Piotr Zaremba: Przedterminowe wybory parlamentarne 2019....

  Piotr Zaremba: Przedterminowe wybory parlamentarne 2019. Jarosław Kaczyński rozstrzyga jeden z najtrudniejszych dylematów w swoim życiu

  Piotr Zaremba

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jarosław Kaczyński rozstrzyga jeden z najtrudniejszych dylematów w swoim życiu. Zaryzykować przedterminowe wybory czy pójść bardziej utartą koleiną. Jeśli wybierze jedno lub drugie, nie będzie nigdy wiedział, czy wybrał lepiej.
  W teorii do końca tego tygodnia Jarosław Kaczyński powinien podjąć decyzję, czy PiS pójdzie na przedterminowe wybory. Obłożony szczegółowymi społecznymi badaniami zamknie się w swoim gabinecie na Nowogrodzkiej, żeby rozstrzygnąć, czy warto ryzykować.

  Piszę w teorii, bo wszyscy przecież pamiętają, jak przewlekały się medytacje nad wymianą Beaty Szydło na kogoś innego na fotelu premiera. Tu jednak są dwa istotne ograniczenia czasowe. Po pierwsze, prezes będzie miał w najbliższym czasie operację nogi. Po drugie, jeśli ten obóz spróbuje rozwiązać parlament, w którym ma samodzielną większość, jest związany terminami.

  Dramatyczne wybory już były


  Żeby to zrobić, trzeba skorzystać z przepisu konstytucji, który pozwala skrócić kadencję Sejmu i Senatu z powodu nieprzyjęcia przez cztery miesiące budżetu. Te cztery miesiące mijają 27 stycznia. Kilka dni wcześniej prace nad ustawą budżetową podejmuje Senat, więc formalnie można je przewlec tak, żeby pretekst był skuteczny. Oczywiście trzeba by to jeszcze uzgodnić z prezydentem Andrzejem Dudą, bo to on i tylko on może podjąć taką decyzję.

  Nie wiadomo, co postanowi Kaczyński. Ma w pamięci dwa przypadki. Na początku roku 2006 PiS, wtedy u szczytu notowań, nie zdecydował się na szybsze wybory, choć miał do dyspozycji ten sam pretekst. Wygrała podobno obawa braci Kaczyńskich przed nadmiernym wzmocnieniem premiera Marcinkiewicza, który musiałby być twarzą kampanii. Choć także opór wielu członków kierownictwa PiS, którzy mieli własne, partykularne powody, aby się obawiać nowego rozdania.

  Tę historię rozpatruje Kaczyński zapewne w kategoriach straconych szans. Miał szanse na uzyskanie samodzielnej większości, ale z niej nie skorzystał. Z kolei jednak decyzja o przedterminowym rozwiązaniu parlamentu z jesieni 2007 zakończyła się przegranymi wyborami i oddaniem władzy Platformie Obywatelskiej. Oczywiście w kompletnie innych warunkach została podjęta. Wtedy po starciu z koalicjantami: Samoobroną i LPR, naprawdę nie dawało się rządzić. Teraz rządzić można do jesieni bez przeszkód. Tym bardziej jednak uruchamia się bariera psychiczna. Po co ryzykować?

  PiS byłoby faworytem tej wcześniejszej kampanii, ale gdyby zabrakło mu - powiedzmy - kilku procent do samodzielnej większości, z pewnością pojawiłoby się poczucie: nie trzeba było niepotrzebnie ryzykować. Kaczyński byłby postrzegany jako sprawca falstartu (choć wcale nie jest powiedziane, że w normalnym terminie byłoby lepiej). Mógłby też obwiniać sam siebie, że się pospieszył.

  Kłopoty z uzasadnieniem


  Dochodzą do tego kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego uzasadnienia. Całkiem niedawno PiS zaprzeczało, że choćby w teorii rozważa taki scenariusz. Co się więc zmieniło? Te zaprzeczenia mogły wynikać z obaw przed tym scenariuszem, a mogły z chęci uzyskania efektu zaskoczenia. Ale czym innym jest praktyczne uzasadnienie, a czym innym konieczność wymyślenia państwowotwórczego pretekstu.

  Używać zwłoki w pracach nad budżetem, który będzie przedstawiany jako spełnienie marzeń Polaków? Ale przecież żadna realna trudność się nie pojawi. Opozycję można piętnować, ale trudno się powoływać na jej obstrukcję. Nie ma ona takich możliwości. Nawet połączenie wyborów parlamentarnych i europejskich, na co można by wskazywać jako na okazję do oszczędności, nie wchodzi w grę. Te drugie czekają nas w maju. Wybory przyspieszone musiałyby się odbyć w marcu.

  Gdy dodać do tego niezbyt dla Kaczyńskiego przyjemny moment rozmów z Andrzejem Dudą, scenariusz traci powaby. A przecież politycznie jest dużo racjonalniejszy niż trwanie tego parlamentu do końca kadencji.

  Samospełniająca się przepowiednia


  Wiele już powiedziano o niewygodzie, jaką stwarzają wybory europejskie przed parlamentarnymi. Z jednej strony to okazja do wzmocnienia pozycji liberalno-lewicowej opozycji. Będzie ona szermować przestrogami przed polexitem, a w tych wyborach wielkomiejski elektorat może być bardziej zmobilizowany. Zarazem wybory do europarlamentu to okazja do zabłyśnięcia prawicowego antyeuropejskiego bloku. Jego zarysy już widać, ale debata nad relacjami z Brukselą to okazja do zadania PiS paru celnych sztychów.
  « 2

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panu dziennikarzowi się coś cmi w zwojach..To czego nie życzę sobie, Polsce i Polakom

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  to powrotu do władzy niemieckiego knypka (169 W KAPELUSZU) Donalda Tuska, Grasia (wyjątkowo podejrzana persona ) i
  To czego nie życzę sobie Polsce i Polakom to powrót mniemieckiego knypka ( 169 w...rozwiń całość

  to powrotu do władzy niemieckiego knypka (169 W KAPELUSZU) Donalda Tuska, Grasia (wyjątkowo podejrzana persona ) i
  To czego nie życzę sobie Polsce i Polakom to powrót mniemieckiego knypka ( 169 w kapeluszu d. Tuska), Grasia ( bardzo podejrzana persona) i POzostałych kapciowych. Tusk MUSI odpowiedziec Polakom na pytanie o jego związki że STASI, finansowaniu KLD przez Niemcy, układanie się z p. Putinem przeciw Prezydentowi RP, odpowiedzieć za zajumane OFE i co najmniej 250 MILIARDÓW z vat , afery, celowe podkopywanie suwerennosci gospodarczej i politycznej Polski itd itp. Jest tego sporo.
  Prawi i Sprawiedliwi dokonują sanacji Rzeczpospolitej, wbrew tej sprzedajnej, antypolskiej bandzie wiszącej u niemieckiej bądź rosyjskiej klamki dla których Narod, Polska, Ojczyzna jest niczym. Oby Zjednoczone Prawica mogla jak najdłużej rządzić Państwem dla dobra Polski i Polakow zrobic przekop Mierzei, wybudowac centralne lotnisko, elektrownie atomowa i dalej prowadzić prospoleczna i pro państwowa polityce dla dobra nas wszystkich. Nie każdy jest taki tępy i pełen złej woli jak Adam Caryca, ksynox, patriota ( ewidentnie agentura) itd.
  Tusk zlodzieju, tepaku won z mojej Ojczyzny! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasienka, pogarsza ci się

  twoje urojenia przerażają (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  zacznij się leczyć albo zmień lekarza


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podaj choć jeden przykład

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  i wymień "moje urojenia" Czy napisałam cokolwiek niezgodnego z prawdą na temat Tuska poczynając od jego mikrego wzrostu? Nie brał forsy od Niemcow na KLD?, nie zajumal 250 miliardów vat i OFE?...rozwiń całość

  i wymień "moje urojenia" Czy napisałam cokolwiek niezgodnego z prawdą na temat Tuska poczynając od jego mikrego wzrostu? Nie brał forsy od Niemcow na KLD?, nie zajumal 250 miliardów vat i OFE? Jest ewidentnie za to odpowiedzialny. Czy zrobił cokolwiek pożytecznego dla Polski i Polaków, a nie dla swojej zalosnej wspartej otwarcie przez Niemcy karierki? Obsypany niemieckimi nagrodam, wywindowany na stanowisko w ue. Kłamał i oszukiwać do ostatniej chwili nawet was - własny oglupialy od propagandy elektorat. Wymień proszę choć jeden przykład! Przeczytaj także "Niebezpieczne związki Donalda Tuska" znakomitego dziennikarza śledczego red. Sumlinskiego i zazadaj od Tuska jak i ja odpowiedzi na postawione tam pytania. Nie wywinie sie od odpowiedzi. Nie chcesz aby Polska rozwijała sie tak wspaniale jak przez ostatnie 3 lata? Nie chcesz portu w Elblagu, centralnego lotniska konkurujacego z tym niemieckim szajsem - deutsch wirtshaft pod Berlinem? Nie chcesz niezaleznosci energetycznej i zrównoważonego racjonalnego rozwoju.. To pluj dalej bo tylko na to cie stac.
  Otrzasnijcie się wreszcie ludzie... To jest Polska, nasza Ojczyzna a nie niemiecko rosyjski folwark, po którym kazda agentura może skakać jak chce.Czy nie razi cię że prezydent stolicy mówi po co nam centralne lotnisko skoro jest w Berlinie a vice prezydent żałuję że nie ma dziecka za swoim homoseksualnym "partnerem"?. Nie razi cię, że prezes sn i inne OTUA jazdza na wyprzodki skarżyć się do Niemców tych samych którzy wyrządził nam tyle nieludzkich szkod? Nie razi cię, że twoim mózgiem steruje propaganda niemieckich wydawców mających za sobą nazistowska przeszlosc? Wspieranych przez rodzimych zdrajcow? Mnie razi i to bardzo.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jeden przykład? proszę bardzo

  "układał się z Putinem przeciwko prezydentowi RP" (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  masz jakieś dowody? tylko proszę nie te z konferencji podkomisji Antoniego


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  poproszę bardzo

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  nie widzę żadnych przeszkód aby tłumaczka ( nawiasem mówiąc Dukaczewska po mezu) złożyła zeznania o treści rozmów z p. Putinem zamiast się bronić rekami i nogami przeciw zeznaniom, a Tusk nie...rozwiń całość

  nie widzę żadnych przeszkód aby tłumaczka ( nawiasem mówiąc Dukaczewska po mezu) złożyła zeznania o treści rozmów z p. Putinem zamiast się bronić rekami i nogami przeciw zeznaniom, a Tusk nie opowiadał bajek , że na molo pokazywał p. Putin owi gdzie biega ( konfrontuj: Sikorski), a także, ze przed kwietniem 2010 nie prowadził swoimi ludźmi potajemnych rozmów poz plecami Prezydenta na temat rozdzielenia wizyt o czym kancelaria Prezydenta RP dowiedziała się ze zdumieniem prawie w ostatniej chwili, na dowód czego są oficjalne pisma. Żądam także od Tuska odpowiedzi na pytanie z jakich powodów wyszedł poza swoje kompetencje i oddał śledztwo Rosjanom wg niekorzystnej dla Polski formuly, a jego kapciowi pozwolili wbrew prawu wtargnac Komorskiemu do Pałacu Prezydenckiego i gmerac w kancelarii. Wszystko to są sprawy znane od miesiecy. Jeszcze cos? Czekam.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tłumacz nie składa zeznań w żadnym normalnym kraju

  Wizyt nie rozdzielano, bo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Putin nigdy nie zamierzał spotkać się z Lechem Kaczyńskim.
  Śledztwo prowadzi to państwo, na którego terytorium doszło do katastrofy, więc nie było czego oddawać. To elementarz prawa...rozwiń całość

  Putin nigdy nie zamierzał spotkać się z Lechem Kaczyńskim.
  Śledztwo prowadzi to państwo, na którego terytorium doszło do katastrofy, więc nie było czego oddawać. To elementarz prawa międzynarodowego. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdura

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  bzdura

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Knypek zbudował "swoje imperium" kłamstwa i miernot.

  Adrian Caryca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Manekiny prezesa: chciwa, zakłamana, prymitywna zgraja karierowiczów bez pomysłu na politykę, tępa do bólu, bezczelna, arogancka rozpadnie się gdy tylko ich chlebodawca się zwinie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Strach przed Ryżym Oszutem.

  Paweł Kowal -DSEG (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  A Schetyniak bardziej nienawidzi Tuska niż kaczora. Stąd tak łagodne traktowanie i brak ataku na złodziejskich pisiorów. A niech gnębią Donalda.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkodnika niedługo piekło pochłonie

  patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  i dobrze, to jest proruska opcja

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeśli rzeczywiście Kaczyński może mieć dylemat ( w co osobiście wątpię ) to.....

  xymox (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  ....tylko dlatego, że ktoś mu ( z małej litery ) przypomniał o pewnej konferencji prasowej Merkel i Marcona. Na tej konferencji dziennikarz zapytał czy jeśli zostanie wybrany następca Tuska to...rozwiń całość

  ....tylko dlatego, że ktoś mu ( z małej litery ) przypomniał o pewnej konferencji prasowej Merkel i Marcona. Na tej konferencji dziennikarz zapytał czy jeśli zostanie wybrany następca Tuska to możliwe jest aby kraje UE zezwoliły na szybsze zakończenie pracy przewodniczącego by mógł włączyć się w jesienną kampanię wyborczą w Polsce. Odpowiedzieli, że nie widzą przeszkód.

  Z drugiej strony Kaczyński doskonale pamięta rok 2007. Świetne wyniki sondaży spowodowały, że geniusz polityczny braci Kaczyńskich podpowiedział potrzebę wcześniejszych wyborów. No i przerżnęli na 8 lat.

  Kaczyński zaryzykuje normalny tryb wyborczy w Polsce. Ostatnie wybory samorządowe miały być bułeczką z masłem. Okazały się klapą w miastach i miasteczkach. Inaczej niż media i PIS uważają, mieszkańcy głosowali na kandydatów nie dlatego , że mieli jakiś super program wyborczy. Głosowali jak w 1989 roku. Przeciw władzy centralnej. Tego się Kaczyński może naprawdę obawiać. Sondaże należy traktować z rezerwą i Kaczyński o tym wie. W 2007 roku przekonał się o tym boleśnie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieszczęsliwy człowiek

  wotan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Piotr Zaremba ciągle jeszcze nie umie zrozumieć, że jest za słabym dziennikarzem, żeby zostać przyjętym do Gazety.Wyborczej. Dlatego lansuje bajki tego medium, że PiS myśli o przedterminowym...rozwiń całość

  Piotr Zaremba ciągle jeszcze nie umie zrozumieć, że jest za słabym dziennikarzem, żeby zostać przyjętym do Gazety.Wyborczej. Dlatego lansuje bajki tego medium, że PiS myśli o przedterminowym wyborach. Liczy, że jak PiS przegra, w GW go docenią. No, bo przecież tak starał się PiS-owi szkodzić od początku jego rządów. A w Gazecie Wyborczej trzeba po prostu płynnie mówić po polsku i znać kilka języków obcych. Ta bariera nie dla wszystkich jest do przeskoczenia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lewactwo to choroba psychiczna

  Krystian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 12


  Gdyby nie PiS , niemieckie pachołki z pelo i inne śmiecie komunolewackie przez kolejne 4lata doprowadziły by ten kraj do zagłady , osiągi lewaczkuw wiek emerytalny 67moze70lat ,wyprzedawanie za...rozwiń całość


  Gdyby nie PiS , niemieckie pachołki z pelo i inne śmiecie komunolewackie przez kolejne 4lata doprowadziły by ten kraj do zagłady , osiągi lewaczkuw wiek emerytalny 67moze70lat ,wyprzedawanie za bezcen polskich fabryk zniszczenie kopalń,hut,stoczni ,10000emerytury ubekom 80zl na dziecko czeba być idiotom do potęgi żeby głosować na pachołków lewackich ,idźcie bronić dziki zoofile
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Samorozwiązanie

  Karwin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Jedna nieścisłość w analizie. Prezesa nie ograniczaja terminy. Wniosek o samorozwiązanie Sejmu można zgłosić w każdej chwili. To zagranie win-win. Jeżeli opozycja poprze zachowa się jak karp...rozwiń całość

  Jedna nieścisłość w analizie. Prezesa nie ograniczaja terminy. Wniosek o samorozwiązanie Sejmu można zgłosić w każdej chwili. To zagranie win-win. Jeżeli opozycja poprze zachowa się jak karp głosujący za przyspieszeniem wigilii. Jak zagłosuje przeciw, ośmieszy się. Przez trzy lata głosić, że każdy dzień rządów PiS-u dłużej to katastrofa dla Polski i nie dopuścić do skrócenia jego rządów? To ośmieszenie, z którego nie podniesie się przez wiele miesięcy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Intrygi, kłamać, obiecywać, rządzić"-motto prezesa.

  Jarun (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  "Dojna zmiana"bardziej pazerna i zakłamana od złodziejskiej spółki PO/PSL. Jak nie misiewicze, to caryca, cymbały, złodzieje chciwi na stanowiska i kasę. To właśnie "Dobra zmiana" -tylko dla kogo?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kurdupel zbudował rząd kłamczuchów.

  Pinokio i Strażnik Pióra. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  Kłamstwa: !1Zamach smoleński. 2. Wystarczy nie kraść-Glapiński, bank za złotówkę. 3. "Nam się należy-hasło chciwego garkotłuka. Pięta-je*ie su*kę na miesięcznicy. Żalek kpi z chorych dzieci. Brocha...rozwiń całość

  Kłamstwa: !1Zamach smoleński. 2. Wystarczy nie kraść-Glapiński, bank za złotówkę. 3. "Nam się należy-hasło chciwego garkotłuka. Pięta-je*ie su*kę na miesięcznicy. Żalek kpi z chorych dzieci. Brocha spływa kajakiem. Wyszczerzona zołza i reforma szkolnictwa. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Im szybciej odbędą się wybory, tym krócej będziemy się męczyć dobrą zmianą,

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  Kiedy w historii Najjaśniejszej absolwentka po rusycystyce w zarabiała w państwowej instytucji pięć razy więcej od premiera? Tylko za PiS-u. Taka jest skromność i pokora w wydaniu pisiora.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pelagia

  janicek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  gdyby nie PiS to juz od paru lat Polsk bylaby bankrutem a was tepe lemingi stac byloby tylo na szczaw i mirbelki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lewaczek

  Bydlaczek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  W chistori lewaków takich przypadków było mnóstwo odbycie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Tłumy na castingu Miss Warszawy 2019. Jest wśród nich przyszła Miss Polski? [ZDJĘCIA]

  Tłumy na castingu Miss Warszawy 2019. Jest wśród nich przyszła Miss Polski? [ZDJĘCIA]

  Oscary 2019: Polacy wśród gwiazd na czerwonym dywanie. Jak wypadli Kulig, Szyc i Pawlikowski? [ZDJĘCIA]

  Oscary 2019: Polacy wśród gwiazd na czerwonym dywanie. Jak wypadli Kulig, Szyc i Pawlikowski? [ZDJĘCIA]

  Studniówki 2019: Piękne maturzystki, szalona zabawa... Zobaczcie najlepsze ZDJĘCIA

  Studniówki 2019: Piękne maturzystki, szalona zabawa... Zobaczcie najlepsze ZDJĘCIA