Pieniężno: Pomnik kata AK - gen. Iwana Czernichowskiego -...

  Pieniężno: Pomnik kata AK - gen. Iwana Czernichowskiego - zostanie rozebrany? Decyzja w tym tygodniu

  Cezary Stankiewicz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Gen. Iwan Czerniachowski
  1/3
  przejdź do galerii

  Gen. Iwan Czerniachowski ©Wikipedia

  W tym tygodniu ma się uprawomocnić decyzja o rozbiórce pomnika sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie na Warmii. Tymczasem prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie zbezczeszczenia obelisku. W zeszłym roku dwaj działacze komunistycznej opozycji z Warmii i Mazur usunęli z pomnika generała część napisów. To był ich protest przeciwko gloryfikowaniu sowieckiego generała.
  Prokuratura w Braniewie uznała jednak, że sam czyn choć niezgodny z prawem miał znikomą społeczną szkodliwość. Stąd umorzenie. Obaj byli opozycyjni działacze nie zamierzają się od tej decyzji odwołać. Nie zrobi także tego Kazimierz Kiejdo, burmistrz Pieniężna, który od dawna stara się albo o zburzenie pomnika albo jego przeniesienie w inne miejsce. Kiejdo przypomina, że generał Czerniachowski to kat żołnierzy AK z Wileńszczyzny. Jedną z jego ofiar był kuzyn burmistrz Pieniężna.

  – Po zajęciu Wilna Czerniachowski zwabił dowództwo AK z Wilna pułapkę – przypomina Kiejdo. – Kiedy przyszli na rozmowy Czerniachowski kazał ich rozbroić i aresztować. W sumie ofiarą sowieckiego wojska padło około pięciu tysięcy żołnierzy, których wywieziono do łagrów, Większość zginęła – konkluduje burmistrz Pieniężna.

  I są efekty starań o likwidację pomnika sowieckiego generała. Zgodziła się na to Rada Pamięci Walk i Męczeństwa a niespełna miesiąc temu starostwo powiatowe w Braniewie, uznając, ze stan techniczny pomnika jest zły. Na razie nikt przeciwko tej decyzji nie zaprotestował. Jeśli nikt tego nie zrobi w tym tygodniu, to obelisk będzie można rozebrać.

  Ale przeciwko akcji polskich samorządowców protestuje strona rosyjska, która od dwóch lat organizuje przy pomniku w Pieniężnie spotkania w rocznicę śmierci Czerniachowskiego. Radziecki generał zginął niedaleko Pieniężna w lutym 1945 roku. Wcześniej wybudowanym w latach 70 zeszłego wieku pomnikiem nikt z Rosjan się nie interesował.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  demontować po cichu

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści

  A proradzieckie symbole demontować po cichu, bez wielkiej pompy,
  żeby nie drażnić Rosjan a może dopuszczą nas do ich gazu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo