Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS ma plan na wybory po nowemu. Czy to dobry pomysł

Sławomir Skomra
TAK Artur Soboń,poseł PiS, były samorządowiecKwestia okręgów wyborczych i odejścia od jednomandatowych okręgów wyborczych jest częścią dużo szerszej propozycji zmian w ordynacji wyborczej. Nie da się nie zauważyć, że zaproponowane zmiany są proobywatelskie i sprzyjające samorządowej opozycji. Widać też, że nad zmianami pracowali doświadczeni samorządowcy, zwłaszcza ci, którzy skosztowali życia w opozycji. Najistotniejszym problemem dziś do rozwiązania jest fakt, że jednomandatowe okręgi wyborcze nie odzwierciedlają w pełni preferencji i wyborów obywateli. Proszę zauważyć, że w JOW-ach kandydaci komitetu mogą otrzymać 30 procent głosów, a ów komitet i tak może nie mieć ani jednego reprezentanta w radzie gminy. Dzieje się tak właśnie przez JOW-y. Wybory proporcjonalne zapewnią właśnie obecność radnych opozycyjnych w radzie. A to jest główny ból samorządu. Wójt, burmistrz czy prezydent jest w stanie całkowicie podporządkować sobie radę. Głos opozycji nie jest w ogóle słyszalny. W samorządach, gdzie funkcjonują JOW-y dzieje się tak właśnie przez sposób wyboru radnych, przez fakt, że opozycja nie dostaje się do rady. Dlatego zmiany ordynacji wyborczej należy potraktować jako zapewnie opozycji wobec wójta czy burmistrza miejsc w radzie gminy. To także sposób na zapewnienie praw opozycji w - wcale nie małych - społecznościach. Krytycy przedstawionego przez nas rozwiązania powinni uważniej przyjrzeć się sytuacji w JOW-ach, przeanalizować ją i wziąć pod uwagę prawa opozycji w samorządzie i jej obecność w radach.
TAK Artur Soboń,poseł PiS, były samorządowiecKwestia okręgów wyborczych i odejścia od jednomandatowych okręgów wyborczych jest częścią dużo szerszej propozycji zmian w ordynacji wyborczej. Nie da się nie zauważyć, że zaproponowane zmiany są proobywatelskie i sprzyjające samorządowej opozycji. Widać też, że nad zmianami pracowali doświadczeni samorządowcy, zwłaszcza ci, którzy skosztowali życia w opozycji. Najistotniejszym problemem dziś do rozwiązania jest fakt, że jednomandatowe okręgi wyborcze nie odzwierciedlają w pełni preferencji i wyborów obywateli. Proszę zauważyć, że w JOW-ach kandydaci komitetu mogą otrzymać 30 procent głosów, a ów komitet i tak może nie mieć ani jednego reprezentanta w radzie gminy. Dzieje się tak właśnie przez JOW-y. Wybory proporcjonalne zapewnią właśnie obecność radnych opozycyjnych w radzie. A to jest główny ból samorządu. Wójt, burmistrz czy prezydent jest w stanie całkowicie podporządkować sobie radę. Głos opozycji nie jest w ogóle słyszalny. W samorządach, gdzie funkcjonują JOW-y dzieje się tak właśnie przez sposób wyboru radnych, przez fakt, że opozycja nie dostaje się do rady. Dlatego zmiany ordynacji wyborczej należy potraktować jako zapewnie opozycji wobec wójta czy burmistrza miejsc w radzie gminy. To także sposób na zapewnienie praw opozycji w - wcale nie małych - społecznościach. Krytycy przedstawionego przez nas rozwiązania powinni uważniej przyjrzeć się sytuacji w JOW-ach, przeanalizować ją i wziąć pod uwagę prawa opozycji w samorządzie i jej obecność w radach. Małgorzata Genca
Sejm już zajmuje się projektem zmian w ordynacji wyborczej autorstwa posłów PiS.

Po miesiącach czekania od pierwszych zapowiedzi partia rządząca w końcu przedstawiła swoje propozycje. I jak można się było spodziewać, od razu wzbudziły one duże kontrowersje.

Zmian proponowanych przez PiS jest dużo. Na przykład: obowiązkowe wprowadzenie budżetów obywatelskich w gminach.

Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie dwukadencyjności w samorządach. Czyli wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast będą mogli rządzić tylko dwie kadencje pod rząd. Wbrew obawom ta zasada nie będzie działała wstecz i dwukadencyjność zacznie być liczona od 2018 r.

PiS chce też zakazu jednoczesnego kandydowania do różnych organów samorządu. Czyli jeśli ktoś bierze udział w wyścigu o fotel burmistrza, to nie będzie mógł kandydować na miejskiego radnego.

Ma się też zmienić samo głosowanie. Dziś , aby oddać głos na karcie wyborczej w okienku przy nazwisku kandydata trzeba postawić znak X lub krzyżyk. Po zmianach mogą to też być inne znaki z krzyżującymi się liniami, jak np. hasztag #.

W każdym lokalu wyborczym mają być kamery, nad głosowaniem ma czuwać więcej niż jedna komisja wyborcza. Jedna grupa osób ma przeprowadzać głosowanie, a druga liczyć głosy.

Duże kontrowersje, zwłaszcza ze strony zwolenników Pawła Kukiza, budzi pomysł rezygnacji z jednomandatowych okręgów wyborczych. Jednak tylko tych funkcjonujących w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, ale nie będących powiatami.
Przypomnijmy, że JOW-y to sztandarowy postulat Kukiz ‘15.

Jednak nie tylko ten klub parlamentarny krytykuje rozwiązania przedstawione przez PiS. Równie nieprzychylnie mówią o nich politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Co więcej niedawno projekt zmian oceniła Państwowa Komisja Wyborcza. Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW skrytykował nowe rozwiązania.

- Przepisy dotyczące zmian w Kodeksie Wyborczym przygotowane zostały przez osoby, które w ogóle nie mają pojęcia jak w praktyce wyglądają wybory, jak w praktyce wygląda praca w PKW - podkreślił Hermeliński. - To tak, jakby przepisy układał mały Kazio - dodał.

Otwarcie Skende Shopping w Lublinie: Wielu klientów zainteresowanych promocjami [ZDJĘCIA, WIDEO]
Druga Dycha do Maratonu 2017. Wystartowało ponad 1500 osób. Oglądaj ZDJĘCIA BIEGACZY (cz. I)
Lubelskie VIP-y w charytatywnym spektaklu "Siedem razy Lublin" (ZDJĘCIA)
Zaginieni z woj. lubelskiego. Policja prosi o pomoc. Czy rozpoznajesz te osoby? (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski