć może należałoby powiedzieć: polityczne na granicy kabaretu. Otóż w ostatnich wyborach samorządowych jeden z kandydatów na prezydenta Warszawy proponował… darmową pizzę hawajską.

– Jeśli wpiszemy darmową pizzę hawajską jako cel działalności samorządowej Urzędu Miasta Warszawy, będzie można przesunąć niepotrzebnych urzędników między działami i przydzielić do tego zadania urzędników, i to tych z najwyższych szczebli - czyli największych leni. Urzędnicy znają miasto i swoją okolicę, więc mogą rozwozić pizzę. Będziemy ich kierować w regiony ich zamieszkania lub na osiedla, do których dostęp jest ograniczony przez korki – głosił jeden z punktów jego programu wyborczego.
Jednak żarty na bok. Pizza hawajska jest rozwiązaniem co najmniej oryginalnym (nie mówimy oczywiście o polityce, ale o kwestiach smakowych). Można powiedzieć, że nie wzbudza ona letnich emocji: ma swoich przeciwników, ale również wielu gorących zwolenników. Jak się bowiem okazuje, takie połączenie szynki, sera i owoców całkiem przypadło do gustu między innymi również Polakom.

– Ten rodzaj pizzy w szczególności przypadł do gustu miłośnikom egzotycznej kuchni, chętnie sięgają po nią i te osoby, które cenią sobie łagodne smaki. Pizza Hawajska to przede wszystkim kawałki soczystego ananasa, obok którego pojawia się szynka oraz ser. Tej rodzaj włoskiego przysmaku, podobnie jak i inne gatunki pizzy, nie może się obejść bez sosu pomidorowego oraz odpowiednio dobranych przypraw. Jakich? Idealnie sprawdzają się tu przyprawy ziołowe, takie jak bazylia i oregano ­– pisze w zestawieniu najchętniej wybieranych przez Polaków pizz „Express Ilustrowany”.

Pizza na telefon i przez Internet – jak to się robi w Warszawie

Przejdźmy jednak od ogółu do kwestii bardziej szczegółowych. Wiadomo, pizzę można jeść nie tylko na różne sposoby czy z różnymi składnikami; można ją ponadto jeść w pizzerii albo w domu. Przygotowaną samodzielnie (jeśli ktoś czuje się na siłach, choć należy pamiętać, że przyrządzenie dobrej pizzy to swego rodzaju sztuka) albo po prostu zamówioną przez telefon czy Internet. W przypadku takiego miasta, jak Warszawa ważne jest, aby dostawa pizzy była możliwie szybka – z czym raczej nie powinno być problemów akurat w stolicy, przy gęstej sieci pizzerii.

Nie da się ukryć, że pizzerie bardzo umiejętnie wykorzystują narzędzia, jakie od dobrych kilku czy kilkunastu lat oferuje zwłaszcza Internet. Dobrze widać to na przykładzie jednej z najpopularniejszych warszawskich pizzerii, czyli Domino’s Pizzy. Prócz możliwości zamawiania pizzy online, można zrobić to też w sposób, w jaki komunikujemy się z przyjaciółmi, tj. przez Messengera. Na stronie https://dominospizza.pl/ istnieje ponadto możliwość śledzenia złożonego przez nas zamówienia. Pizzeria wykorzystuje również narzędzia internetowe w systemie promocji i zniżek: na przykład zapisując się do newslettera dostajemy promocję 50 procent na drugą pizzę, co jest całkiem nieźle pomyślaną strategią w celu przyciągnięcia klienta. W przypadku takich pizzerii, jak Domino’s restauracje mamy zarówno w Centrum, na Pradze, Mokotowie, Ursynowie czy Bemowie, więc dosłownie w każdym miejscu Warszawy, więc z szybką dostawą nie powinno być dosłownie najmniejszego problemu.

Źródła:

-Kuchnia włoska to ulubiona kuchnia Polaków, https://allaboutlife.pl/2017/10/21/kuchnia-wloska/ (dostęp: 16.06.2019)
-O pizzy w Krakowie i na świecie!, https://kuchnia.wp.pl/o-pizzy-w-krakowie-i-na-swiecie-6383022943905409a (dostęp: 16.06.2019)
-Top 5 rodzajów pizzy, które kochają Polacy, https://expressilustrowany.pl/top-5-rodzajow-pizzy-ktore-kochaja-polacy/ar/13411602 (dostęp: 16.06.2019)

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie