Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS znalazł kandydata na prezydenta Lublina. To miejski radny

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Robert Derewenda, radny miejski PiS i dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej ma być kandydatem tego ugrupowania na prezydenta Lublina. Tak zdecydował we wtorek Komitet Polityczny PiS.

Lubelski zarząd wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości przesłał do centrali partyjnej listę trzech rekomendowanych kandydatów na prezydenta Lublina. Figurowały na niej nazwiska Zbigniewa Wojciechowskiego, wicemarszałka województwa lubelskiego, Bartłomieja Bałabana, członka zarządu województwa oraz Roberta Derewendy, radnego miejskiego PiS z Lublina oraz dyrektora lubelskiego oddziału IPN. We wtorek partyjna centrala zatwierdziła kandydaturę tego ostatniego. Według nieoficjalnych doniesień, miał ją forsować szef lubelskich struktur PiS Przemysław Czarnek.

Wcześniej wydawało się, że PiS do rywalizacji o ratusz wystawi Jarosława Stawiarskiego, marszałka woj. lubelskiego, ale ten ma wystartować do sejmiku województwa.

Robert Derewenda ma 47 lat, pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego. Jest wykładowcą w Katedrze Źródłoznawstwa, Archiwistyki i Dydaktyki Historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W przeszłości był nauczycielem historii oraz wiedzy o społeczeństwie w Prywatnej Szkole im. Królowej Jadwigi w Lublinie oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica. W 2001 roku ukończył studia historyczne na KUL, sześć lat później uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Prace dyplomowe poświęcił Ruchowi Światło-Życie (zwanemu potocznie "oazą"), którego jest członkiem. Od stycznia 2022 roku piastuje stanowisko dyrektora lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

W 2018 r. z pierwszego miejsca na listach Prawa i Sprawiedliwości (nie należy do tej formacji) skutecznie ubiegał się o mandat radnego miejskiego z Lublina. W okręgu nr 5 (obejmującym Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyznę, Tatary oraz Ponikwodę) otrzymał 2860 głosów.

Podczas rządów PiS często gościł w "Wiadomościach" TVP, gdzie występował jako ekspert. Był także doradcą b. ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka. Uczestniczył w przygotowywaniu programu szkolnego przedmiotu historia i teraźniejszość.

Wiemy już, że o reelekcję będzie walczył się rządzący od 2010 roku Lublinem Krzysztof Żuk, wiceprzewodniczący lubelskiej Platformy Obywatelskiej. Do wyborów stanie jednak pod egidą własnego komitetu, który został zarejestrowany w ub. tygodniu. Swój start zapowiedział także pisarz Marcin Wroński (bezpartyjny), autor poczytnej serii kryminałów o komisarzu Zydze Maciejewskim. Akcja większości z nich osadzona jest w przedwojennym Lublinie. Do walki o fotel prezydenta Lublina przymierza się także Konfederacja i w tym kontekście wymienia się Bartłomieja Pejo, posła i lidera tej partii na Lubelszczyźnie. Nad posłaniem do boju własnego kandydata zastanawia się Polski 2050. W tym wypadku mówi się o Wojciechu Wołochu (wicewojewodzie lubelskim), ale żadne rozstrzygnięcia w tej sprawie póki co nie zapadły.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Dwa tygodnie później, w miejscach gdzie za pierwszym podejściem nie wybrano wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast wyborcy ponownie pójdą do urn.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski