Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze chińskie liceum powstaje w naszym mieście

Nicole Makarewicz
Nicole Makarewicz
Nicole Makarewicz
We wrześniu uczniowie rozpoczną naukę w szkole, która ma wykształcić kadry niezbędne do współpracy przy Nowym Jedwabnym Szlaku.

Skupienie się władz Chin na odnowieniu Jedwabnego Szlaku - gigantycznej inwestycji handlowo-gospodarczej - wywoła duże zapotrzebowania na ekspertów i współpracowników, którzy będą musieli znać język i kulturę Kraju Środka - mówi Grzegorz Calik, prezes Europejsko-Azjatyckiej Fundacji Edukacji Biznesowej, tłumacząc dlaczego jego organizacja zdecydowała się na założenie szkoły.

Krakowskie chińsko-polskie liceum jest pierwszą tego typu placówką w naszym kraju. Uruchomiono je w stolicy Małopolski, bo tu działa fundacja na rzecz polsko-chińskiej współpracy. - W Pierwszym Sino-Polskim Liceum Ogólnokształcącym stawiamy na naukę języka. Uczniowie będą mieli sześć godzin nauki chińskiego w tygodniu. Unikalnym przedmiotem będzie sinologia, która pozwoli poznać chińską kulturę i historię - opowiada wicedyrektor szkoły Joanna Żegleń. Nastolatki zdobędą wiedzę na temat kaligrafii i parzenia herbaty, będą też uczyć się ekonomii i prawa. Utworzone zostaną dwie klasy: o profilu matematyczno-fizycznym i biologiczno-chemicznym.

Czytaj też:

Choć wydaje się, że język chiński jest zbyt skomplikowany, by nauczyć się go podczas nauki w liceum, przedstawiciele szkoły twierdzą, że taki czas wystarczy. - Może nie uda się poznać języka perfekcyjnie, ale z pewnością na poziomie, który pozwoli na komunikację. Wiele zależy od indywidualnych zdolności ucznia - mówi prezes Calik.

Nie każdy jednak będzie mógł podjąć naukę. Szkoła jest prywatna, a czesne za miesiąc będzie wynosiło 999 zł. W wakacje połowę tej ceny. Rekrutacja też nie jest łatwa. Kandydat musi mieć co najmniej średnią 4,0 z trzech ostatnich semestrów nauki, zdać testy z przedmiotów ścisłych i języka angielskiego, przejść rozmowę kwalifikacyjną. Gdy pokona wszystkie etapy, czeka go wakacyjna wyprawa do Chin i nauka w elitarnej szkole.

Archiwum Narodowe w Krakowie, Południowa Dyrekcja Okręgowych Kolei Państwowych w Krakowie, sygn. 29/741/3350

Tak wyglądał Dworzec Główny bez Galerii Krakowskiej [ARCHIWA...

Autor: Nicole Makarewicz, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska