Pierwsze Posiedzenie Sejmu. Kiedy się odbędzie i kto może zostać marszałkiem - seniorem?

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Prezydent Andrzej Duda poinformował opinię publiczną w czwartek, że pierwsze Posiedzenie Sejmu nowej kadencji odbędzie się 13 listopada 2023 roku. Jest to poniedziałek. Będzie to w konstytucyjnym terminie 30 dni od daty wyborów parlamentarnych. Polacy zadecydowali o tym, kto ma rządzić Polską 15 października.
Marszałek-senior otworzy pierwsze posiedzenie Sejmu. Kto nim zostanie?
Marszałek-senior otworzy pierwsze posiedzenie Sejmu. Kto nim zostanie? Fot. PAP/Rafał Guz

Zgodnie z przepisami pierwsze posiedzenie Sejmu w nowej kadencji otwiera marszałek Sejmu, powołany z grona najstarszych posłów. W nowej X kadencji marszałkami, którzy będą mogli otworzyć posiedzenie, jest kilku. W gronie tym są trzej polityków Prawa i Sprawiedliwości. Są nimi m.in. Jarosław Kaczyński, który ma 74 lata, 75-letni Antoni Macierewicz oraz rówieśnik prezesa PiS, Ryszard Terlecki. Prawdopodobnie z tego grona, prezydent Andrzej Duda wybierze nowego marszałka seniora.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Najstarsi kandydaci na marszałka -seniora. Kto nim zostanie?

Jarosław Kaczyński

Urodził się 18 czerwca 1949 roku. Jest doktorem nauk prawnych. W okresie PRL był działaczem opozycji politycznej. Był senatorem I kadencji. Jarosław Kaczyński był posłem w latach od 1991 do 1993 roku i nieprzerwanie od 1997 roku. Był także premierem RP w latach 2006-2007 oraz wicepremierem Rady Ministrów 2020-2022. Jest liderem partii Prawo i Sprawiedliwość. Jest bratem bliźniakiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Antoni Macierewicz

Urodził się 3 sierpnia 1948 roku w Warszawie. Jest politykiem i historykiem. Jest współzałożycielem KOR, czyli Komitetu Obrony Robotników. W latach 1968–1989 Był działaczem opozycji demokratycznej w PRL. Poseł na Sejm RP I, III, IV, VI, VII, VIII, IX i X kadencji Sejmu. W latach 1991–1992 był ministrem spraw wewnętrznych. W 2006 i w 2007 roku był podsekretarzem stanu w MON. W latach 2006–2007, Antoni Macierewicz był także szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, od 2013 roku wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości, W latach 2015–2018 pełnił obowiązki ministra obrony narodowej. Antoni Macierewicz był Marszałkiem Sejmu RP IX kadencji.

Ryszard Terlecki

Urodził się 2 września 1949 roku w Krakowie. Jest politykiem oraz historykiem. Poseł na Sejm VI, VII, VIII, IX i X kadencji. W 2015 roku został przewodniczącym PiS. Ryszard Terlecki był także wicemarszałkiem Sejmu VIII i IX kadencji.

Marszałek-senior ma jeszcze jedną rolę poza rozpoczęciem pierwszego posiedzenia. To on ustala rozdział miejsc na sali obrad Sejmu podczas posiedzenia, a w jego trakcie będzie miał jeszcze takie zadania:

  • Przeprowadzi złożenie ślubowania poselskiego.
  • Przeprowadzi wybór marszałka Sejmu.

To Marszałek senior powołuje wtedy sekretarzy tymczasowych, którzy mają mu pomóc. Zostaną powołani spośród najmłodszych wiekiem posłów w liczbie niezbędnej do dokonania tych czynności. Marszałek senior pełni swoją funkcję do czasu wyboru marszałka Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl