Pierwsza rysa na wizerunku prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Leszek Rudziński
06.11.2018 warszawakonferencja prasowa prezesa prawa i sprawiedliwości jaroslawa kaczynskiego podsumowujaca wyniki wyborow samorzadowychnz jaroslaw kaczynskifot bartek syta
06.11.2018 warszawakonferencja prasowa prezesa prawa i sprawiedliwości jaroslawa kaczynskiego podsumowujaca wyniki wyborow samorzadowychnz jaroslaw kaczynskifot bartek syta Bartek Syta
Politycy Platformy Obywatelskiej złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS. To kontynuacja afery tzw. taśm Kaczyńskiego. Zdaniem PO Jarosław Kaczyński mógł przekroczyć uprawnienia przy planowaniu budowy dwóch warszawskich wieżowców. Eksperci są zgodni: Jarosław Kaczyński utracił społeczny wizerunek politycznego idealisty.

- Deweloper! Deweloper! - takimi okrzykami opozycja przywitała w środę Jarosława Kaczyńskiego, gdy ten wchodził na salę plenarną w Sejmie. Okrzyki były efektem ujawnionej przez „Gazetę Wyborczą” rozmowy Jarosława Kaczyńskiego - w imieniu spółki Srebrna - z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem (spowinowaconym z Kaczyńskim) na temat budowy dwóch wieżowców w centrum Warszawy. Spółka Srebrna należy do Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, a z ujawnionych nagrań wynika, że prezes PiS miał osobiście angażować się w inwestycję i wciągać w to państwowy Bank Pekao S.A.

PO idzie do prokuratury

Poseł Platformy Marcin Kierwiński oznajmił wczoraj, że jego partia podejrzewa, iż podczas negocjacji mających na celu budowę budynków na ul. Srebrnej w Warszawie mogło dojść do płatnej protekcji, powoływania się na wpływy oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, jakim jest prezes PiS. W związku z tym partia zawiadomiła warszawską Prokuraturę Okręgową. Z kolei jego partyjny kolega - Krzysztof Brejza zaapelował do Kaczyńskiego, aby ten ujawnił opinii publicznej stan posiadanego majątku.

Na apelu nie poprzestał lider partii Teraz! Ryszard Petru, który złożył wniosek do komisji etyki poselskiej o weryfikację oświadczeń majątkowych lidera PiS. - Wzywam też posła Kaczyńskiego do złożenia wyjaśnień w sprawie osiągania dochodów i czerpania korzyści z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej - mówił.

20 spotkań na Nowogrodzkiej

Z kolei „Gazeta Wyborcza” ujawniła wczoraj kolejne kulisy rozmów Kaczyńskiego z Geraldem Birgfellnerem. Mieli się spotkać w sumie 20 razy w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

Co więcej, z informacji gazety wynika, że 2 lutego 2018 r. prezes PiS i jego zaufana sekretarka, która wraz z synem ma niewielkie udziały w Srebrnej, podpisała mu pełnomocnictwo i „dała wolną rękę w podejmowaniu decyzji na zgromadzeniu wspólników”.

Wówczas to Jarosław Kaczyński zgodził się na powołanie spółki Nuneaton ( powołanej, jak wskazuje gazeta, aby niknąć publicznych debat natemat budowy biurowca) do przeprowadzenia inwestycji, pozwalając również na „zaciągnięcie przez spółkę finansowania dłużnego do maksymalnej kwoty 300 mln euro na realizację przedsięwzięcia”.

W rozmowach uczestniczyć miał również prezes Pekao S.A. Michał Krupiński. Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro, czyli około 1,3 mld złotych.

I choć cały sztab medialny PiS, na czele z rzeczniczką partii Beatą Mazurek sprawę bagatelizuje, przekonując, że jest ona jedynie „kapiszonem”, to eksperci są zgodni: - Jarosław Kaczyński utracił „wizerunkową niewinność”.

Polityka ma przykryć interesy finansowe

- Każda partia polityczna szuka sobie zaplecza finansowego. Jak dotąd to PO posądzano o bardzo mocne powiązania ze światem biznesu, a tu się nagle okazało że PiS też je ma, a w grze są bardzo duże pieniądze - mówi Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Jarosława Kaczyński do tej pory miał opinię, że być może nie wie o wielu rzeczach, ale na pewno sam jest bardzo uczciwy. Tymczasem okazało się, że prezes PiS nie jest tak daleko od biznesu - dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się prof. Kazimierz Kik. - Jeśli tak postrzegany ideowo polityk jak Jarosław Kaczyński może być pokazywany w takim świetle, to świadczy, że polityka jest dziś wielkim kamuflażem, który ma przykryć realne interesy finansowe - mówi AIP politolog z z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Z kolei dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego mówi w rozmowie z AIP, że jedyne co obecnie może zrobić opozycja to zachować spokój i nie wpadać w „histerię”, bo sama nie odpokutowała za afery za czasów rządów PO-PSL, co chętnie wytyka partia rządząca. Politolog podkreśla, że zarówno PiS jak i PO naginały przepisy prawa do swoich potrzeb. Dodaje, że nie ma sensu dziś wprowadzać nowych zapisów prawnych, a wystarczy sumiennie i z całą stanowczością egzekwować te, które już istnieją, niezależnie jakiej partii dotyczą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl