Pierwsza pomoc w czasie pandemii. Jak postępować, by uratować komuś życie, gdy ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jest wysokie?

OPRAC.:
Kamila Kubik
Kamila Kubik
Zabiegi resuscytacyjne trzeba rozpocząć natychmiast, ponieważ już po około 4-5 minutach dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu   KLIKNIJ W STRZAŁKĘ I ZOBACZ KOLEJNE KROKI
Zabiegi resuscytacyjne trzeba rozpocząć natychmiast, ponieważ już po około 4-5 minutach dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu KLIKNIJ W STRZAŁKĘ I ZOBACZ KOLEJNE KROKI 123rf
Nagłe zatrzymanie krążenia na całym świecie jest główną przyczyną śmierci. Okazuje się, że do większości wypadków dochodzi poza szpitalem: na ulicy, w pracy lub w domu. W Polsce, w wyniku nagłego zatrzymania krążenia, umiera każdego dnia ok. 90 osób. Ta liczba mogłaby być mniejsza, gdyby resuscytację, która ma zapewnić krążenie krwi i oddech do czasu przybycia profesjonalnej ekipy ratunkowej, podjęto natychmiast. W związku z pandemią zmienił się jednak sposób postępowania w przypadku udzielania pierwszej pomocy - warto o tym pamiętać. KOLEJNE KROKI W GALERII ZDJĘĆ

Nie zwlekaj z pomocą - działaj!

Najczęstszym powodem nagłego zatrzymania krążenia (NZK) są przyczyny sercowo-naczyniowe. Praca serca jest zakłócona, w wyniku czego przepływ krwi w naczyniach krwionośnych jest nieprawidłowy, do komórek trafia niedostateczna ilości tlenu. Dlatego ważne jest, by u poszkodowanego natychmiast podjąć resuscytację. Schemat działań ratunkowych można ująć w tzw. łańcuch przeżycia, który objaśnia Jakub Rychlik, ratownik Akademii Ratownictwa LUX MED.

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że szansa poszkodowanego na przeżycie, zwłaszcza w pierwszych, newralgicznych minutach po zatrzymaniu krążenia, leży w naszych rękach - w dosłownym znaczeniu.

Dlaczego pierwsze minuty są tak ważne
W czasie kilku sekund od ustania krążenia następuje utrata przytomności, zatrzymanie oddychania i rozpoczyna się obumieranie komórek mózgu, który jest najbardziej wrażliwy na niedotlenienie. Pozostawienie poszkodowanego bez pomocy, praktycznie po 7-10 minutach, prowadzi do nieodwracalnych zmian i jego śmierci. Tzw. łańcuch przeżycia to przyjęty w ratownictwie schemat działań, mający na celu zwiększenie przeżywalności u osób z NZK.

Łańcuch przeżycia - cztery ogniwa:

  • Wczesne rozpoznanie sytuacji zagrożenia życia i wezwanie Zespołu Ratownictwa Medycznego (Pogotowie Ratunkowe) - tel. 999 lub 112.
  • Natychmiastowe podjęcie działań resuscytacyjnych przez świadków zdarzenia. Szybka reakcja może podwoić lub nawet potroić szanse przeżycia osób, u których doszło do NZK w mechanizmie migotania komór. Wczesna resuscytacja krążeniowo-oddechowa zmniejsza też ryzyko powstania ubytków neurologicznych.
  • Wczesna defibrylacja - w czasie 3-5 min. od utraty przytomności - może zwiększyć szanse przeżycia nawet do 75 proc. Każda minuta opóźnienia w defibrylacji zmniejsza szanse przeżycia o 10-15 proc. Jeśli dostępny jest AED (Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator), należy go niezwłocznie użyć.
  • Wczesne podjęcie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych przez Zespół Ratownictwa Medycznego. W większości przypadków, od momentu wezwania pomocy do przybycia służb ratowniczych, upływa co najmniej 8 min. W tym czasie świadkowie zdarzenia powinni postępować zgodnie z pierwszymi trzema ogniwami łańcucha przeżycia.

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne należy rozpocząć niezwłocznie po stwierdzeniu NZK, ponieważ już po około 4-5 minutach dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej wymusza przepływ krwi przez najważniejsze narządy, a przez to spowalnia proces umierania komórek.

Pierwsza pomoc a COVID-19 - nowe wytyczne

W dobie COVID-19 Europejska Rada Resuscytacji (ERC) zmieniła schemat postępowania w podstawowych zabiegach resuscytacyjnych (BLS).
Przed przystąpieniem do udzielenia pierwszej pomocy bezwzględnie należy zadbać o dodatkowe zabezpieczenie. W tym przypadku niezbędne będą rękawiczki i maseczka ochronna lub przyłbica. Najnowsze wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) mówią, że udzielając pierwszej pomocy należy przyjąć, iż każdy poszkodowany jest zakażony SARS-CoV-2, mimo że może nie mieć objawów infekcji. Stąd dodatkowe środki ostrożności.

Aktualnie nie zaleca się wykonywania wentylacji metodą usta-usta, należy prowadzić jedynie uciśnięcia klatki piersiowej. Warto zasłonić usta poszkodowanego maską, elementem odzieży, tkaniną, ponieważ uciśnięcia klatki piersiowej mogą generować aerozol. Ręce układamy na środku klatki, a następnie wykonujemy mocne i szybkie uciśnięcia (tempo ok. 100-120 uciśnięć na minutę, głębokość uciśnięć ok. 5-6 cm).

Pierwsza pomoc - aplikacja

Pamiętajmy, że kiedy jesteśmy świadkami nagłego zdarzenia, istotna jest szybka reakcja, ale także umiejętność prawidłowego postępowania w przypadku zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia. Warto więc raz na jakiś czas korzystać z dostępnych na rynku kursów pierwszej pomocy i odświeżać wiedzę oraz doskonalić umiejętności w tym zakresie. Pomimo zdobytej na kursie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, wielu świadkom zdarzenia, w wyniku silnego i nagłego stresu, zdarza się stracić głowę – zapominają np. numeru alarmowego pogotowia ratunkowego. Wyrzut adrenaliny i stres są w takim przypadku zupełnie naturalną sprawą.

Warto pobrać na smartfon jedną z bezpłatnych aplikacji z zasadami pierwszej pomocy i schematami postępowania w różnych przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia

Dowiemy się z niej m.in.: jak bezpiecznie ułożyć nieprzytomną osobę lub jak podjąć i prowadzić czynności reanimacyjne, ale także jak postępować z poszkodowanymi w przypadku: zranienia, oparzenia, odmrożenia, krwotoku, porażenia prądem czy zatrucia. Dzięki takiej aplikacji możliwe jest również bezpośrednie połączenie z numerem alarmowym za pomocą jednego przycisku, a także wprowadzenie numeru, pod który należy zadzwonić w przypadku urazu lub problemów właściciela telefonu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsza pomoc w czasie pandemii. Jak postępować, by uratować komuś życie, gdy ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jest wysokie? - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl