PIT 2018: należy ci się zwrot podatku za ubiegły rok, a skarbówka go nie odda. Jak to możliwe?

Leszek Jurkiewicz/AIP
Pawel Relikowski / Polska Press
Zwrot podatku może zostać przejęty przez komornika, jeśli wobec dłużnika toczy się postępowanie egzekucyjne. Takie zajęcie obejmuje zarówno wierzytelności istniejące w chwili dokonania zajęcia przez komornika, jak i wierzytelności przyszłe, powstałe w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia. Aby uniknąć takiej sytuacji, trzeba porozumieć się z wierzycielem jeszcze przed rozpoczęciem egzekucji.

Do końca kwietnia należy złożyć deklarację podatkową. Jeśli przysługuje nam zwrot podatku, w ciągu trzech miesięcy od złożenia dokumentów otrzymamy przelew z urzędu skarbowego. Im szybciej złożymy deklarację, tym szybciej otrzymamy pieniądze. Jednak jeśli mamy nieuregulowane długi, a postępowanie w sprawie ich odzyskania znajdzie się na etapie komorniczym, możemy nigdy nie otrzymać zwrotu pieniędzy.

Czekasz na zwrot podatku? Sprawdź, czy się doczekasz.

W jaki sposób komornik może zająć zwrot podatku? Procedura postępowania komornika w przypadku zajęcia nadpłaty lub zwrotu podatku wygląda następująco: komornik przesyła do właściwego urzędu skarbowego pismo o zajęciu przysługującej dłużnikowi wierzytelności. W tym momencie wypłata należnego zwrotu lub nadpłaty podlega wstrzymaniu. Fiskus nie może wypłacić pieniędzy dłużnikowi, musi natomiast przekazać je na rachunek bankowy komornika lub na rachunek depozytowy Ministra Finansów. Co ważne, urząd skarbowy ma obowiązek sprawdzić, czy podatnik nie ma długów także wobec fiskusa, zanim przekaże pieniądze komornikowi, ponieważ te muszą zostać spłacone w pierwszej kolejności. Jeśli po spłacie zaległości i bieżących zobowiązań podatkowych pozostanie nadwyżka, zostanie ona przekazana komornikowi.

Przeczytaj koniecznie!

Według kodeksu postępowania cywilnego komornik ma prawo do zajęcia nadpłaty lub zwrotu podatku PIT bez względu na czas, w którym się po niego zgłosi. Oznacza to, że jeśli komornik wystosuje pismo do urzędu skarbowego o zajęciu wierzytelności przed lub po złożeniu przez dłużnika rozliczenia, podatnik nie zobaczy pieniędzy ze zwrotu na swoim koncie.

Najważniejsze, abyśmy nie doprowadzili do sytuacji, w której toczy się przeciwko nam postępowanie egzekucyjne. Im szybciej porozumiemy się z wierzycielem, tym większe są nasze szanse na uregulowanie długu na dobrych dla nas warunkach, które w dodatku podlegają negocjacjom. Tym samym wizja egzekucji komorniczej oddali się od nas na dobre, o ile znowu nie dopuścimy do trudnej sytuacji finansowej.

Jak temu zaradzić?

Zajęcie wierzytelności przez komornika wiąże się dla dłużnika z dodatkowymi kosztami i utrudnieniami w życiu. W przypadku egzekucji komorniczej budżet domowy jest poza naszą kontrolą – nie dość, że nie możemy decydować o przeznaczeniu naszej wypłaty, dodatkowo musimy pokryć koszty sądowe i egzekucyjne. Zanim jednak do tego dojdzie, dłużnik ma wiele szans na wyprostowanie swojej sytuacji finansowej jeszcze z wierzycielem.

Gdy pomimo wielu prób kontaktu ze strony wierzyciela nie okazujemy chęci współpracy z nim, sprawa kierowana jest do sądu. Dla każdego dłużnika powinna to być ostateczność, ponieważ obecnie windykacja daje wiele możliwości negocjacji i ugodowego rozwiązania problematycznej sytuacji, a tym samym – wyjścia z długów. Podejmując rozmowę z windykatorem, możemy uniknąć dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem postępowania przez sąd i komornika, czy karnymi odsetkami.

Leszek Jurkiewicz, Dyrektor Pionu Strategii Windykacyjnych z BEST S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: PIT 2018: należy ci się zwrot podatku za ubiegły rok, a skarbówka go nie odda. Jak to możliwe? - Strefa Biznesu

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michael Recio
Jestem biznesmenem i pracuję tylko z uczciwymi ludźmi, takimi jak ja. Spotykam się z pożyczkodawcą w Internecie, a jego nazwisko brzmi Theodore, uznałem go za godnego zaufania, więc mu zaufałem. Właśnie dzisiaj udowodnił mi swoją uczciwość, dostałem pożyczkę na moje konto, więc przyjaciele i rodzina, i przedstawiam ci Theodora, dobrego człowieka, który pomaga w pożyczce na pożyczkę biznesową i osobistą. Wyślij do niego e-maila na adres e-mail: [email protected]
G
Gość
W dniu 20.03.2018 o 12:27, Gość napisał:

Ale jak można w dzieijszych czasach jeszcze doprowadzic do sytuacji, ze komornik wchodzi na konto, skoro windykatorzy, nawet best, dają opcje rozkładania długu itd? 

No właśnie a ludzie myślą że jak nie odbiorą telefonu to dlug sam zniknie. A jednak lepiej z windykatorem coś ugrac niż potem męczyć się i większą kasę dawać na komornika.

A
Alek

Ja wychodzę z założenia, że każdy dług trzeba oddać. Można tylko sobie pluć potem w brodę, że się nie zająłem tym wczesniej, nie ugrałem czegoś z best.

K
Karamo
Każdy nieoddany dług w banku to większe koszty dla nas wszystkich, którzy mają kredyty, bo banki musza sobie jakos radzić ze stratą. Dlatego nie toleruję ludzi, którzy nie oddają pieniędzy i uciekają od odpowiedzialnosci za zaciągnięte długi
G
Gość

Racja,  w sumie niezłe wyjście z tym BEST :D

G
Gość

Tak, trzeba o tym publicznie mówić, że udawanie, że sie nie ma długow do niczego nie prowadzi, a jeszcze pogarsza naszą sytuację. Jak się odbierze telefon od best, to nic się nie stanie, a jest szansa wyjścia na prostą. Każdy dług trzeba przeciez spłacić

 

G
Gość
W dniu 20.03.2018 o 05:02, Gość napisał:

Idą na rękę ?. Nich mi pan pójdzie na rękę i zejdzie z mojej nogi.  Tak wygląda to w rzeczywistości.

Ale jak można w dzieijszych czasach jeszcze doprowadzic do sytuacji, ze komornik wchodzi na konto, skoro windykatorzy, nawet best, dają opcje rozkładania długu itd? 

G
Gość
W dniu 19.03.2018 o 15:34, Magda napisał:

 Aczy ktoś kiedyś miał coś do czynienia z BEST? Tak się naczytałam, że oni ida na rękę i rozkładają na raty, a mi wczesniej firma pozyczkowa nie chciała tego tak rozłożyć, że się zastanawiam

Idą na rękę ?.

 

Nich mi pan pójdzie na rękę i zejdzie z mojej nogi.  Tak wygląda to w rzeczywistości.

G
Gość

ale bzdury

g
ggg
W dniu 19.03.2018 o 15:34, Magda napisał:

 Aczy ktoś kiedyś miał coś do czynienia z BEST? Tak się naczytałam, że oni ida na rękę i rozkładają na raty, a mi wczesniej firma pozyczkowa nie chciała tego tak rozłożyć, że się zastanawiam

 

Tak, i to jest prawda.

R
Rafi

Ja nie miałem jeszcze takiej sytuacji, ale to chyba trzeba być niepoważnym, żeby nie wziąć oferty, którą wierzyciel ci proponuje? Skoro masz dług i dzwoni do ciebie best i proponuje rozłożenie go na raty, no to nic, tylko brać, jak dla mnie.

M
Magda

 Aczy ktoś kiedyś miał coś do czynienia z BEST? Tak się naczytałam, że oni ida na rękę i rozkładają na raty, a mi wczesniej firma pozyczkowa nie chciała tego tak rozłożyć, że się zastanawiam

A
Anna
Mam wrażenie że wielu z nas zapomina o tym , że pożyczone pieniądze trzeba oddać. I nie może nas dziwić, że ktoś się zgłasza po spłatę tego. Gdyby tego nie było, gdyby wierzyciele, windykacja, best i inne nie działały tak jak działają, to byśmy daleko nie zaszli.
L
Lorek

Tak to możliwe, że jak się nie spłaca długów, to potem są same problemy. Dobrze, że Best o tym mówi, bo może zmieni to świadomość ludzi. Nawet znajomi znajomym nie oddają pieniędzy.

A
Alan
Każdy zawsze czeka z utęsknieniem na ten zwrot podatku, głupio gdyby taka drobnostka miała stanąć na przekodzie. Lepiej się dogadac z wierzycielem, w końcu zwrotem podatku tez można splacic długi :D
Wróć na i.pl Portal i.pl