Piotr Müller: jest szansa na zatrzymanie mączkarni we Włynkówku (szczegóły)

[email protected]
Piotr Müller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, widzi szansę na zatrzymanie budowy fabryki mączki rybnej we Włynkówku. Stowarzyszenie naciska na wójt Barbarę Dykier. Wójt odpowiada.

- Szansa na zatrzymanie budowy fabryki mączki rybnej pod Słupskiem! - ogłosił na Twitterze i oficjalnym fanpage’u na Facebooku słupszczanin Piotr Müller, wiceminister w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wiceminister zarzuca, że władze gminy Słupsk zbagatelizowały sprawę i kompletnie zignorowały przeprowadzenie rzetelnych konsultacji społecznych. Przy okazji od wiceministra dostało się też władzom Słupska, które - dodajmy - twierdzą, że o budowie nie wiedziały. Wiceminister wytyka prezydentowi Słupska, że „nie wykazał się (jeszcze na etapie decyzji środowiskowej) żadnymi działaniami w celu przyjrzenia się skutkom oddziaływania na nasze miasto”. Piotr Müller informuje, że wraz grupą mieszkańców spotkał się w Warszawie z dyrekcją Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a następnie rozmawiał z wiceministrem środowiska w tym zakresie.

- Zapewniono mnie, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska niezwłocznie złoży wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej dla inwestycji, co po uwzględnieniu przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze będzie podstawą wstrzymania budowy! - oznajmia wiceminister.

Tymczasem przeciwnicy budowy zakładu produkcji mączki i oleju z ryb złożyli w urzędzie gminy pisma, zarówno do Rady Gminy Słupsk, jak i wójta gminy, z żądaniem zajęcia wyraźnego stanowiska w sprawie budowy fabryki we Włynkówku.

„Działając na rzecz mieszkańców gminy Słupsk, stowarzyszenie Gmina Jest Nasza! występuje do Pani z żądaniem zajęcia wyraźnego stanowiska w sprawie „budowy zakładu produkcji mączki rybnej i oleju rybnego na działce 250/3 w miejscowości Włynkówko”.

Wójt Barbara Dykier - zgodnie z żądaniem - opublikowała już odpowiedź ze stanowiskiem w tej sprawie na główniej stronie internetowej gminy.

Pisze w niej, że nie jest organem władzy budowlanej i nie ma możliwości prawnych zatrzymania budowy. Wyjaśnia natomiast, że wydana przez wójta decyzja środowiskowa będzie uchylona, jeśli wyjdą na jaw okoliczności, które deklaracje inwestora stawiają w zupełnie innym świetle. Jednak zdaniem wójt decyzji środowiskowej (potwierdzonej przez organy ochrony środowiska) nie można uchylać pod wpływem emocji.

Wójt jednocześnie zapewnia, że wszelkie zgłaszane argumenty przez wszystkich zainteresowanych będą na etapie wznowionego postępowania analizowane i oceniane.

Barbara Dykier zaznacza, że w dniu wydania decyzji, według posiadanej wiedzy i stanu prawnego, nie można było wydać innej.

Ostatnim elementem stanowiska wójt jest deklaracja, że jest przeciwnikiem inwestycji - jeśli będzie ona naruszać prawo, zagrażać środowisku, a inwestor nie ujawnił wszystkich istotnych dla sprawy informacji:

- Gdyby tak było, to nigdy urząd nie wydałby decyzji środowiskowej. Jednak, nawet gdyby dopiero teraz ujawniły się nowe okoliczności, inwestor nie może mieć pewności co do przyszłej realizacji swojego zamierzenia - oznajmia pani wójt, podkreślając, że „trudno o jaśniej wyrażone stanowisko w sprawie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Piotr Müller: jest szansa na zatrzymanie mączkarni we Włynkówku (szczegóły) - Plus Głos Pomorza

Wróć na i.pl Portal i.pl