Piosenka "Przeżyj to sam" grupy Lombard ma już 40 lat. To był jeden z hymnów w czasach komuny

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 16 lat
Od 40 lat utwór "Przeżyj to sam" jest manifestem wolności. Premiera piosenki Grzegorza Stróżniaka miała miejsce 1 kwietnia 1983 r. Któż z nas choć raz jej nie zaśpiewał? A jak powstawał ten hit? O tym poniżej.

1 kwietnia 1983 r. na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia miał premierę utwór „Przeżyj to sam” Lombardu, śpiewany przez lidera zespołu Grzegorza Stróżniaka.

Tomasz Dereszyński, Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak
Tomasz Dereszyński, Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak Sylwia Dąbrowa

Muzykę do własnego tekstu „Ciche marzenia” Grzegorz Stróżniak skomponował na pianinie podarowanym mu przez rodziców mając zaledwie 16 lat. Jednak to dopiero tekst Andrzeja Sobczaka „Przeżyj to sam” nadał piosence ten szczególny charakter.

Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak
Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak Sylwia Dąbrowa

Utwór kochany jest do dzisiaj przez kolejne pokolenia. Śpiewany na koncertach wciąż porusza Polaków w Polsce i na całym świecie. Sięgają po niego ludzie w różnych ważnych momentach swojego życia. Melodia i tekst tworzą niezwykły klimat. W kontekście trudnych czasów, w których powstawała, zajmuje również szczególne miejsca w sercach opozycjonistów NSZZ Solidarność.

Piosenka "Przeżyj to sam" uważana za jeden z protest songów okresu PRL w Polsce.

Niestety, hit ten po dwóch dniach został zdjęty z emisji przez cenzurę. Został do dziś jednym z największych przebojów zespołu, mimo że nie zaistniał na listach przebojów.

"Przeżyj to sam" - historia utworu

Pierwsza wersja została zarejestrowana przez Lombard w studiu nagraniowym Radia Szczecin. Utwór pojawił się na płycie "Live" wydanej w roku 1983 r. Został uznany za hymn pokolenia. W czasach PRL uważany był za piosenkę antykomunistyczną i był jednym z najważniejszych utworów, który przyczynił się do popularności Lombardu. Tekst utworu powstał w gniewie na ówczesną rzeczywistość i miał pobudzić ludzi do działania.

Lombard obecnie
Lombard obecnie

Wyemitowany w Programie III Polskiego Radia, po dwóch dniach został zdjęty na żądanie cenzury. Prawdopodobnie zniszczono również taśmę. Utwór nie pojawił się na żadnej oficjalnej liście przebojów. „Przeżyj to sam”, w wersji swingowej, umieszczono na albumie wydanym w 2016 r. Piosenka pojawia się również na licznych składankach największych przebojów Lombardu oraz na płytach "Afryka" z 1994 r. i "20 lat - koncert przeżyj to sam" z 2002 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andy
40 lat i znowu aktualna.
d
doigrałeś się
1 kwietnia, 17:10, Granatnik mafia:

Na weselu córki gen. insp. Jarosława Szymczyka bawił się były raper i gangster Daniel K. wraz z partnerką. A gdy gangster został zatrzymany, poprosił żonę o interwencję u córki szefa polskiej policji, a ta poszła z tym do ojca.

To jest pomówienie.Zgłaszam sprawę na policję.

J
Jurek
Nie jest to prawda bo piosenka aż do końca 83 roku figurowała na opolskiej liście przebojów opolskiego radia. Figurowała bo nie wolno jej było puszczać a ja byłem tylko ciekawy jej brzmienia. Przynajmniej dzięki OLP dowiedziałem się o jej istnieniu.
j
jajacek
Protest song to "Te bomby lecą na nasz dom" Blackoutów albo "Machine Gun" Hendrixa.
Wróć na i.pl Portal i.pl