Piramida w Rapie. Jedyny taki obiekt w regionie! To grobowiec rodziny von Fahrenheid (zdjęcia)

(mck)
Grobowiec rodziny von Fahrenheid, znany jako Piramida w Rapie zostanie uratowany! Ponad dwa lata trwał ciężki i absorbujący okres przygotowań. W końcu się udało.
Grobowiec rodziny von Fahrenheid, znany jako Piramida w Rapie zostanie uratowany! Ponad dwa lata trwał ciężki i absorbujący okres przygotowań. W końcu się udało. RDLP
Grobowiec rodziny von Fahrenheid, znany jako Piramida w Rapie zostanie uratowany! Ponad dwa lata trwał ciężki i absorbujący okres przygotowań. W końcu się udało.

Aby zobaczyć piramidy, nie trzeba wyjeżdżać do Egiptu czy do Ameryki Południowej. Choć z pewością podobny obiekt w Rapie - wsi w powiecie gołdapskim - nie robi takiego wrażenia, to niewątpliwie jest piramidą. Grobowiec rodziny von Fahrenheid Już niebawem zostanie udostępniony turystom. Od lipca tego roku trwał remont, natomiast ponad dwa lata zajął okres przygotowań do odnowienia obiektu.

Czytaj też: Piramida w Rapie. Naukowcy zbadali unikalny zabytek (zdjęcia)

Już teraz możecie wybrać się w wirtualną podróż po budynku. Zobaczcie go na zdjęciach!

Jeżeli chcesz zwiedzić Podlasie i nie ograniczać się do najpopularniejszych atrakcji wymienionych w każdym przewodniku turystycznym, ta lista jest dla Ciebie. Zobacz, co warto u nas zobaczyć.Więcej magicznych miejsc na Podlasiu znajdziesz tutaj: Magiczne miejsca na Podlasiu. Ciekawe, niezwykłe, tajemnicze. 18 miejsc w Podlaskiem, które musisz odwiedzićOpuszczone miejsca na Podlasiu. Fabryki, domy, budynki gospodarcze (zdjęcia)

Magiczne miejsca na Podlasiu cz. II. Niezwykłe, ciekawe, taj...

Przejdź dalej, aby poznać 20 niezwykłych, magicznych miejsc w Podlaskiem i poznać ich krótką historię oraz charakterystykę.

Magiczne miejsca w województwie podlaskim. Co warto zwiedzić...

Piramida w Rapie - grobowiec rodziny von Fahrenheid. Historia obiektu

Piramida w Rapie to zbudowany w 1811 (wg innych źródeł w 1808 albo 1795) w mazurskiej wsi Rapa grobowiec rodzinny pruskiego rodu baronów von Fahrenheid, zaprojektowany przez bliżej nieznanego architekta. Często uważa się, że jest nim Bertel Thorvaldsen, jednak nie ma jednoznacznych dowodów na poparcie tej tezy. Charakterystyczną cechą budowli jest kształt, przypominający starożytne egipskie piramidy.

Starożytnym Egiptem zainteresował się właściciel majątku w Rapie, baron Friedrich von Fahrenheid. Był on zapalonym kolekcjonerem dzieł sztuki i mecenasem artystów. Ukończył uniwersytet w Królewcu, gdzie słuchał wykładów samego Immanuela Kanta. Podczas podróży po Europie odbywanej na początku XIX wieku zetknął się w Paryżu z modną wówczas, po wyprawie egipskiej Napoleona, egiptologią. Zafascynowany opowieściami o posiadających niezwykłe właściwości, monumentalnych piramidach postanowił zbudować podobną w swoim majątku. Przeznaczeniem tej budowli miało być przechowywanie doczesnych szczątków Fahrenheidów, a panujące w niej warunki miały sprzyjać mumifikacji ciał. Przyjmuje się, lecz nie jest to prawda, że budowę grobowca powierzono Thorvaldsenowi, którego mecenasami byli Fahrenheidowie[potrzebny przypis] – ozdobił on rzeźbami m.in. park ich dworu w Rapie i pałacu w Bejnunach.

Piramida w Rapie w podaniach i legendach

Tak niezwykła w kształcie budowa obrosła na przestrzeni lat w kilka legend dotyczących jej powstania i historii. Jedna z opowieści głosi, jakoby powracający z podróży baron zastał martwymi siedmioro członków swojej rodziny i dla nich zbudował grobowiec w kształcie piramidy. Według tego podania, w czasie peregrynacji Friedricha miało dojść do niesnasek w rodzinie. Na wieść o rychłym powrocie męża, pani Fahrenheid zorganizowała obiad mający doprowadzić do pojednania między zwaśnionymi kuzynami. W trakcie obiadu doszło do tragedii – wszyscy biesiadnicy zatruli się śmiertelnie grzybami. Historia ta jest z pewnością nieprawdziwa – wprawdzie niektórzy z domniemanych uczestników obiadu rzeczywiście zostali pochowani w piramidzie, jednak o wiele lat później. Np. Johann Friedrich von Fahrenheid w 1834 roku, a Wilhelmine von Fahrenheid, organizatorka obiadu, w 1847 roku.

Inna, współcześniejsza już legenda, opowiadana przez niektórych okolicznych mieszkańców dotyczy braku głów u pochowanych. Według niej, w czasach, gdy grobowcem nikt się już nie opiekował, zaraza zabiła całe bydło w okolicy. Ludzie mieli podejrzewać, że leżące w piramidzie zwłoki są złymi marami, gdyż się nie rozkładają, i to one spowodowały pomór. Chcąc zwalczyć złe moce pozbawiono ciała głów. W istocie najprawdopodobniejsze jest, że zbezczeszczenie zwłok dokonało się podczas dewastacji dokonanej przez czerwonoarmistów w 1945 roku.

Nieopodal Rapy, w Zakałczu Wielkim znajduje się inny grobowiec, w którym spoczywające zwłoki również uległy mumifikacji i pozbawione zostały głów

Muzeum Wojska w Białymstoku. Zabytkowy wojskowy Star wrócił po renowacji w Poznaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Piramida w Rapie. Jedyny taki obiekt w regionie! To grobowiec rodziny von Fahrenheid (zdjęcia) - Gazeta Współczesna

Wróć na i.pl Portal i.pl