Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piesi częściej giną po zmroku. Ryzyko potrącenia jest aż 12 razy większe

Paulina Musialska
Paulina Musialska
ARC.
Analizy Instytutu Transportu Samochodowego nie pozostawiają wątpliwości. Piesi zdecydowanie częściej giną wieczorem oraz nocą. Ryzyko potrącenia przez samochód po zmroku jest dwunastokrotnie większe, niż za dnia.

Instytut Transportu Samochodowego przeanalizował dane o wypadkach drogowych, do których doszło w latach 2013-2017. Dane pochodzą z bazy Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Drogowego działającego przy ITS. Analizy nie pozostawiają złudzeń. Po zmroku piesi są bardziej narażeni na potrącenie przez samochód. Ryzyko rośnie dwunastokrotnie.

Szczególnej analizie poddano godziny szczytu komunikacyjnego (godz. 16-17.30). W dniach, w których o tej porze nie zapadał jeszcze zmrok rzadziej dochodziło do wypadków z udziałem pieszych. Średnio było to 8 proc. wszystkich wypadków z pieszymi. W okresie od listopada do lutego w godz. 16-17.30 na drogach jest już ciemno. W tych dniach dochodziło do średnio 92 proc. wypadków z udziałem pieszych. Oznacza to, że po zmroku liczba wypadków wzrosła aż 12 razy.

- Wniosek nasuwa się jeden. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na wypadki po zmroku z udziałem pieszych (lub innych nieoświetlonych przeszkód, w tym zwierząt) poza terenem zabudowanym jest oświetlenie reflektorowe pojazdów, które jest niewystarczające w stosunku do rozwijanych prędkości. Ryzyko wypadku w takiej sytuacji jest zdecydowanie większe niż za dnia – zauważa dr inż. Tomasz Targosiński z ITS.

Eksperci podkreślają także, że nawet do 80 proc. pojazdów poruszających się po polskich drogach ma źle ustawione światła. Około 20 proc. samochodów wymaga naprawy lub wymiany świateł. Warto dodać, że Polska nie jest odosobniona w tym problemie. Podobne wyniki badań uzyskano w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Tam wiele osób również jeździ ze źle ustawionymi światłami lub światłami, które wymagają naprawy. Zdaniem ekspertów ITS sprawność oświetlenia pojazdów jest powiązana z ilością wypadków.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo