Pierwszy pozew na podstawie znowelizowanej ustawy o IPN. Pozwany argentyński dziennik "Pagina12"

Zbigniew Biskupski AIP
Anatol Chomicz/polskapress
Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew Reduty Dobrego Imienia przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. To pierwszy przypadek wykorzystania nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN.

– Jest to pierwszy proces w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN. Ustawa, która wczoraj weszła w życie, uprawnia organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski, czyli takie jak Reduta Dobrego Imienia, do występowania w sprawach sądowych jako Powód. Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku – mówi Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Reduta Dobrego Imienia w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej wyjaśnia:
"Na łamach Pagina12, która jest poczytnym centorolewicowym dziennikiem w Argentynie, w artykule pt. „Znajome twarze” (hiszp.: „Rostros familiares”) autorstwa Federico Pavlovsky z dnia 18 grudnia 2017r. opowiadającym o zbrodni w Jedwabnem, wykorzystano jako ilustrację pośmiertne zdjęcie grupy Żołnierzy Wyklętych. Fotografia została wykonana przez UB i przedstawia żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” (patrol „Tygrysa”), poległych 25 lutego 1950r. Na zdjęciu są Ildefons Żbikowski „Tygrys”, Józef Niski „Brzoza”, Henryk Niedziałkowski „Huragan” i Władysław Bukowski „Zapora”.

Połączenie tych dwóch wątków: informacji o zbrodni na Żydach w Jedwabnem w czasie okupacji niemieckiej oraz przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm.
Redakcja bezrefleksyjnie i celowo połączyła dwa okresy historyczne: II wojnę światową (Jedwabne – 1941r.) i czasy komunistyczne (fotografia pochodzi z 1950r.).

Wydawca dokonując takiego zestawienia wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków.

Pozew został złożony przez Redutę Dobrego Imienia, organizację która statutowo zajmuje się troską o dobre imię Polski i dba o prawdę historyczną m.in. w mediach polskich i zagranicznych."

Sprawę prowadzi kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom została powołana dla inicjowania i wspierania działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, a szczególnie przebiegu II wojny światowej, udziału w niej Polaków, stosunku Polaków do Żydów, na temat niemieckich obozów koncentracyjnych. Obok tego celem Reduty jest propagowanie wiedzy na temat historii i kultury polskiej oraz polskiej współczesności. Reduta ma także na celu przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii, zwróconym przeciwko obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na pochodzenie. Reduta początkowo funkcjonowała pod egidą Towarzystwa Patriotycznego – Fundacji Jana Pietrzaka. W ciągu ponadrocznej aktywności rozwinęła się na tyle, że może już działać samodzielnie. Fundatorzy to Maciej Świrski i Józef Orzeł, Prezesem Zarządu jest Mira Wszelaka.

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ROZPĘTALI II WOJNE ŚWIATOWĄ. TAK TAK... TO POLACY SĄ WSPÓŁODPOWIDZALI ZA WYBÓCH II WOJNY ŚWIATOWEJ.

POLACY CHCELI ZLIKIWDOWAĆ CAŁY NARÓD ŚLĄSKI, TAK SAMO JAK POGWAŁCILI AUTONOMICZNE PASTWO ŚLĄSKIE Z 1921 R. I OKRADLI JEGO BUDŻET. ZACZELI PRZEŚLADOWAĆ PRAWDZIWYCH AUTOCHTONICZNYCH ŚLĄZAKÓW, SZCZEGÓLNIE INTELIGENCJE ŚLĄSKĄ. CELOWO DOPROWADZILI DO UPADKU I LICTYTACJI WIELKICH RODÓW ŚLĄSKICH JAK NP. HOHBERBOWIE PSZCZYŃSCY.

G
Gość

P0lsza MUUSSI PRzePROSIĆ LIBER POLACKIGO RZYDO LEWO ROBACTWA SprzeDOJNOM TARGOWICE.?

R
Razz

Zniesławienie - To owszem Argentyńczycy uznają ; i o to można toczyć rozprawy . W tym przypadku niemal pewne , że Polska wygra ... byle zatrudniono dobrego prawnika i zainwestowano trochę w propagandę .

S
S Y L W E S T E R

Popieramy działania *REDUTY* . Zydzi są na całym świecie tak jak w USA , dlatego możemy się spodziewać ataków nawet z Afryki . Uwaga Prawnicy *REDUTY* , sprawdźcie czy można honorować , czy są zgodnością z prawem oświadczenia tzw. *mojej Babci* już nie żyjącej ? . Zydzi bardzo często w swych oświadczeniach Holokaustu przywołują tzw. * moja Babcia mówiła , że słyszała iż sąsiedzi Polacy donosili do Gestapo na Zydów ..*. (sic?) . Takie zachowania Zydów może być przyczyną pozwu znowelizowanej ustawy o IPN gdyż nie ma możliwości zwryfikowania * oskarżenia Babci * . Uwaga Prawnicy REDUTY , to jest bardzo wa żna uwaga gdyż te niezwerifikowane *oświadczenia* wiążą ze sobą niekiedy , setki tysięcy dolarów w Holokauście . A Prezydent RP , dobrze , że podpisał znowelizowaną ustawę , bo nareszcie poczuł się Polakiem . Dziękujemy ! BOG-HONOR-OJCZYZNA !

T
Temida

Nie rozumiem tego, że w styczniu głosowaną ustawę, pisaną ogólnikowo, z błędami konotacyjnymi (KNOT?) chyżo podpisał Prezydent 6 lutego 2018 r. Czy otworzył kolejną Puszkę Pandory ? Zapewne przysporzył Polsce i nam Polakom wiele problemów i niebezpieczeństw ?
Hejże, to nie sztuka NISZCZYĆ TK - 3 wybranych sędziów TK (na 15 sędziów) , przez sejm VII kadencji potwierdzałby utrzymanie demokracji i stosowanie praworządności. Prezydent mógł naprawić swój błąd? (lub złość?), w miejsce  3 sędziów DUBLERÓW z dnia 3 grudnia 2015 r.(los Boży? 2  zmarło ?) ?przyjąć ślubowanie od tych wybranych 8 października 2015 r.
 Prezydent Duda odmówił przyjęcia ślubowania nie tylko od 2 nieprawidłowo wybranych sędziów (orzeczenie TK o tym z 3 grudnia 2015 r.) , ale również 3 prawidłowo wybranych. 
TK jednoznacznie orzekł, że przepisy były niezgodne z Konstytucją tylko w zakresie wyboru 2 sędziów.
Parlament PiS zamiast naprawić swoje błędy w 2016-2017  PiS  obsadzał dalej Trybunał Konstytucyjny osobami, które kontroluje (upolitycznienie?) i zmienia ustawy o TK  w 2016 r. mimo ostatecznej opinii Komisji Weneckiej i w 2017 r. dokonuje wadliwego wyboru prezesa TK ?!
Trybunał jest fasadowy, sparaliżowany i jest problem z kontrolą PiS przez PiS ? 
PiS doprowadziła do ustaw, uniemożliwiających TK orzekanie w obecnym składzie oraz po wadliwościach w  TK ?! Można przypuszczać, że PiS , świadomie zmienił Trybunał (TK)  w "wydmuszkę", ATRAPĘ?

Jak widać  w ustawach KRS, SN, sądach, a ostatnio IPN, część prawa wychodzącego z parlamentu jest niekonstytucyjna i mizernej jakości? Takie postępowanie doprowadziło do sporów z KW KE i PE, ale też z USA, sąsiadami, Ukrainą i Izraelem.   Jest POWAŻNE uchybienie i nierzetelność z wadliwym prawem PiS?! 
MAMY  PROBLEM z praworządnością i zawłaszczaniem, upolitycznianiem TK SN, KRS i Sądów?!
Faktycznie jest zawikłanie i obstrukcja  z upolitycznionym TK - PiS ?  który ma kontrolować ustawy uchwalane przez parlament - większość PiS?, pod kątem ich zgodności z zasadami wyrażonymi w Konstytucji, w tym praw i wolności człowieka, demokratycznego państwa prawa, zasadą wolności gospodarczej.
Według  PiS dialog z KW, KE, opozycją, społeczeństwem i konstytucja nie istnieje, a co?, AUTORYTARYZM ?

R
Razz

Trzeba jednak wziąć pod uwagę PEWNĄ przegraną w argentyńskim sądzie . Powód ? - W CYWILIZOWANYCH KRAJACH PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ . Pagina 12 opublikowała owszem trącący antypolonizmem tekst żydowskiego psychiatry i pisarza amatora Frederyka Pawłowskiego (Frederico Pavlovski) , który nagle dostał natchnienia po przeczytaniu antypolskich wypocin Tomcia Grossa . Niestety , pozew przeciwko Pawłowskiemu będzie odrzucony , bo w/w opublikował swój paszkwil 18 grudnia 2017 ; czyli jeszcze zanim obowiązywała ustawa IPN . :) /// BARDZO ciekawą kwestią są marzenia w/w Frederyka Pawłowskiego - Każdy może "Tłitnąć" lub wejść w "pejsdzbuk"na profil w/w beznapletkowego psychiatry ... Na wierzchu jest fotcia z Placu Czerwonego i podpis (tłum) : " Sueño cumplido. Con todos en la plaza roja. " ; co oznaczałoby : " Marzenie spełnione , wraz z całą rodziną* na Placu Czerwonym " ( * z wszystkimi) . Wymowne to życiowe marzenie :) . /// Zastanawiam się jednak nad nast. kwestią : Zamiast marnować pieniądze POLSKIEGO podatnika na adwokatów którzy i tak niczego ( $) nie ugrają ( oprócz rozgłosu) , moze lepiej inwestować tam , gdzie zwrot kasy będzie oczywisty .

L
Lulcia

Ma się odbyć w Polsce. Już widzę przerażona twarz redaktora naczelnego gazety a właściciel nie śpi po nocach. Jakim trzeba być matolem by wierzyć że moznao kneblowac zagraniczne gazety poprzez sprawy w naszych sądach he,, he

u
uszatek_2

... uprzejmie donoszę, że lapoński dziennik (albo nocnik , bo tam jest chyba teraz noc polarna..?) "Reniferowe Kopyto" poinformował , że wczoraj doszło do ostrej wymiany poglądów na temat bohaterskich żołnierzy przeklętych, pomiędzy stadem reniferów i dwoma łosiami, czego świadkiem był pewien Lapończyk, który w trosce o historyczną prawdę poinformował redakcję gazety. Dlatego zwracam się z prośbą aby stosowne władze koniecznie zbadały ten incydent i jeśli to będzie konieczne wystąpiły na drogę sądową w celu zapobieżenia wypaczaniu historii.

C
Chochlik

Mogą ich pocałować tam, gdzie pan majster ma du.ę! Wężykiem? Wężykiem!

R
Reduta Kondona

Polacy wyjdą na debili machajacych Sądem (szabelką)

O
Ordon

Odezwał się Adolf H. zza grobu. Ha! ha! ha!

k
kp

Bardzo dobre posunięcie, nękać dziadostwo na mich terenie.
Inni się zniechęcą.

G
Gość1234

Pisowcy Argentyński dziennik się na was wypiął jeszcze napiszą sto razy i co im zrobicie .Antek jak by był to by tą łodzią podwodną podpłynął i ich wyłapał co do jednego ,atak nici

B
Barbarossa

NA WOJENCE ŁADNIE!

r
rozz

Wszystko fajnie, nawet jeśli zapadnie wyrok, tylko jak go wyegzekwować wobec instytucji podlegającej prawu obcego państwa i zlokalizowanej poza terenem RP. Mamy najechać Argentynę?

Dodaj ogłoszenie