Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza profilaktyczna mastektomia odbyła się w ZCO w Dąbrowie Górniczej. W Śląskiem takich operacji nie było wiele

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zagłębiowskie Centrum Onkologii od grudnia 2022 roku wykonuje profilaktyczne usunięcie piersi wraz z późniejszą rekonstrukcjąZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zagłębiowskie Centrum Onkologii od grudnia 2022 roku wykonuje profilaktyczne usunięcie piersi wraz z późniejszą rekonstrukcjąZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ZCO/UMDG
42-letnia pacjentka Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej przeszła profilaktyczne usunięcie piersi wraz z późniejszą rekonstrukcją. To jeden z pierwszych tego typu zabiegów w woj. śląskim. Możliwy był dzięki uzyskaniu przez dąbrowską placówkę kontraktu NFZ w grudniu ubiegłego roku.

- Trzy lata temu, podczas kąpieli, wyczułam u siebie guzka lewej piersi. W trakcie dalszych badań niestety okazał się to być nowotwór złośliwy. Tym sposobem trafiłam tutaj do szpitala, na chemioterapię. W jej trakcie dowiedziałam się o możliwości wykonania badań na mutację genów BRCA 1 i BRCA 2 - mówi pani Katarzyna.

Pacjentka wykonała badanie, które potwierdziło mutacje genów BRCA 1 i BRCA 2, drastycznie zwiększającą ryzyko zachorowania na raka piersi lub jajnika. Ponownie zgłosiła się do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej i podjęła decyzję o usunięciu piersi.

- Byłam wtedy w trakcie chemioterapii, w związku z pierwszą piersią. Dla mnie te tygodnie przed badaniem były ciągłą walką. Po chemii czułam się słabsza, przychodziłam do domu i starałam się jak najbardziej wzmocnić, żeby przetrwać kolejne cykle. Ale jakoś tak odruchowo pomyślałam po prostu – ja chcę żyć! Nieważne, co będę musiała usunąć, ja nie chcę funkcjonować w takim stresie, nie chcę żyć w takim zagrożeniu, nie chcę budzić się każdego ranka i myśleć, że przez zmutowany gen w moim ciele mogę przeżywać jeszcze raz to samo, co teraz. Więc decyzja w moim przypadku była bardzo szybka - podkreśla pani Katarzyna.

Pacjentka przeszła w ZCO operację usunięcia piersi wraz z rekonstrukcją.

- Każdą kobietę gorąco namawiam do samokontroli piersi i wykonywania badań profilaktycznych. Osoby, które mają w rodzinie historie z rakiem piersi, nie tylko w linii żeńskiej, zachęcam do badań na mutację genów. Zresztą nie tylko. Mam koleżankę, gdzie w rodzinie po żadnej ze stron nie występował nowotwór piersi, ona sama jednak zachorowała. Mutacja u niej też została potwierdzona - mówi pani Katarzyna.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii uzyskało kontrakt NFZ na realizację zabiegów mastektomii wraz z rekonstrukcją piersi, dołączając do elitarnego grona ośrodków realizujących ten zabieg z refundacją w grudniu 2022 roku. Mastektomia profilaktyczna polega na prewencyjnym usunięciu piersi w celu zredukowania ryzyka zachorowania na raka piersi nawet o 90-95 proc., zapewniając pacjentce nie tylko zdrowie fizyczne, ale i komfort psychiczny. Kwalifikacją pacjentek do zabiegu zajmuje się doświadczony zespół specjalistów, składający się z psychologa, lekarza specjalisty genetyki klinicznej, lekarza specjalisty onkologii klinicznej oraz lekarza specjalisty chirurgii onkologicznej.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Zabieg profilaktycznej mastektomii dotyczy pacjentek z wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, u których wykluczono nowotwór, i które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • Potwierdzona obecność mutacji BRCA1/BRCA2
  • Obciążający wywiad rodzinny: dwa zachorowania u krewnych I lub II stopnia przed 50 rokiem życia lub trzy zachorowania w dowolnym wieku (łącznie z probantką)
  • Obciążający wywiad rodzinny: rozpoznanie u krewnych I stopnia metachronicznego lub synochronicznego zachorowania na nowotwór złośliwy piersi
  • Potwierdzona obecność choroby proliferacyjnej piersi przebiegającej z atypią komórkową.

Świadczenie obejmuje:

  • Procedurę mastektomii lub odjęcia piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
  • Procedurę rekonstrukcji piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
  • Znieczulenie do zabiegu
  • Opiekę przed i pooperacyjną

Nowotwór piersi jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów. Aż ok. 25 proc. przypadków występuje w rodzinie, a mutacje BRCA1 i BRCA2 odpowiadają za 5-10 proc. przypadków zachorowań – jest to istotny problem dla pacjentek z tymi mutacjami, ponieważ ocenia się, że 80-90 proc. z nich zachoruje na raka piersi do 60 roku życia. W tej chwili w Polsce jest ok. 100 tys. kobiet z tą mutacją. Od 2018 roku w Oddziale Chirurgii Onkologicznej ZCO wykonano ok. 100 rekonstrukcji piersi różnymi metodami. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu operacje w Dąbrowie Górniczej i okolicach.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera